Jazda Zunr. Ofenziwa Czortkowska - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
danil
Witam. Z literatury historycznej wiadomo,ze general Grekow jak stary rosijski kadr pewnym czynem zmienil taktike i sposob walki wojsk zunr-owskich i zrobil akcent na szybkosci i role jazdy(?)..Czy ktos cos wie pro jakis konne ataki zunr-owcow pod czas Czortkowskiej ofenzywy?
Piegziu
A w jakiej literaturze spotkałeś się z taką informacją?
Przewertowałem Galubę, Kozłowskiego, Klimeckiego, teraz wertuję UHA i coś nie mogę tego nigdzie znaleźć. :/
nordwest

Przed kontrofensywą czortkowską armia ZUNR w zasadzie wcale nie miała kawalerii. Generał Hrekow polecił sformować jedną ogólnoarmijną Brygadę Konną oraz trzy korpuśne Pułki Konne, z których ostatecznie powstał tylko jeden. Jednak nie zdążyły one odegrać większej roli w walkach z WP.

Zmiana taktyki Armii Halickiej w czasie kontrofensywy to szersza kwestia niż tylko zwiększenie roli kawalerii. Wojna polsko-ukraińska w Galicji do wiosny była raczej wojną pozycyjną, z stałą linią frontu i liniami okopów lub posterunków. Od polskiej ofensywy majowej stała się wojną manewrową. Szybkość natarcia HA w czasie kontrofensywy wynikała także - a może przede wszystkim - z czynników moralno-psychologicznych.

Nowości w taktyce HA były efektem improwizacji - ponieważ HA cierpiała na katastrofalne braki w amunicji karabinowej, wymyślono taktykę atakowania artylerią: zaprzęg artyleryjski podjeżdżał jak najbliżej nieprzyjaciela, szybko odprzodkowywano i strzelano pociskami artyleryjskimi, po czym piechota atakowała na bagnety. Drugą innowacją była obrona bagnetami - gdy Polacy nacierali, ukraińska piechota nie mogła bronić się ostrzałem z broni strzeleckiej, więc ukrywała się za zasłoną terenu i rzucała się do krótkiego ale gwałtownego ataku na bagnety gdy Polacy byli już wystarczająco blisko.

To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.