Najlepsze miasto Sredniowiecza - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Średniowiecze ogólnie
Tokugawa
Pamietajcie,ze kierujemy sie kronikami i przekazami historycznymi!
Król Artur
jestem bez dwóch zdań za Konstantynopolem bo jego mury i położenie robiły z niego twierdze nie do przełamania...kiedyś musiał upaść, ale z tego co pamietam to żadne z wyżej wymienionych miast nie umiało sie opierać tak długo jak Konstantynopol i często padało w ręce wrogów...no i jeszcze ta wspaniała architektura rzymska, która dodawła miasto uroku...może dlatego był taki pociągający gdyż w przeciwienśtwie do Rzymu utrzymał swą starożytną nature smile.gif
Tokugawa
No wlasnie! Poza tym Rzym w sredniowieczu nie byl ani potezny ,ani piekny. Po prostu taka sobie miescina. Niczym nie przypominal Rzymu z czasow starozytnych.
rozan
a ja popieram WracisławaCzarnego matko ledwie mi to przez place przeszło smile.gif ale tu ma rację choć miłym urozmaiceniem jest dodanie że mowimy o źródłach (choć nikt tu jeszcze nie wspomniał o żadnym) smile.gif ale tego typu tematów jest za wiele (choć i tak są lepsze od "jestem blondynkąom i hadzam do gimanzium czy mozecie napisac mi prace o takiej bitwie co byla pod glunwaldem w 1400 którymś bo na jutro muse oddać a nic o tym nie ma w necie)

odbiegam od tematu mam nadzieje że nie zostanę ocenzurowany smile.gif


a co do miast to ja moze jednak stwierdze oczywiste KONSTANTYNOPOL smile.gif wszystkie przekazy opisuja go jako perłę świata cywilizowanego było kilka miast które mogły z nim konkurować (wczesna Aleksandria czy chwilami Bagdad) ale nie było takiego drugiego miata.. każdy kochał je za dekadencje za bogactwo i przepych i każdy go za to szczerze nienawidził... był wiele razy oblegany czasem prawie wyludniony lecz był nadal perłą gdy ostatni raz został zdobyty umarł wraz z Cesarstwem... przez bardzo długi czas pozostawał naj
-najpiekniejsze miasto europy o ile nie świata
-największe miasto Europy około roku 500 liczba racji z Egiptu wynosiła dziennie około 500tyś


gdzies w necie jest strona zapaleńców którzy starają się zrekonstruować najważniejsze zabytki poprzez net i całkiem nieźle im to wychodziło choć obecnie po formacie nie moge jej nigdzie znaleźć sad.gif

hehe i nie podałem źródeł smile.gif ale o Konstantynopolu pisze każdy Anna Komnena Psellos Teofanes Prokopiusz i wielu wielu innych smile.gif
Ciunek
Konstantynopol. Dla mnie to było pytanie retoryczne, więc powstrzymam się od odpowiedzi. blink.gif
rozan
a ja wracając do tematu wkurzyłem się i poszukałem smile.gif
więc strona z rekonstrukcją 3D Konstatnynopola w 1200: http://www.byzantium1200.com/


miłej zabawy bo jest co oglądać!!!!!
Gryzio
Nie wiem, które miasto było "najlepsze" rolleyes.gif
..mogę odpowiedzieć inaczej....gdybym miał wybrać miasto, w którym sam chciałbym ( mając w miarę rozsądny status majątkowy) mieszkać, niewątpliwie byłaby to Córdoba/Kordoba. Przez cały X wiek- największe i najpiękniejsze ( najnowocześniejsze i najczystsze)z wielkich miast Europy- a Konstantynopol się do niej nie umywał smile.gif
rozan
a ja poprosze o źródła które pozwalają Ci formować taką opinię smile.gif bo jestem ich baardzo ciekaw, mówimy o okresie drugiego renesansu bizantyńskiego kiedy nie było piekniejszego miasta od Konstantynopola!
Gryzio
Jeśli chcesz się czegoś więcej o Cordobie dowiedzieć sugeruję:
-wydany pod koniec XIX w.w Würzburgu (Niemcy) monumentalne dzieło pt.. "Spanien" to praca zbiorowa -Salvatora, Grausa,Kirchberga i innych.
jest tego przekład w j.angielskim
Pisał o tym w swych pracach prof J.Danecki...dostępne w bibliotece wydziału Arabistyki UW...miłe panie zapewne Ci je udostępnią.
Niezłe też jest S.Lane-Poole "Maurowie w Hiszpanii"
Min możesz poczytać sobie np. o systemie oświetlenia ulic-latarnie (!), służbach oczyszczających miasto z odpadów itd..
Nie jestem pewien, ale chyba pierwszy Uniwesytet (stricte) w Europie, powstał też w Cordobie. Warto się wybrać na wycieczkę i obejrzeć pozostałości po średniowiecznym mieście. Zapewniam, że dla kogoś z odrobiną gustu i średnim poczuciem estetyki różnica między Cordobą a Konstatynopolem będzie...aż nadto wyraźna..
Mógłbys mi Ty z kolei z łaski swojej przybliżyć, co rozumiesz pod pojęciem DRUGI RENESANS BIZANTYŃSKI/BIZANTYJSKI?...zakładam, że pierwszy przypadł na IX/X wiek...i do tego okresu odnosiłem porównanie z Cordobą.
Crassus
Oczywiście głosowałem na Konstantynopol bo przecież i największy i najpiękniejszy i najbogatszy(do 1204r.). Ale dlaczego nie ma Antiochii a jest na przykład Londyn?
rozan
pierwszy renesans przypada na okres Justyniana drugi na okres dynastii macedońskiej... co do pierwszego uniwersytetu to znajdował się w Konstantynopolu smile.gif a nie w Kordobie... największa biblioteka też!
Teloniusz
Moskwa wówczas była wiochą! Powinien być Nowogród Wielki.
Trudno kierować się przekazami historycznymi i kronikami, gdy na liście jest Kraków...
rozan
4 głosy na wieś Kraków gdy mamy do dyspozycji największe miasta z rodowodem w starozytności... a mówią że patriotyzm zamiera hehe
Gryzio
QUOTE(rozan @ 21/07/2005, 21:07)
pierwszy renesans przypada na okres Justyniana drugi na okres dynastii macedońskiej... co do pierwszego uniwersytetu to znajdował się w Konstantynopolu smile.gif a nie w Kordobie... największa biblioteka też!
*



Chyba trudno mówić o renesansie bizantyjskim w czasach Justyniana rolleyes.gif renesans o ile się nie mylę to odrodzenie, a trudno by odradzało się coś co jeszcze nie "zostało poczęte" wink.gif
Jasnogród
Mi też się nie podoba brak Wielkiego Nowogrodu.Biorąc pod uwagę dzieje dzieje Rusi i Rosji,miasta wyjątkowego.
Kijów był dużą metropolią,robiącą wielkie wrażenie na Skandynawach,Polakach,Niemcach czy Węgrach.
QUOTE
Ale dlaczego nie ma Antiochii a jest na przykład Londyn?

Autorowi chodzi chyba o miasta dzisiejszej Europy.Inaczej powinny być też Kair,Aleksandria,Bagdad,Damaszek.
agatstone
Bez wątpienia Konstantynopol (choć widzę tu kilku patriotów, i dobrze wink.gif) Kieruję się tym, że Europejskie miasta były brudne i baaaarodzo niesympatyczne. W Bizancjum natomiast rozwijała się kultura i sztuka. Miasto chroniły grube mury i morze, a jednocześnie napływały obyczaje z orientu (indiie, chiny), z krajów arabskich i z Europy. Zauważcie, że po upadku Konstantynopola wszystko rozeszło się po Europie i nastało co??? RENESANS, tak jest renesas.
Filip II
Kraków piękny troche śmierdzi, a poza tym po staremu... Niestety Kraków ze stolicą wsch. cesarstwa nie wygra, gdyby chodziło o "najlepsze" miasto nowożytności to co innego...

Zagłosowałem na Konstantynopol - bitwa w 1091 pokazala potencjał tego miasta. Z jednej strony mury, z drugiej Bosfor. No i cudny bizantyjski ( turecki tongue.gif ) klimat.
Teloniusz
Może i patriotyzm, ale tylko lokalny...
Najlepsze miasto - Kraków
Najpiękniejsze miasto - Kraków
Najpotężniejsze miasto - chyba nie Kraków sad.gif
A tak naprawdę, to powinna być ustalona konkretna data, kiedy porównujemy te miasta, ponieważ Konstantynopol i inne miasta miały swoje wzloty i upadki... Swoją drogą,dziwne, że nikt nie opowiedział się za Budą i Pragą, przez które szły ważne szlaki handlowe, które spowodowały wzbogacenie się tych miast. No i jeszcze Wenecja...
Gabrielle deMornay
QUOTE(Teloniusz @ 25/07/2005, 21:54)
Może i patriotyzm, ale tylko lokalny...
Najlepsze miasto - Kraków
Najpiękniejsze miasto - Kraków
Najpotężniejsze miasto - chyba nie Kraków sad.gif
A tak naprawdę, to powinna być ustalona konkretna data, kiedy porównujemy te miasta, ponieważ Konstantynopol i inne miasta miały swoje wzloty i upadki... Swoją drogą,dziwne, że nikt nie opowiedział się za Budą i Pragą, przez które szły ważne szlaki handlowe, które spowodowały wzbogacenie się tych miast. No i jeszcze Wenecja...
*


Cóż, dokładnie...
For me, Kraków pozostanie najukochańszym miastem, lecz niestety w sredniowieczu, choc w Polsce był, mozna tak rzecz ując "stolicą", jednym z sedes regni principalis Anonima, to jeżeli postawic go w rzędzie europejskich miast plasowałby się w grupie srednich miast z kilkudziesięcioma tys. mieszkańców...
właśnie, powinno być jakieś kryterium porównawcze danych miast, mozemy mieć na mysli np. Kraków doby XV w., Payż XIV, czy Konstanytynopol XII...a w róznych epokach były to rózne miasta.
Jasnogród
QUOTE
For me, Kraków pozostanie najukochańszym miastem, lecz niestety w sredniowieczu, choc w Polsce był, mozna tak rzecz ując "stolicą", jednym z sedes regni principalis Anonima, to jeżeli postawic go w rzędzie europejskich miast plasowałby się w grupie srednich miast z kilkudziesięcioma tys. mieszkańców...


To musiało być gigantyczne miasto wink.gif Ile tysięcy miał Kraków w średniowieczu ? Wrocław był w każdym razie większy.
rozan
Bizancjum to pojęcie względne wymyslone po jego śmierci bo nikomu nie podobało się nazywać go Rzymem a tak naprawdę to był Rzym więc za czasów Justyniana jest pierwsze odrodzenie...
Gabrielle deMornay
już spieszę z odpowiedzią. Jezeli odnosić do X-XII to nie był wielki rolleyes.gif , ok. 2 tys. luda.
Spotkałam się z szacunkami, że Kraków jako cały osrodek miejski mógł mieć ok. 30 tys. wraz z Kazimierzem i Kleparzem w XV w. (sam ścisły Kraków ok. 10 do kilkanascie tys.)
Zas Henryk Samsonowicz określa liczbę mieszkańców Krakowa, Wrocławia na ponad 10 tys., zas Gdańsk ok. 30 tys. smile.gif
Gabrielle deMornay
Ciekawy musiał byc Paryz w sredniowieczu, miasto tylu ludzi, mieszanka tylu kultur, barwna, tak wspaniale opisana przez Victora Hugo...(Azeby rozprawic się z ewentualnymi zarzutami, iz to cokolwiek ahistoryczna lektura tongue.gif, B. Geremek opisuje je w Zyciu codziennym w Paryzu F. Villona, gdzie rozprawia się z Hugo i go cytuje). w póżnym sredniowieczu Paryż przodował, zas we wczesnym Konstantynopol. Ech, jak się czasy zmieniają smile.gif
Ikswonarab
Gryzio, co dziwne,ma rację. Pierwszy faktycznei mógł przypadać na IX wiek, aczkolwiek jeśli dize o kutlurę przesunąłbym go na wiek X, a nawet jedenasty, zwłaszcza na czasy Psellosa, zaś jeśli idzie o drugi renesans to czasy Paleologów, ale jedynie jeśli idzie o kulturę. Oczywiosćie głosowałem na "Miasto strzeżone przez Boga"
Gryzio
QUOTE(Ikswonarab @ 29/07/2005, 13:42)
Gryzio, co dziwne,ma rację.
*



Gryzio kick ass...always rolleyes.gif
Moje odczucia co do kreślenia w czasie, tzw Renesansów Bizantyjskich/Bizantyńskich, są podobne jak Iks'a
adam_der
Ja też popieram Konstantynopol poniewarz był prawie nie do zdobycia
rozan
w takim wypadku zgłoście swoje odczucia w sprawie renesansu do naukowców zajmujących się Bizancjum ponieważ o periodyzacji wypowiada się w ten sam sposób Ostrogorski i Zakrzewski wskazując pierwszy renesans bizantyński na okres Justyniana...
Tokugawa
Ja jestem za DUbrownikiem. Piekne miasto, a te mury obronne...poezja!
Friia
Też zagłosowałam za Dubrownikiem, ponieważ gdybym miała wybór, gdzie zamieszkać, to wolałabym miejsce mniej kosmopolityczne niż Konstantynopol, a bardziej urokliwe (choć zdaję sobie sprawę, że przy licznych zmianach jego właścicieli długo mogłabym nie pożyć...). Nie znaczy to oczywiście, że nie chciałabym nigdy zwiedzić średniowiecznego Konstantynopola, ale myślę, że nie ma osób, które nie marzyły o takiej możliwości.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.