377r. Pne-pierwszy Kryzys Finansowy W Historii - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Społ. i gosp. w starożytności
Kakofonix
Chaire!
Na "Gazecie" wygrzebałem coś takiego:
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/56,...krutowaniu.html

Czy ktoś może jakieś głębsze informacje o tym krachu finansowym?

Pozdrawiam, Andrzej
Anders
Ostatnio wygłaszałem referat na podobny temat...

O samym kryzysie nie słyszałem, też chętnie dowiem się więcej. Natomiast ostrożny byłbym w kwestii "pierwszeństwa" - w opisanej sytuacji najbardziej uderzająca jest powszechność kłopotów (pożyczki zaciągnęło 13 poleis).
szapur II
Trochę GW w uniesieniu antykryzysowym przegalopowała - świątynia Apollona na Delos pożyczało pieniądze różnym okolicznym miastom i pojedynczym ludziom, tak naprawdę ogólna kwota nie była specjalnie wysoka i po prostu świątynia nie mogła od owych państw wyegzekwować zwrotu pożyczki, czy raczej odsetek, przy czym nie wiadomo, czy nie spłacali, bo zbankrutowali (jak to twierdzi się w artykule), czy nie zwrócili, bo świątynia nie miała odpowiednich środków nacisku w danym momencie. Poza tym - ewidentnie chodzi o miasta i ludzi bliskich (w zn. geograficznym) Delos, więc trudno stwierdzić, że w 377 r. przed Chr. był już jakiś ogólny panhelleński kryzys smile.gif
Cała sprawa jest znana z inskrypcji, w której też poświadczone są akurat poza brakami w spłacie zobowiązań na rzecz świątyni, jej przychody, wydatki i również pożyczki udzielone państwom bądź osobom indywidualnym w okresie 377/6 - 374 przed Chr., poza tym wygnanie pewnych ludzi z Delos, ktorzy byli odpowiedzialni za wyciągnięcie amfiktionów ze świątyni i ich pobicie - zob. CAH, vol. VI, s. 554n, tekst inskrypcji, zob. P.J. Rhodes, R. Osborne, Greek Historical Inscriptions 404-323, Oxford 2003, no. 28, s. 134-146.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.