Tiger II - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
Raderk
Gdzieś na forum spotkałem się z teorią jako Konigstiger nie oznaczało Tygrysa Królewskiego tylko Tygrysa Bengalskiego (Tygrys Królewski to podobno Konigs Tiger, natomiast Bengalski to II najwiekszy tygrys swiata poza syberyjskim ale wiemy jakby to wpłyęło na morale Wermahtu). Czy mógłby ktoś potwierdzic lub zdementować te wiadomości?
Speedy
Hej
Sprawdziłem sobie w słowniku i Wikipedii i faktycznie to może być prawda http://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6nigstiger
pedros
QUOTE(Speedy @ 19/05/2010, 16:06)
Hej
Sprawdziłem sobie w słowniku i Wikipedii i faktycznie to może być prawda http://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6nigstiger
*

Owszem. W języku niemieckim Königstiger to 'nasz' tygrys bengalski (Panthera tigris tigris). Nawiasem mówiąc, zawsze zastanawiałem się nad pochodzeniem nazwy tego czołgu, zwłaszcza że tradycje monarchistyczne w III Rzeszy nie były specjalnie dobrze widziane... Po 'anglijskomu jazyku' ten zwierz nosi oficjalną nazwę 'Royal Bengal Tiger', a nazwa wozu bojowego PzKfw VI Ausf. B wzięła się najprawdopodobniej z wiernego słownikowo tłumaczenia nazwy niemieckiej.
I tyle...
gtsw64
Nawiasem mówiąc, zawsze zastanawiałem się nad pochodzeniem nazwy tego czołgu,

Po rozpoczęciu wojny z ZSRR okazało się że niemieckie czołgi ustępują radzieckim pod względem (nazwę to ogólnie "wielkości"). Do tej pory czołgi w zasadzie numerowano PzKpfw I, II, III,IV.
Po powstaniu planu modernizacji nowym czołgom nadano nazwy zwierząt i tak:
Czołg lekki (a w zasadzie czołg rozpoznania pola walką) - Leopard (zrezygnowano z jego produkcji - wykorzystano jedynie jego wieżę w samochodzie pancernym Puma)
Czołg średni - Pantera
Czołg ciężki - Tygrys (a skoro powstał Tiger II to musiano go jakoś nazwać)
zgrywus

A skoro był największy i najcięższy z dotychczas wprowadzonych niemieckich czołgów to nazwano go tak jak nazwano:)
Tromp
Witam!
QUOTE(gtsw64 @ 25/05/2010, 9:48)
Do tej pory czołgi w zasadzie numerowano PzKpfw I, II, III,IV.
Po powstaniu planu modernizacji nowym czołgom nadano nazwy zwierząt i tak:
Czołg lekki (a w zasadzie czołg rozpoznania pola walką) - Leopard (zrezygnowano z jego produkcji - wykorzystano jedynie jego wieżę w samochodzie pancernym Puma)
Czołg średni - Pantera
*

Zaraz, zaraz... A PzKpfw V Panther i VI Tiger? Tych już nie numerowano? I Tiger Ausf B (Koenigstiger)? No i jeszcze była wersja rozpoznawcza dwójki (a w zasadzie całe stado), w tym różne VK oraz Luchs ( rolleyes.gif ).
Carrius
Witam

QUOTE("Tromp")
No i jeszcze była wersja rozpoznawcza dwójki

Wypowiadaj się precyzyjniej; która/jaka "dwójka" miała swoją wersję rozpoznawczą?

Pozdrawiam
Tromp
QUOTE(Carrius @ 25/05/2010, 23:05)
Wypowiadaj się precyzyjniej; która/jaka "dwójka" miała swoją wersję rozpoznawczą?
*

Ok, ok. Chodziło mi o całe kombinatorstwo z czasów, gdy okazało się, że zwykły Panzer II to przeżytek. Było zdajsie coś "panteropodobnego", był też wspomniany Luchs...
das_reich
QUOTE(Tromp @ 25/05/2010, 22:08)
QUOTE(Carrius @ 25/05/2010, 23:05)
*

Ok, ok. Chodziło mi o całe kombinatorstwo z czasów, gdy okazało się, że zwykły Panzer II to przeżytek. Było zdajsie coś "panteropodobnego", był też wspomniany Luchs...
*

Co pantero podobne było w zwiadzie? Chyba nie wersja II/F tym bardziej Flak/Coelion czy Berge? Są to mi znane konstrukcje na podwoziu V, o innych nie słyszałem. Proszę pole do popisu!
gtsw64
Zaraz, zaraz... A PzKpfw V Panther i VI Tiger? Tych już nie numerowano? I Tiger Ausf B (Koenigstiger)? No i jeszcze była wersja rozpoznawcza dwójki (a w zasadzie całe stado), w tym różne VK oraz Luchs

Gdybyś przeczytał dokładnie mój post wszystko by się się wyjaśniło.
Masz rację że numerowano później czołgi, ale wcześniej (przed wprowadzeniem planu modernizacji) nie nazywano czołgów. Owszem Luchs jest P II ale powstał w okresie nowego planu (tj po roku 1941 - gdzie rzeczywiście powstała "mania" nazewnictwa ("Wespe". Hetzer" i inne)
Tromp
QUOTE(das_reich @ 26/05/2010, 23:58)
Co pantero podobne było w zwiadzie?
*

Był to prototyp, jeśli dobrze pamiętam VK 1601. W tej chwili nie mam odpowiedniego numeru Militariów XX wieku w domu, więc piszę z pamięci. Pamiętam za to zdjęcie "minipantery" w artykule, którego tytuł brzmiał jakoś podobnie do "Nieznane wersje dwójki".

Kol. gtsw64:
CODE

Gdybyś przeczytał dokładnie mój post wszystko by się się wyjaśniło.

Ok, zwracam honor smile.gif
CODE

Masz rację że numerowano później czołgi, ale wcześniej (przed wprowadzeniem planu modernizacji) nie nazywano czołgów. Owszem Luchs jest P II ale powstał w okresie nowego planu (tj po roku 1941 - gdzie rzeczywiście powstała "mania" nazewnictwa ("Wespe". Hetzer" i inne)

Oczywiście-wcześniej była nazwa rodzaju pojazdu (SdKfz czy PzKpfw) i numer.
gtsw64
Było zdajsie coś "panteropodobnego", był też wspomniany Luchs...

Coś "panteropodobnego " w zwiadzie to prawdopodobnie chodzi o Leoparda.
Pojazd zaprojektowany (przede wszystkim)do rozpoznania pola walką ale mógł być również używany w zwiadzie (nawet wizualnie podobny do Pantery).
Tromp
QUOTE(gtsw64 @ 28/05/2010, 10:24)
Coś "panteropodobnego " w zwiadzie to prawdopodobnie chodzi o Leoparda.
Pojazd zaprojektowany (przede wszystkim)do rozpoznania pola walką ale mógł być również używany w zwiadzie (nawet wizualnie podobny do Pantery).
*

Przypuszczalnie o niego właśnie mi chodzi-to była taka "minipantera" właśnie, wywodząca się z rodziny dwójki. Gdybym tylko miał w domu odpowiedni numer MXXW...
gtsw64
Przypuszczalnie o niego właśnie mi chodzi-to była taka "minipantera" właśnie, wywodząca się z rodziny dwójki.

Powiem szczerz że nie odważył bym się wiązać Leoparda z P II.
Uważam że była to całkiem nowa "linia". Jedyny związek to (i tu również sprawa dyskusyjna)że był to (z tej trójki) czołg najlżejszy, czyli mógł być uważany za lekki (jak P II).
Reznow45
QUOTE(gtsw64 @ 28/05/2010, 10:35)
Przypuszczalnie o niego właśnie mi chodzi-to była taka "minipantera" właśnie, wywodząca się z rodziny dwójki.

Powiem szczerz że nie odważył bym się wiązać Leoparda z P II.
Uważam że była to całkiem nowa "linia". Jedyny związek to (i tu również sprawa dyskusyjna)że był to (z tej trójki) czołg najlżejszy, czyli mógł być uważany za lekki (jak P II).
*

Ale wiesz, Leopard to Pzkpfw II Luchs z 50 mm działkiem, a z kolei Luchs to modyfikacja Pz II ...
gtsw64
Ale wiesz, Leopard to Pzkpfw II Luchs z 50 mm działkiem, a z kolei Luchs to modyfikacja Pz II ...

Tylko że Leopard ważył około 22 ton a Luchs jedynie 9,5 tony.
Tu raczej można porównać do P III Ausf M (podobna masa i uzbrojenie i data [powstania - produkcji])
Ale takich zależności można wykazać więcej (posługując się jedynie opancerzeniem i uzbrojeniem).
Dalej uważam że Leopard i Pantera pochodzą z "innej rodziny" niż P I do IV i raczej nie mają pierwowzorów (chyba że w czołgach francuskich czy radzieckich).
Speedy
QUOTE(Reznow45 @ 30/05/2010, 20:40)
Ale wiesz, Leopard to Pzkpfw II Luchs z 50 mm działkiem,

Oj nie, zdecydowanie nie. To całkiem nowa konstrukcja. O ile można mówić o pokrewieństwie Luchsa z linią Pz.II - bo faktycznie się z niej wywodzi i nawet nosił oznaczenie Pz.II Ausf.L - o tyle Leopard projektowany był od nowa. To był znacznie większy i ambitniejszy pojazd, o masie do 26 ton i z pancerzem do 80 mm. Ostatecznie jednak nie zbudowano nawet prototypu - goście doszli do wniosku że nie wyjdzie wcale o wiele tańszy od Pantery, a oczywiście będzie o wiele słabszy - to już lepiej zrobić rozpoznawczą wersję Pantery.
gtsw64
Ostatecznie jednak nie zbudowano nawet prototypu - goście doszli do wniosku że nie wyjdzie wcale o wiele tańszy od Pantery, a oczywiście będzie o wiele słabszy - to już lepiej zrobić rozpoznawczą wersję Pantery.

Jaka w/g Ciebie była wersja rozpoznawcza Pantery?
Speedy
Hej
QUOTE(gtsw64 @ 31/05/2010, 8:07)
Jaka w/g Ciebie była wersja rozpoznawcza Pantery?
*

Nie było biggrin.gif przecież nie twierdzę że zrobili takową smile.gif tylko że byłoby lepiej. A serio zauważ, że po drugiej stronie frontu wschodniego czołgami w batalionach rozpoznawczych najczęściej były po prostu zwyczajne T-34. Lekkie T-60, T-70 szybko przestano produkować i one zresztą słabo się do rozpoznania nadawały.
gtsw64
W/g mnie projekt "Panzerprogramm 41" w pierwszej wersji polegał na schematycznym myśleniu :czołg lekki, średni i ciężki.
W trakcie realizacji projektu okazało się że na pancernym polu walki jedyną racje bytu mają czołgi średnie i ciężkie (30 - 40 ton i powyżej 50). Dlatego też (chyba w odpowiednim momencie) zaprzestano budowy czołgu "lekkiego" i skupiono sie na samochodach pancernych.
Reznow45
Po co im samochody pancerne???
Już Pz I lepszy w takim razie.
gtsw64
Po co im samochody pancerne???
Już Pz I lepszy w takim razie.

Lepszy od PUMY ??? sad.gif smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.