Filologia klasyczna: studia, perspektywy - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Studiowanie Historii
T34
Zastanawiam się nad tym kierunkiem. Z tego co się dowiedziałem, obejmuje on między innymi naukę starozytnej greki i łaciny a także kulture starozytnego Rzymu. Czy jest tu ktos kto studiuje ten kierunek, skończył go, bądz wybiera się,i może mi coś więcej powiedzieć o tych studiach, perspektywach zawodowych itd.?
makron
QUOTE(T34 @ 28/04/2011, 12:13)
Zastanawiam się nad tym kierunkiem. Z tego co się dowiedziałem, obejmuje on między innymi naukę starozytnej greki i łaciny a także kulture starozytnego Rzymu. Czy jest tu ktos kto studiuje ten kierunek, skończył go, bądz wybiera się,i może mi coś więcej powiedzieć o tych studiach, perspektywach zawodowych itd.?
*Nie "między innymi", ale "przede wszystkim". Łacina i (lub) greka to przedmioty niejako kierunkowe i lepiej, żebyś tam szedł przynajmniej z mglistym pojęciem na temat języka Cycerona, bo inaczej możesz to ciężko przeżyć. W końcu to filologia. Reszta to historia literatury greckiej i rzymskiej, historia kultury greckiej i rzymskiej (sztuka, filozofia, obyczaje i takie tam rolleyes.gif ). W zależności od uczelni zdarzają się też specjalizacje języka i kultury łaciny średniowiecznej, języka i kultury łaciny nowożytnej, języka i kultury Bizancjum, a nawet specjalizacja nowogrecka. Historii sensu stricto jest tam stosunkowo niewiele, a już o ulubionym przez wielu forumowiczów uzbrojeniu hoplitów czy innych legionistów możesz zapomnieć. Nikogo na filologii klasycznej nie obchodzi, czy zbroja segmentowa ważyła 7 czy 9,5 kilo, czy gladius w epoce Komodusa miał 73 czy 81 cm, więc jeśli nie daj Boże jesteś militarystą, to dobrze sobie przemyśl.
Kierunek jest (podobnie jak i inne filologie) zdominowany przez płeć piękną, co może, ale nie musi być zaletą. Perspektywy pracy? Zasadniczo to chyba tylko nauczyciel łaciny w liceum podpada tak na 100% pod pracę w wyuczonym zawodzie. Dla co ambitniejszych i zdolniejszych pozostaje próba robienia kariery akademickiej. Teoretycznie jeszcze pozostaje rynek tłumaczeń, ale jest on już bardzo ograniczony. W gruncie rzeczy filologia klasyczna to studia dla autentycznych pasjonatów, albo dobre uzupełnienie jako drugi kierunek dla archeologów i/lub historyków starożytności.
szapur II
Jak na każdej filologii nacisk położony jest na opanowanie języków i literaturę. Przy okazji program studiów wzbogacany jest o zajęcia z zakresu historii, archeologii i historii sztuki klasycznej. Co do perspektyw pracy zgadzam się z Makronem. Trzeba zaznaczyć, że dla historyka lub archeologa zderzenie z filologią może być ciężkie smile.gif
karolz77
Jeśli ten kierunek interesuje Cię ze względu na kulturę to daj sobie z nim spokój. Owszem, filologowie klasyczni na kulturze i historii się na ogół (ogólnie) znają, np. nasza pani od łaciny z lektoratu pół zajęć przegadała na rozmaite tematy z tego zakresu. Przykładowo była czytanka o Cyceronie - to dzieliła się z nami swoimi luźnymi przemyśleniami i ciekawostkami na temat tej postaci. Jednak koniec końców jest to kierunek filologiczny i jednak historia czy kultura jest tam dodatkiem.

Chyba, że masz takiego "hopla" na punkcie starożytności, że jesteś pełen zapału do nauki łaciny i greki. Jeśli interesuje Cię kultura a język niekoniecznie - przemyśl to.

Pozdrawiam Karol
Tad45
QUOTE(makron @ 28/04/2011, 11:31)
QUOTE(T34 @ 28/04/2011, 12:13)
Z
*czy gladius w epoce Komodusa miał 73 czy 81 cm, więc jeśli nie daj Boże jesteś militarystą, to dobrze sobie przemyśl.
*Dziewczyny to moźe zainteresować.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.