Wybory Do Sejmu 1922 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
arnold
Dotarłem do wyników wyborów parlamentarnych z 1922 roku. Bardzo ciekawa lektura. Chciałbym tutaj przedstawić kilka ciekawostek dotyczących frekwencji i wyników głosowania.
Jeśli chodzi o frekwencję to najwyższa była w powiecie puckim i wyniosła 94,4%. Bardzo wysoka była też w powiatach Śmigiel 92,5%, Koźmin 92,5%, Grodzisk Wielkopolski 92,1% i Wolsztyn 92,1%. W ogóle frekwencja wyborcza najwyższa była na Pomorzu, w Wielkopolsce i w wielu miejscach w Kongresówce. Na Śląsku, w Galicji Zachodniej i na Kresach była już wyraźnie niższa choć w porównaniu z dzisiejszymi czasami i tak bardzo dobra. Najgorzej z frekwencją było w Galicji Wschodniej gdzie Ukraińcy zbojkotowali wybory. Co do poparcia dla poszczególnych partii to endecja najlepszy wynik (78,5%) uzyskała w powiecie Kartuzy. Na drugim miejscu był powiat Wysokie Mazowieckie (76,9%) a na trzecim miasto Poznań (76%). Endecy bardzo duże poparcie mieli tez w powiecie lubawskim (73,7%) i ostrołęckim (72,0%) oraz w Toruniu (70,8%). PPS najwyższe poparcie uzyskała w powiatach Łuniniec (68,3%), Pińsk (49,3%), Drohiczyn Poleski (48,1%), Chrzanów (45,2%), Podgórze (45,0%) i Drohobycz (37,9%). Komuniści najlepszy wynik zanotowali w powiecie tarnobrzeskim (23,3%). Stosunkowo duże poparcie mieli też w powiecie będzińskim obejmującym również Sosnowiec (20,8%), w powiecie Prużana (18,3%), w powiecie Kobryń (10,9%), w powiecie Brześć Litewski (8,1%) oraz w Warszawie (6,7%). Z kolei listy mniejszości narodowych największym poparciem cieszyły się na Wołyniu. W powiecie łuckim na listy te zagłosowało aż 90,3% wyborców, w powiecie krzemienieckim 89,7%, w powiecie horochowskim 89,5%, dubieńskim 88,5%, kowelskim 87,4%. Województwo wołyńskie było jedynym województwem gdzie posłem nie został ani jeden Polak. Natomiast Galicja to oczywiście bastion PSL „Piast”.
Jeśli chodzi o duże miasta to w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Lwowie i Wilnie wygrała endecja.
Czarny Smok
A w jakim miejscu można powiedzieć, że kończyły się wpływy Endeków, a zaczynały się innych partii, zwłaszcza tych związanych z mniejszościami narodowymi? Chodzi mi o taką linię graniczną?
arnold
QUOTE(Czarny Smok @ 20/12/2009, 23:20)
A w jakim miejscu można powiedzieć, że kończyły się wpływy Endeków, a zaczynały się innych partii, zwłaszcza tych związanych z mniejszościami narodowymi? Chodzi mi o taką linię graniczną?
*Nie było takiej linii granicznej. Na przykład w województwie poleskim gdzie odsetek Polaków był najniższy w całej Polsce do sejmu wybrano 4 posłów Bloku Mniejszości Narodowych, 4 kandydatów PPS i 2 PSL "Wyzwolenie". W województwie nowogródzkim było 6 posłów z BMN, 5 z PSL "Wyzwolenie", 1 z PSL "Piast" i 1 endek. W wileńskim 2 z BMN, 2 endeków, 1 z PPS, 1 z PSL "Piast" i aż 5 z PSL "Wyzwolenie".
Jeśli chodzi o endecję to powiedziałbym, że bastiony endecji to przede wszystkim Pomorze a następnie Mazowsze, Podlasie i Wielkopolska.
Na 20 pomorskich powiatów endecja wygrała aż w 18.
arnold
Jeśli chodzi o województwa to endecja wygrała w województwach pomorskim, poznańskim, śląskim, warszawskim, łódzkim, białostockim, kieleckim, PSL "Piast" w krakowskim , lwowskim i tarnopolskim, PSL "Wyzwolenie" w lubelskim i wileńskim, Blok Mniejszości Narodowych w wołyńskim i nowogródzkim, w stanisławowskim Zjednoczenie Narodowe Żydowskie w Małopolsce a w poleskim był remis pomiędzy PPS a BMN.

Rino
Fajne dane smile.gif . Z jakiego opracowania je pozyskałeś?
arnold
QUOTE(Rino @ 23/01/2013, 19:43)
Fajne dane smile.gif . Z jakiego opracowania je pozyskałeś?
*"Sejm i Senat 1922-1927: podręcznik dla wyborców, zawierający wyniki wyborów w powiatach, okręgach, województwach, podobizny senatorów i posłów sejmowych oraz mapy poglądowe".
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.