Jak przerabiano kościoły na meczety? - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Nowożytność ogólnie
Hiddenlord
Dzięki wielkie za odpowiedź. Żeby nie nabijać znowu tematu, zapytam tutaj - wie ktoś może na czym polegało przerabianie kościołów chrześcijańskich ma meczety na Węgrzech po Mohaczu? Wywalono wszystkie krzyże i zastąpiono je półksiężycami? Zniszczono ołtarze, czy przerabiano je? Duża była ta modernizacja kościołów, czy tylko polegała na usunięciu krzyża ze szczytu budowli i kosmetycznych zmianach obrazów?

A w jaki sposób znający odpowiedź miałby znaleźć to pytanie, skoro ukryto je w innym temacie? smile.gif
Post wydzielony z tematu "Strój Księdza W Xvi Wieku" -Ramond


edit; Jak uważacie. ;]
Samuel Łaszcz
Nie wiem jak to było u Madziarów , ale w 1672 Turcy dobudowali strzelisty minaret obok katedry w Kamieńcu Podolskim.
Turcy byli dość tolerancyjni dla chrześcijan. Skoro w Kamieńcu pozwolono przedstawicielom każdego wyznania posiadać jedną świątynie w mieście to zapewne podobnie było na Węgrzech.
byk2009
QUOTE(Hiddenlord @ 17/08/2009, 11:14)
Dzięki wielkie za odpowiedź. Żeby nie nabijać znowu tematu, zapytam tutaj - wie ktoś może na czym polegało przerabianie kościołów chrześcijańskich ma meczety na Węgrzech po Mohaczu? Wywalono wszystkie krzyże i zastąpiono je półksiężycami? Zniszczono ołtarze, czy przerabiano je? Duża była ta modernizacja kościołów, czy tylko polegała na usunięciu krzyża ze szczytu budowli i kosmetycznych zmianach obrazów?
*

Podobnie jak Samuel Łaszcz, nie wiem jak było na Węgrzech po Mohaczu, ale na podstawie zwidzanej przeze mnie Hagia Sophia, mniej więcej wiem jak przerabiano inne kościoły na meczety.
[attachmentid=11294] [attachmentid=11293]
Hagia Sophia, pierwotnie kościół bizantyjski pod wezwaniem Mądrości Bożej w Stambule, ufundowany przez Justyniana I Wielkiego, którego budowę zakończono w 537 roku, po zajęciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniono na meczet.
Na zewnątrz, dobudowano cztery minarety oraz otaczające budowlę mauzolea .
W środku, zgodnie z wymogami islamu, usunięto w całości ołtarz, usunięto całe wyposażenie drewniane (ławy, ambony, podwyższenia) i wszystkie obrazy, usunięto lub zamalowano mozaiki i freski figuratywne, pozostawiając wyłącznie te z motywami neutralnymi i ornamentami roslinnymi). Dodano wielkie okrągłe tablice z cytatami z Koranu, na zielonym tle.
Po przekształceniu w świeckie muzeum w 1934 roku, w ramach europeizacji Turcji przez Ataturka, część wprowadzonych przy przebudowie zmian cofnięto. M.in. odsłonięto część oryginalnych fresków i mozaik bizantyjskich.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.