Identyfikacja pieczeci z herbem - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Heraldyka i Weksylologia
delik77
Witam!Proszę o pomoc w identyfikacji pieczęci widocznej na zdjęciach.
Jestem z wykształcenia historykiem.Interesuje się historią I Rzeczypospolitej.Prawdopodobnie pieczęć ta pochodzi z tego okresu.Zacząłem przeszukiwanie internetu i jak do tej pory nie trafiłem na nic konkretnego.Może na tym forum są osoby które rozpoznają co to za herb.Zależny mi również na ustaleniu jaki to rodzaj pieczęci i kto mógł posługiwać się taką pieczęcią.Według mnie jest to herbowa pieczęć szlachecka do laku ale zastanawiam się czy mogła należeć również do jakiejś osoby piastującej lokalny urząd.Bardzo zależy mi na wyjaśnieniu pochodzenia tej pieczęci.Pewnie będę szukał dalej ale jeśli ktoś ma wiedzę w tym temacie to proszę o odpowiedz.Zamieszczam zdjęcia tej pieczęci i odcisk w plastelinie.
alcesalces1
W pierwszej chwili to mi się skojarzyła z jakimś dostojnikiem kościelnym (krzyż i trzoda)
Piast anonim
Przypomina trochę herb Gotlandii w polskim herbie „Junosza” jest baran ale najprawdopodobniej chodzi tu o herb diecezji.
delik77
Jeśli to pieczęć kościelna to najbardziej przypomina herb biskupstwa warmińskiego.Podobny herb widnieje na chorągwi biskupstwa warmińskiego oraz komturii opisanych przez Długosza jako biorących udział w bitwie pod Grunwaldem.Tylko ten symbol z prawej.To może być chorągiew czy raczej topór.Zastanawiam się również czy to "zwierzątko" to na pewno baran.W tle za chorągwią widać jakby symbol kluczy.
krzysiekpulawy
Pieczęć osobista duchownego o inicjałach C. K. XIX wiek
Pozdrawiam
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.