Relacje USA - Francja w latach 1799-1815 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > HISTORIA XIX WIEKU > Narodziny i ekspansja USA
Adi2801
Witam mam pytanie czy nie znacie może jakiś źródeł i książek (oczywiście mogą być obcojęzyczne) dotyczących relacji, kontaktów USA z Francja w epoce napoleońskiej. Jeśli ktoś by znał to prosiłbym o podanie.
Stonewall
Adi!
Na początek proponuję sięgnąć po „Dyplomację Stanów Zjednoczonych (XVIII-XIX w.)” Longina Pastusiaka. Kieruję Twoją uwagę na jej trzy obszerne rozdziały: „Stany Zjednoczone – Francja w latach 1789-1800”, „Zakup Luizjany” i „Napięcia z Anglią i Francją”. Z powodzeniem możesz jednak zajrzeć także do innych partii znakomitego opracowania profesora Pastusiaka. Przykładowo rozdział „Układy i wojny z państwami Afryki Północnej (1801-1816)” informuje m. in. o tym, w jaki sposób wzajemne relacje USA i Francji wpływały na politykę amerykańską względem Maghrebu.

Warto spojrzeć również do innych dzieł polskojęzycznych, przecież zawierają one informacje na temat stosunków Filadelfii (potem Waszyngtonu) z Paryżem. Przykładem niech się stanie I tom „Wojen morskich” Pawła Wieczorkiewicza, gdzie w rozdziale „Wojny z rewolucyjną Francją” umieszczony został podrozdział „Wojna, której nie było”, opowiadający o niewypowiedzianym amerykańsko-francuskim konflikcie zbrojnym. O tym konflikcie, jak też o zakupie Luizjany i napoleońskich źródłach wojny amerykańsko-brytyjskiej opowiada również Robert Kłosowicz w swych dwóch interesujących pozycjach: „Nowy Orlean 1815” i „Wojna amerykańsko-brytyjska 1812-1814”. Należy także wyciągnąć dłoń po „Tomasza Jeffersona” Zofii Libiszowskiej.

W książkach wyżej podanych odszukasz namiary na źródła i opracowania obcojęzyczne, jakie pozwolą Ci jeszcze pogłębić wiedzę na ciekawiący Cię temat.
pawel76
Witam
Warto przypomnieć: w tym czasie (lata 1799-1815) doszło do niewypowiedzianej wojny trakcie której marynarka made in France (głównie korsarze) nieźle się obłowiła na jednostkach handlowych made in USA.
korten
a takze trzeba dodac, ze marynarka "made in USA" niezle wyloila skore francuskim korsarzom, ktorzy wymykali sie RN. Z tego o czym nie nadmienil Stonewall trzeba dodac, ze porty Ameryki Polnocnej byly oparciem dla niektorych francuskich rajderow- czasem wysoko postawionych. Stad amerykanska galaz rodziny Bonaparte.
pawel76
Witam
Należy też dodać że francuscy korsarze przechwycili około 2000(słownie dwa tysiące) statków handlowych.
A ich główne bazy zanjdowały się na Karaibach.

Adi2801
To jeszcze raz ja, mam pytanie: czy nie wie ktoś może, czy nie ma jakichś ważniejszych źródeł dotyczących tego tematu w języku polskim ? Potrzebuję m. in. jakieś źródła dotyczące quasi-wojny oraz zakupu Luizjany.
CzarekS
A można dodać słów kilka o kontaktach handlowych Francuzów kanadyjskich z Native Americans... czasy Courier de bois (gońców leśnych) czy początki Mountain men..

To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.