Konkurs Historyczny Dla Gimnazjum 2009/10 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Polskie Towarzystwo Historyczne > Konkursy i olimpiady historyczne
Pages: 1, 2
Pe94
No więc zią.
http://www.kuratorium.waw.pl/pl/zalacznik/...644322193x1.pdf
Jako że udział w konkursie biorę już drugi raz chciałabym się wypowiedzieć.
W tamtym roku temat był oparty przede wszystkim na mapach i zróżnicowaniu etnicznym etc. W tym roku za to konkurs wydaje mi się dziwnie łatwy. Jakiś haczyk?

Zapraszam do podzielenia się spostrzeżeniami. smile.gif
Agnieśśś
przepraszam, ze wchodzę na nie swoje forum, ale jak patrzyłam, to wasz konkurs jest jakiś wyjątkowy prosty i przystępny wink.gif
cóż u nas w Małopolsce mamy wiele więcej wszystkiego niestety, cała podstawa programowa + wielkie i grube książki na dalsze etapy... zazdroszczę ;p
a temat ogólnie dodatkowy mamy państwo polsko-litewskie i Jagiellonowie, nie przepadam niestety ;p
ja chce tamten rok i wona II tongue.gif
Pe94
Tak, u nas konkurs jest że tak to ujmę... przystępny. Wszystko polega na wkuciu podstawy programowej na blachę i ewentualnym rozwinięciu o temat, w tym roku o tolerancję religijną. Nie dla wszystkich jest to dobre ponieważ wiem, że niektórzy wolą mieć określony jeden przedział czasu.

Powodzenia smile.gif
Kirowi
Macie jakieś porady jak najlepiej się uczyć ? Pierwsza olimpiada i trochę się boję tongue.gif
angel_95
Słyszałam że w Małopolskim ma być całe 3 lata gimnazjum na tym konkursie. a tematem przwodnim są Jagiellonowie. To prawda? Czego Wy się uczycie? Proszę odpiszcie!
exother
angel - prawda biggrin.gif

Cała podstawa programowa i na pierwszym etapie 20% punktów z Jagiellonów. A czego się uczymy? WSZYSTKIEGO sleep.gif
angel_95
Ale przeciez to jest chore, ja jestem w 2 klasie gim. Pryszcz powtorzyc 1 klase, i nauczyc sie tych jagiellonow, ale jakim cudem mamy sie nauczyc calej 3 klasie?? Mnie sie wydaje, ze z tej 3 klasy, nie bedzie wiele materialu, jak wy myslicie?
plunio7
Wiesz angel, jakby to była tylko 1-2 klasa to cała III klasa przechodziłaby to z zamkniętymi oczami.

Czekam pojutrza. W tamtym roku etap szkolny jako drugoklasista przeszedłem gładko, w rejonowym storpedował mnie materiał z klasy trzeciej, miejsca i daty pokojów ze Szwedami, Rosjanami i Turkami.
Zobaczymy co będzie. Powinienem być dobrej myśli, ale mając w pamięci ten piątkowy z biologii - wrrr.
angel_95
dzieki za odp. i zycze powodzenia ;]] a powiedz z jakich materialow korzystasz?smile.gif
Pe94
Kurczaki, temat o Mazowieckim to jest! smile.gif

Swoją drogą, konkurs już w poniedziałek.
Religia za Piastów i Jagiellonów, reformacja, kontreformacja, państwo bez stosów... trzymajcie kciuki. smile.gif
plunio7
I już po. Krzyżacy mnie chyba pokonali.
exother
I jakie mieliście zadanka? Trudne? wink.gif
mademoiselle
Dzięki Bogu przeszłam do kolejnego etapu. Choć kiedy 10 dni temu oddawałam test to szczerze w to wątpiłam.
Rosalia Habsburg
Dostałam się do drugiego etapu smile.gif
Baaardzo się cieszę, ale głupi był ten konkurs.
Same nauczycielki potwierdzały, że dosłownie kilka pytań na 25 odnosiło się do tematu "Państwo bez stosów".

Moim zdaniem test opierał się głównie na datach...

Myślę, że zrobili taki dziki, bo chcieli wyeliminować na pierwszym etapie dużo ludzi.
W dodatku w tym roku konkurs idzie jakimś nowym programem, ponieważ w zeszłym roku były na teście trzy błędy confused1.gif
mksimus95
A jak sądzicie, jak dużo materiału ponad program nauczania będzie na II etapie? I czy ma ktoś może link do testów z II etapu z poprzednich lat?
adam50
Czego się można spodziewać na II etapie ? ;p
Rosalia Habsburg
I właśnie nie wiadomo czego się spodziewać sad.gif
Czy w drugim etapie dadzą pytania z wiedzy...ogólnej, czy stuprocentowo odniosą się do tematu.

A w ogóle czy ktoś z was przeczytał tego Tazbira "Państwo bez stosów"??? Ja chciałam, ale niestety nigdzie nie mogłam znaleźć. Nawet w BUWIE wszystkie egzemplarze były wypożyczone... sad.gif
Rosalia Habsburg
Ej, pomocy !!!
Jak wy rozumiecie zakres drugiego etapu ???
Czy obejmuje czas do roku 1795 czy także czas w trakcie rozbiorów, Księstwo Warszawskie, Królestwo polskie, powstania i do roku 1918 ???
Odpiszcie, proszę, bo konkurs już w sobotę !!!
adam50
do roku 1795 ; }

Rosalia a gdzie piszesz konkurs ?
Rosalia Habsburg
W Warszawie.
UUU, dzięki Bogu, bo materiał z tamtego okresu jest dla mnie nieciekawy i obszerny.
adam50
No to powodzenia ; ]
Rosalia Habsburg
Thanks smile.gif
adam50
O Bosh ! Już po ... [ klęska ]

Jak wam poszło ?
Golink94
No nie wiem, przy odrobinie szczęścia przejdę.
mam dwa pytania:
1.Jaka była odp na pierwsze zadanie? (to z tym tekstem)
2. Jaka była odp na to pytanie z obrazem co się na nim ludzie zabijali?
adam50
QUOTE(Golink94 @ 15/11/2009, 10:04)

2. Jaka była odp na to pytanie z obrazem co się na nim ludzie zabijali?
*




Moim zdaniem noc św. Bartłomieja ale nie na 100%
bvvb
1. Zgoda sandomierska
2. Na pewno Noc Św. Bartłomieja i związany z nią był Henryk Walezy
Golink94
to 1. mam dobrze a to 2. źle ale może się uda ;p
Dzieki za pomoc
Rosalia Habsburg
Ja miałam duże szczęście i mam nadzieję, że jeszcze trochę go będę miała. Nie chce zapeszać, ale jestem zadowolona.

Na pierwsze odpowiedziałam 'zgoda sandomierska', którą podpisali luteranie, kalwini i bracia czescy.

Oczywiście bez dziwnych pytań się nie obyło.
Jakie miasto było nazywane 'sarmackimi Atenami'?
Ja napisałam, że Raków. Moja nauczycielka sprawdziła w swojej książeczce, gdzie było napisane, że Pińczów. Następnie sama sprawdziła w podręczniku WSIP, z którego się uczyłam i tam było napisane, że Raków.
No i nie wiadomo, co będzie w kluczu...


Ja poległam na obrazie Sarmaty. Napisałam tam wszystko dobrze oprócz imienia i nazwiska. Strzeliłam bezmyślnie, że Jan Zamoyski, ale okazało się, że to był po prostu CZARNIECKI !!!

I co napisaliście w zadaniu "Kto był nazywany polskim Richelieu?"
Napisałam, że Piotr Skarga, bo on popierał absolutyzm a przecież Richelieu był twórcą tego ustroju. Wzięłam to na logikę.
Rosalia Habsburg
Na 1000% to była noc św.Bartłomieja, bo było to w książce, którą czytałam smile.gif

I głupie było to ostatnie zadanie, co trzeba było z tekstu napisać, które narody mają się podnieść do walki...niby proste, ale może jakiś haczyk ???
Rosalia Habsburg
ej, odpiszcie coś.
Fasolka95
Cześć wszystkim
Mam do Was takie pytanie odnośnie konkursu historycznego- Czy co roku jest ten sam temat czyli Historia Polski? Czy może są inne np historia francji, starożytność?
A tak wogule jak wam poszedł konkurs?? smile.gif Piszcie!! smile.gif smile.gif rolleyes.gif
Rosalia Habsburg
Jak sprawdzałam konkursy z poprzednich lat to były z Historii Polski.
A w ogóle to późno ogłoszą wyniki : dopiero 7 grudnia, więc trzeba jeszcze cierpliwie poczekać sleep.gif
mossyster
ja zostałem laureatem w poprzednim konkursie i powiem tyle. Pierwszy etap też wydawał się byc prsoty. I powiedzmy sobie szczerze był. Ale drugi etap, masakra. Trzeci bułka z masłem. Powodzenia!
Rosalia Habsburg
i nie pisałeś testu humanistycznego, ma się rozumieć ???
seifer
Ha!Dostałem się.smile.gif
Rosalia Habsburg
Ja też !!! Chociaż ledwo (40pkt), ciekawa jestem jakie miałam błędy i kiedy wstawią treść konkursu do neta. smile.gif
SalvioBexia
Chyba raczej w najbliższym czasie nie wstawią...
Nie wiem, czy zeszłoroczny wstawili, to co dopiero tegoroczny :/

Mam pytanie: ogólną historię czytacie pobieżnie, a wyszczególnione punkty analizujecie dokładnie, czy może wszystko przerabiacie dokładnie (np. II wojna światowa)??
Rosalia Habsburg
zeszłoroczny wstawili, ale rzeczywiście raczej nie wstawią przed wynikami końcowymi, bo mają zapłon smile.gif

Ja np. nie przerabiałam każdego punkciku z tej kartki, tylko uczyłam się według...własnego porządku. Ale teraz jest większy problem, bo będzie z materiału z trzeciej klasy a przecież nie przerabialiśmy go jeszcze obowiązkowo. Boję się sad.gif
seifer
Przynajmniej nie będę się nudzić przy nauce wink.gif
Rosalia Habsburg
A ja niestety będę, bo nie lubię XX wieku i tym bardziej II wojny światowej.
SalvioBexia
Mam pomysł: jeśli ktoś znajdzie jakieś interesujące opracowanie jakiegokolwiek z punktów to niech poda link.
Przecież w tym konkursie nie chodzi o miejsca tylko o tytuł laureata, więc zachęcam.
Ja dopiero zaczynam naukę na trzeci etap, bo kułem na losy. Mam nadzieję, że zdążę...
Życzę powodzenia innym

SalvioBexia
ta sama Rosalia Habsburg
jakby co to ta sama ja, tylko, że zablokowało mi się jedno konto.

Moim zdaniem to dobry pomysł, zwłaszcza, ze czasu już nie wiele a to nie jest konkurs na rywalizację. W dodatku jestem kompletnie skołowana i nie wiem : jak wy uważacie, czy mam uczyć się tylko tych punktów z programu merytorycznego, czy ogólnie całej historii z rozszerzeniem tych punktów, bo w programie merytorycznym są straszne dziury czasowe i nie ma nic z II wojny światowej. Co wy o tym myślicie, czy tzn, że nic nie będzie z II wojny, czy nie podali bo to za oczywiste ??? Proszę pomóżcie. Ja nie uczyłam się w ogóle o jakimś Wyszyńskim, tylko do tej pory właśnie o II wojnie, powstaniu warszawskim itp itd.

Jak myślicie co będzie. Ja np. myślę, że mogliby zrobić coś z mniejszości narodowym tzn np. procentowy skład ludności w II RP, ale nie wiem co im strzeli do głowy.
Żeby tylko nie dawali takich pytań jak np. w II etapie :
"Jakie miasto było nazywane Sarmackimi Atenami?"
Ja napisałam, że Raków i tak miałam w podręczniku, ale moja pani miała w swojej książce napisane, że Leszno i do tej pory nie wiem co to za miasto ;(
ta sama Rosalia Habsburg
III etap jak dla mnie okropny.
Nie zdobędę tych 52 punktów na pewno.
Alice_
Racja, III etap masakryczny! no, ale cóż zobaczymy, jak przyjdą wyniki. aha i mam pytanie: przy zadaniu z mapą (pierwszą mapą!) co napisaliście? Z góry dziękuję za odpowiedź ;D.
SalvioBexia
Ja pierwszy raz jestem w takiej sytuacji ze nie wiem czy cos z tego będzie
niby napisałem wszystko ale czy dobrze...
A co z tym slaskiem w 1. zadaniu??

W zadaniu z tą 1. mapką napisłem bitwę warszawską (kierowałem się radzyminem)

Które miejsca mieliście?
ta sama Rosalia Habsburg
Ja miałam miejsce B06. Dzika była ta sala.
To zadanie z mapką były głupie z tego względu, że ten tytuł miał być:
a)określający temat
b)określający czas

Ja ze względu na to, że była tam cała wschodnia część Polski, napisała "Działania wojenne podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920"

ta sama Rosalia Habsburg
a tego zadania o śląsku nie pamiętam.
Te z mniejszości narodowych były całkiem łatwe, ale najgorsze było z tymi opisami, co trzeba dopasować tych polityków itp. Ja tam strzelałam <heh>
Alice_
Z tą mapą to również napisałam wojna polsko-bolszewicka i 1920r.
Z tych opozycjonistów: masakra! również strzelałam.
natomiast jeśli chodzi o Śląsk to ja na czuja zaznaczyłam, że jak już władze poslkie przejęły obszar pod swoją kontrolę to wtedy autonomia (nie wiem czy dobrze, gdyż robiłam to na czuja!)
i siedziałam w ostatnim rzędze: H

No i ja, jak to zwykle ja, mam jeszcze jedno pytnie: co zaznaczyliście w tym pytaniu, o tego obcokrajowaca co walczył w bitwie warszawskiej? Z góry dziekuję (znowu xd) ;D.
ta sama Rosalia Habsburg
ja zaznaczyłam Focha, ale jak później tata sprawdził mi w internecie, to mam źle, ale dobrej odp nie pamiętam.

A jakie napisaliście ważne wydarzenia historyczne, do których nawiązywał Jan Paweł II w tych dwóch tekstach źródłowych ???
Ja napisałam:
1.odsiecz wiedeńska - 1683
2.powstanie warszawskie - 1944
3.powstanie NSZZ Solidarność - 1980
Alice_
To zadanie z tymi wydarzeniami historycznymi też jakieś dzikie.
Ja na pisałam:
1.odsiecz wiedeńska
2.powstanie warszawskie
3.chrzest polski (na 100% źle xd, ale jakoś tak mi się z kojarzyło, bo coś mówiło o 1000 latach czy coś ;D)
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.