Nacjonalizm - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > Historia powszechna ogólnie
nona93
nacjonalizm dominowal w latch 1800, mozna powiazac niektore dzisiejsze nacjonalistyczne konflikty do tamtych lat.
Moim glownym pytaniem jest, co tworzy nacjonalizm a co go burzy smile.gif ??

a inne:
czy w dzisiejszych czasach ma znaczenie z jakiego kraju UE pochodzisz?
jakie slabosci mialy panstwa w latach 1800?
dlaczego tak nasilil sie nacjonalizm w tych latach?
co jest za a co przeciw ze nacjonalizm bedzie trwal nadal, a moze sie nasili?

poldas372
Poproszę o definicję nacjonalizmu ze strony autora wątku.
To coś ma różne oblicza, różnie rozumiane.

Pozdawiam
poldas372
nona93
QUOTE(poldas372 @ 25/09/2010, 19:37)
Poproszę o definicję nacjonalizmu ze strony autora wątku.
To coś ma różne oblicza, różnie rozumiane.

Pozdawiam
poldas372
*

postawa społeczno-polityczna uznajaca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu. Według nacjonalistycznej interpretacji historii świat był i jest areną walk pomiędzy różnymi narodami, z których tylko najsilniejsze mają prawo do przetrwania. Idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi przez co często jest porównywany do rasizmu.
poldas372
Co to jest "postawa społeczno-polityczna" ?
Drążę; nie bez powodu.

Pozdrawiam
poldas372
nona93
zarowno spolecznie jak i politycznie uznajesz narod za...
jesli takze interesuje cie co dokladnie oznacza postawa polityczna to prosze przeczytac sobie http://pl.wikipedia.org/wiki/Postawa_polityczna
smile.gif
nona93
jesli wszystko jest jasne to moze podzielisz sie swoja opinia?? smile.gifsmile.gif
poldas372
...co tworzy nacjonalizm

W dużym uproszczeniu - Patriotyzm
...a co go burzy?
Recydywa powyższej wartości;
Sam patriotyzm jest niejednokrotnie, opacznie postrzegany;
Że niby co? "My najlepsi?" - Niegdyś (podczas konfliktu Bośniacko - Serbskiego witałem się z... Bośniakiem - Mnie - Polaka traktował jak... takiego, z którym przywitać się można, ale w oczy się nie patrzy.
Dlaczego? - Bo ja nie walczę? Nie - Postrzegano nas jako sojusznika Niemców, którzy Chorwatów wspierają.

Pozdrawiam
poldas372
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.