Pierwsza żona Swena Wiłobrodego - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Wikingowie i Normanowie
karin mansdotter
Mam pytanie czy ktoś z szanownych forumowiczów wie cokolwiek o pierwszej żonie Swena , króla Danii w latach (986-1014), matce jego córki Gydy , która w 997 poślubiła jarla Eryka Haakonsona ; wiadomo że matką Gydy nie mogła być Świętosława - Sygryda , która sama poślubiła Swena najwcześniej w 996 roku.pozdrawiam
Vapnatak
Masz na uwadze Świętosławę/Ginhildę vel Sygrydę Storrådę? Najlepiej sięgnąć do "Słownika starożytności słowiańskiej" (SSS), później do "Lexikon des Mittelalters" (LexMA).

vapnatak
karin mansdotter
Ja się nie pytam o znaną wszystkim i wielokrotnie na tym forum wspominaną Świętosławę/Sygrydę/Gunhildę o przydomku Storrada tylko o pierwszą żonę Swena , matkę jego córki Gydy.
Vapnatak
Zaglądnij do SSS i LexMA.

vapnatak
frankoo22
Oswald Balzer pisał w swej genealogii o układzie pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Swenem. Wedle niej Swen miał wziąć za żonę Gunhildę - córkę Bolesława, a Bolesław Thyrę - siostrę Swena. Do ślubu pomiędzy Thyrą a Polakiem nie doszło ze względu na wybredność księżniczki. Jak potoczyło się małżeństwo Swena nie wiem, więc nie gwarantuję, że to Gunhilda była matka Gydy.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.