Stanisław Trębecki - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Schyłek RON
Ciunek
Będąc ze swoją klasą na wycieczce w Zamku Królewskim, mając lekcję o czasach rozbiorowych dowiedziałem się, że był jeden pan zwany Stanisławem Trębeckim. Przewodnik powiedział, że przegrał swój majątek jako hazardzista. Mało wiem na jego temat. Czy ktoś mi przybliży może kto był powodem straty jego majątku? Czy jego majątek był duży? I w ogóle czy Trębecki zajmował jakieś stanowisko w armii polskiej bądź na dworze lub w ogóle kim był?
dzastineczka
Stanisław Trębecki (Trembecki) o ile mi wiadomo to znakomity poeta doby oświeceniowej ( hehe znany głównie ze swoich erotyków)
Z jednego tekstu dowiedziałam się, że ten Pan był ulubionym poetą Stanisława Augusta Poniatowskiego ta informacja skłania mnie do rozumowania, że był częstym gościem na dworze królewskim, towarzyszył mu nawet po detronizacji króla w podróży do Grodna.

Acha i jedna uwaga chodzi o Stanisława Trembeckiego a nie Trębeckiego przewdonik może niedokładnie wymówił tą samogłoskę
a propo hazardu:
Stanisław Trembecki uzyskał od konfederatów barskich tajne papieru przeznaczone do Francji, sprzedał je królowi za niezła sumkę
lecz pieniążkami się zbyt długo nie nacieszył bo stracił je wraz ze spadkiem po ojcu w wyniku prowadzenia dość awaturniczego trybu życia
Ambioryks
Czy Stanisław Trembecki był żonaty? Czy założył rodzinę?
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.