Sw. Stanisław ze Szczepanowa - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA PIASTÓW > Kościół w czasach piastowskich
Ajax

Historia św. Stanisława ze Szczepanowa i jego konfliktu z Bolesławem Szczodrym jest szeroko znana. Pojawiają się różnorodne problemy z interpretacją słowa "traditor", ale ja nie o tym chciałem.

W historiografii data dzienna zabójstwa bp. Stanisława jest jasna- 11 kwietnia. Niektóre opracowania podają, iż mogło to zdarzenie nie odbyć się w roku 1079, a 1080. Ja jednak mam pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi- dlaczego święto patrona Polski jest celebrowane 8 maja.Wszak nie jest to, ani data jego narodzin, ani tymbardziej data jegno kanonizacji. Ogłoszenie świętym wypada we wrześniu. Ktoś odpowie, że tego dnia wprowadzono jego szczątki do Krakowskiej katedry, ale pytam więc dlaczego obrano ten dzień? Jak on koreluje z jego biogramem. Liczę na Waszą pomoc
marlon
biogram Stanisława to praktycznie tylko data zgonu i tzw dzieje legendy - nic więcej
Ajax
Ok, rozumiem ale dlaczego jego święto ustanowiono 8 maja?
Wielki Wódz
Św. Stanisława jest jeszcze obchodzone jesienią i ma to związek z przeniesieniem jego zwłok do grobu o ile dobrze pamiętam.
chuck_1
W większości przypadków uroczystość odbywa się w dzień jego zgonu,chyba że papież podczas kanonizacji ustanowi jakiś inny dzień, w którym będzie się czcić danego świętego.
Belfer historyk
Odpowiedź na postawione w tytule tematu pytanie nie jest wcale trudna. Otóż 8 V 1254 r. w Krakowie pod przewodnictwem biskupa krakowskiego Prandoty odbyła się uroczystość ogłoszenia kanonizacji św. Stanisława w kościele polskim. Skąd taka nazwa tej uroczystości? Sama kanonizacja odbyła się rok wcześniej w Asyżu (17 IX 1253).
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.