Żydzi mówiący po polsku - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > DZIEJE NAJNOWSZE > Bliski Wschód do 1989 r.
cameron
user posted image

Rozchodzi się o tego demotywatora. Wiecie może, czy to jest prawdziwe zdarzenie, czy miejska legenda?
von Munchhausen
Brzmi ciekawie, ale tak na zdrowy rozum nie wyobrażam sobie, by w ciągu bądź co bądź ważnej wojny armia nie szyfrowała wiadomości tylko mówiła otwartym tekstem w jakimkolwiek języku.
Szyfr oparty na jakimś dziwnym języku - to możliwe. Porozumiewanie się dziwnym językiem na najniższym szczeblu dowodzenia - również. Ale byłbym sceptyczny.
carantuhill
QUOTE(von Munchhausen @ 24/03/2010, 16:28)
Brzmi ciekawie, ale tak na zdrowy rozum nie wyobrażam sobie, by w ciągu bądź co bądź ważnej wojny armia nie szyfrowała wiadomości tylko mówiła otwartym tekstem w jakimkolwiek języku.



Czyli armia amerykańska podczas I i II Wojny Światowej nie mieści się w Twoim wyobrażeniu rolleyes.gif

http://www.focus.pl/historia/artykuly/zoba...j-sciezce/nc/1/
alcesalces1
Przynajmniej połowa elit politycznych Izraela pochodziała z Polski, stąd też polskiego używano w Knesecie.
Baszybuzuk
A obywateli Egiptu po studiach w Polsce jeszcze chyba nie było (początek to lata 70-te?), więc czemu nie... Chociaż jeśli już, obstawiałbym może jakieś rozmowy w niektórych jednostkach - bo jednak skład i pochodzenie ludności żydowskiej w Palestynie było trochę o bardziej skomplikowane.
Ironside
Nigdy nie czytałem tego w żadnym opracowaniu budzącym duże zaufanie, ale znana mi wersja zasadniczo różni się od tego, co mamy w w opisie tego demota. Mianowicie nie chodziło tam wcale o szyfry, ale o podsłuchiwanie rozmów pilotów. Egipski nasłuch miał świetny sprzęt i ludzi nauczonych hebrajskiego i jidisz. Niewiele to im dało, bo izraelscy piloci mówili po polsku. W tej wersji historyjka jest dużo bardziej prawdopodobna.
Husarz
No cóż w moje wersji i to chyba zasłyszanej na historycy.org jest tak jak pisał Ironside tyle że nie Egipcjanie a Syryjczycy wink.gif
cameron
QUOTE(alcesalces1 @ 24/03/2010, 17:49)
Przynajmniej połowa elit politycznych Izraela pochodziała z Polski, stąd też polskiego używano w Knesecie.
*


gdzieś nawet słyszałem, że polski miał być drugim językiem urzędowym Izraela, ale wniosek odpadł kilkoma głosami...
karolz77
Też tak słyszałem od profesora historii który z kolei zaczerpnął tą informację od pewnej Pani z Izraela...
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.