Holocaust w Indiach w 1943 roku - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Masowe wyniszczenia
mobydick1z
Witam

Przeczytałem artykuł na temat głodu, który zapanował w Indiach jesienią 1943 roku. Przyczynami głodu w Indiach wg autora artykułu były zaraza, która trafiła na pola ryżowe oraz cyklon. Upadek Birmy w 1942 roku miał odciąć import taniego ryżu do Bengalu, czyli do miejsca, gdzie głód doskwierał najbardziej. Ponadto nastąpił napływ wojsk alianckich do Indii, co dodatkowo zwiększyło zapotrzebowanie na żywność. Churchill uznał, że północno-wschodnie Indie są już stracone na rzecz Japończyków, więc zabronił importu żywności w rejon Bengalu. Dodatkowo prowadzono politykę spalonej ziemi. Hindusi mieszkający w Bengalu zaczęli umierać z głodu, a mimo to Churchill nie zgodził się na import zboża dla głodujących ludzi. Jednocześnie wiele statków ze zbożem płynęło do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć kraj przed możliwymi skokami cen po zakończeniu wojny. Tych transportów na wyspy miało być tak wiele, że zboże nie mieściło się w magazynach.
Premier miał się ponoć kierować tym, że Indie były już stracone dla W.B., i spodziewał się, że Hindusi po wojnie odzyskają niepodległość. Churchill nie zgodził się również na zaoferowaną pomoc Amerykanów w tej sprawie.
W Bengalu umarło z głodu od 3 do 4 milionów ludzi, a w stanach Bihar, Orissa, Assam - od 6 do 7 milionów.


Marek Rybarczyk, Bengalski Holocaust, Newsweek Historia.

Zapraszam do dyskusji

Moby
Piast anonim
Chociaż 10 mln to faktycznie dużo nie nazywałbym tego holokaustem niebyły to bowiem działania mające na celu eksterminacje czy nawet maksymalne wyniszczenie. Były to porostu straty ludności cywilnej wynikające z prowadzenia działań wojennych jakie zdarzały się w każdym okresie.
mobydick1z
Myślę, że autorowi artykułu chodziło właśnie o liczby, gdyż te 10 milionów przewyższa nawet liczbę zamordowanych Żydów.
Danielp
QUOTE(mobydick1z @ 13/09/2011, 13:49)
Witam

Przeczytałem artykuł na temat głodu, który zapanował w Indiach jesienią 1943 roku. Przyczynami głodu w Indiach wg autora artykułu były zaraza, która trafiła na pola ryżowe oraz cyklon. Upadek Birmy w 1942 roku miał odciąć import taniego ryżu do Bengalu, czyli do miejsca, gdzie głód doskwierał najbardziej. Ponadto nastąpił napływ wojsk alianckich do Indii, co dodatkowo zwiększyło zapotrzebowanie na żywność. Churchill uznał, że północno-wschodnie  Indie są już stracone na rzecz Japończyków, więc zabronił importu żywności w rejon Bengalu. Dodatkowo prowadzono politykę spalonej ziemi. Hindusi mieszkający w Bengalu zaczęli umierać z głodu, a mimo to Churchill nie zgodził się na import zboża dla głodujących ludzi. Jednocześnie wiele statków ze zbożem płynęło do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć kraj przed możliwymi skokami cen po zakończeniu wojny. Tych transportów na wyspy miało być tak wiele, że zboże nie mieściło się w magazynach.
Premier miał się ponoć kierować tym, że Indie były już stracone dla W.B., i spodziewał się, że Hindusi po wojnie odzyskają niepodległość. Churchill nie zgodził się również na zaoferowaną pomoc Amerykanów w tej sprawie.
W Bengalu umarło  z głodu od 3 do 4 milionów ludzi, a w stanach Bihar, Orissa, Assam - od 6 do 7 milionów.


Marek Rybarczyk, Bengalski Holocaust, Newsweek Historia.   

Zapraszam do dyskusji

Moby
*


A czy autor artykułu wspomina coś o śmiertelności w 1938 bądź w 1939 ?


"Nadal trwają spory, czy owa katastrofa była skutkiem świadomej polityki Cherwella i Churchila , niewydolności brytyjskiej administracji w Indiach, czy też błędów popełnionych przez USa w dystrybucji statków i towarów co przyczyniło siędo braku ryżu i innej żywności. Najprawdopodoniej głód stanowił skutek wszystkich wymienionych czynników"

przy czym autor podaje liczbę 3 mln w 1943
za "Apokalipsa czy cuda techniki" T.Shachtman wyd Bellona w przypisie 2 na str 248

Kończac zacytuje kolege AlexaG z dws.org.pl
"Głód był problemem Indii do lat 60 - do tzw. Zielonej Rewolucji. Tak więc zrzucanie winy tylko na czynnik "ludzki" jest nieuprawnione.
Swoją drogą jaki Wielka Brytania miała interes w głodzeniu Indii? Przecież miała tam już i bez tego dosyć kłopotów: Kongres Narodowy ogłosił "neutralność Indii", co powodowało kontestowanie wysiłku wojennego przez znaczną część Indusów. Silna była też propaganda "nacjonalistów" hinduskich Bosego. Wiadomo, że czynnik ekonomiczny najlepiej katalizuje wybuch nastrojów niepodległościowych (patrz Polska za PRL). A tym czasem Londynowi zależało na spokoju w Indiach: dostawach tamtejszych produktów oraz ochotników na front. Konflikt oznaczałby związanie znacznych sił do utrzymania porządku w koloni"
gdy zawiązała się kilka lat temu dyskusja na ww temat.
mobydick1z
QUOTE(Danielp @ 13/09/2011, 20:27)
A czy autor artykułu wspomina coś o śmiertelności w 1938 bądź w 1939 ?

Nie, nie wspomina o tym.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.