Australopiteki a Paleolit - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
Yenlla
Witam. Mam takie pytanie, które trapi mnie już od jakiegoś czasu. Zdaję sobie sprawę, że jeśli chodzi o prehistorię, to daty zazwyczaj są bardzo ogólne, ale próbuję sobie poukładać w głowie kolejność zdarzeń i nie mogę. Wyczytałam na wikipedii, że australopiteki pojawiły się ok 4,5 mln lat temu i że data ta jest uznawana za początek paleolitu. Jednakże ta sama wikipedia twierdzi, że paleolit trwał mniej - więcej od 2,5 mln do 8000 lat temu i zaczął się od powstania takich form przedludzkich, które były zdolne do wytwarzania najprostszych narzędzi, czyli przypuszczam, że mówimy tu o Homo habilis, co zresztą jeśli chodzi o daty, zgadzałoby się z moim podręcznikiem z historii. Więc jak to było?
Marthinus
Początki paleolitu tak jak napisałeś należy wiązać z pojawieniem się pierwszych intencjonalnie wykonanych narzędzi kamiennych. Zakładając, że takowe wykonywał dopiero homo habilis ta druga data jest poprawna.
PS: 8000 lat temu (B.P) również zbyt precyzyjne nie jest. Trwał uogólniając 3-4 tysiące lat krócej.
Yenlla
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.