Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis-długosza - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA JAGIELLONÓW > Polska Jagiellonów ogólnie
Dago
Czy ktoś może mi pomóc.Poszukuje "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" Jana Długosza.W internecie,lub czy ktoś spotkał się z tym w księgarni/lub
gdziekolwiek/.Z góry dziękuję.
Jackobe
QUOTE(Dago @ Apr 30 2005, 10:45 AM)
Czy ktoś może mi pomóc.Poszukuje "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" Jana Długosza.W internecie,lub czy ktoś spotkał się z tym w księgarni/lub
gdziekolwiek/.Z góry dziękuję.
*



Tylko w bibliotekach naukowych - o ile wiem, spis uposażeń biskupstwa krakowskiego Długosza został wydany w mediewaliach krakowskich z końca XIX wieku.

Jackobe
Dago
[/quote]
QUOTE(Jackobe @ Apr 30 2005, 01:50 PM)
Tylko w bibliotekach naukowych - o ile wiem, spis uposażeń biskupstwa krakowskiego Długosza został wydany w mediewaliach  krakowskich z końca XIX wieku.
                                              Jackobe
*


Dzięki Jackobe. Tak się spodziewałem .
Angelus
Mało tych trudności.... podobno to dzieło nie zostało przetłumaczone z łaciny na polski hihi smile.gif
Dago
QUOTE(Angelus @ May 6 2005, 10:55 PM)
Mało tych trudności.... podobno to dzieło nie zostało przetłumaczone z łaciny na polski hihi smile.gif
*


To jeszcze najmniejszy problem,bardziej mnie martwi pytanie gdzie dostane to dzieło hihiha
Angelus
Archiwum diecezjalne w Krakowie, bądź katedralne na Wawelu.... Tam jest powinno to być, ale nie wiem czy pozwolą z tego korzystać Powinni mieć jakieś fotokopie, czy coś takiego...
Folkatka

Z tego co się orientuję to "Liber..." została
opublikowana w przeł. XIX i XX wieku przez krakowską Akademię Umiejętności, w cyklicznie wychodzących aktach czy też tekach (tak to wydawnictwo się chyba nazywało). Sprawdź - powinny być dostępne w każdej większej bibliotece, np. uniwersyteckiej.
Dago
QUOTE(Folkatka @ May 8 2005, 09:05 PM)
Z tego co się orientuję to "Liber..." została 
opublikowana w przeł. XIX i XX wieku przez krakowską Akademię Umiejętności, w cyklicznie wychodzących aktach czy też tekach (tak to wydawnictwo się chyba nazywało). Sprawdź - powinny być dostępne w każdej większej bibliotece, np. uniwersyteckiej.
*


Dokładnie,dużo osób powołując się na to dzieło podaje wydanie z przełomu wieków,właśnie tego szukam,archiwum diecezjalne czy Wawel nie wchodzi w rachube na pewno nie ma tam dostępu,popróbuję w bliotekach.Dzięki wszystkim.
stachpol
[attachmentid=2209] rolleyes.gif [QUOTE]
Jestem posiadaczem 3-ch tomów Liber Beneficiorum Diocesis Cracoviensis J. Długosza wydane 1863-64 r. W czym mogę pomóc?
stachpol
Khamul
Liber... wydane w XIX wieku radziłbym omijać z daleka i korzystać tylko z oryginału.W edycji dziewiętnastowiecznej jest takie mnóstwo błędów, że praktycznie nie nadaje się do korzystania w celach naukowych.W tej sytuacji są 3 wyjścia:

1.udać się do Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu (udostępnią jeśli sie ma pismo od promotora)

2.skorzystać z wersji dziewiętnastowiecznej, ale kolacjonowanej przez Mitkowskiego

3.poczekać na nową edycję Liber... przygotowywaną obecnie przez dr Marka Kowalskiego z UJ
Kokosz
QUOTE(stachpol @ 2/11/2005, 21:09)
Jestem posiadaczem 3-ch tomów Liber Beneficiorum Diocesis Cracoviensis J. Długosza wydane 1863-64 r.


WOW, gratulacje
martis
Mam do Ciebie pytanie czy w tych księgach znalazłeś coś o Parafii Kossów ?
AD2008
Dostępne jest w Biblitece Cyfrowej Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie.
http://adt.sl.pl/ http://adt.sl.pl/zasob/archbc/www/index.php
Uwaga: Niektóre publikacje są dostępne dla zarejestrowanych.
ilonaalbertos
Witam serdecznie.
Pozwolę sobie na podniesienie tematu. Chciałabym znaleźć informację, gdzie można znaleźć oprócz wyżej wymienionych "Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis". Jestem w trakcie pisania pracy, natknęłam się na interesujący mnie kawałek zaczerpnięty z tego właśnie dzieła. Moja praca dotyczy miejscowości Sobolew, parafii tam utworzonej, Jana Ciołka, który był właścicielem wsi. Interesuje mnie fragment: "wieś płaciła dziesięcinę biskupowi Krakowskiemu(...) ". Zależałoby mi na uzyskaniu informacji dotyczących stron, na których znajduje się ten zapis oraz oryginalny tekst tego fragmentu( całego zdania).
Czy ktoś z Was orientuje się, gdzie mogłabym znaleźć to dzieło? rolleyes.gif
Regissa
Wszystkie trzy tomy długoszowej Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis można znaleźć na stronach Internet Archive: http://www.archive.org/search.php?query=Li...%20cracoviensis

Oczywiście całość w łacinie, cudów nie ma smile.gif

Miłego korzystania!
Gułów i okolice
Witam!
Mam problem z przetłumaczeniem, czy ktoś mógłby mi pomóc?

" Grilow, villa sub parochia de Woczeszkow sita, cuius haeres Petrus Czolek Byelynsky de armis Taurorum. In qua sunt lanei cmethonales, de quibus solvitur et conducitur decima manipularis et canapalis pro episcopatu Cracoviensi, et valor eius ad septem marcas aestimatur. Hane etiam appropriavit Sbigneus cardinalis et episcopus Cracoviensis mensae episcopali, ecclesia in Thuchowyecz contentata. Item ibi praedium ..., item meschne ..."
szapur II
Grillow, wieś w parafii Woczeszkow, której dziedzicem jest Piotr Czołek Bieliński herbu Ciołek. W tej wsi są łany kmiece, z których dziesięcina snopowa odliczana i należna jest biskupstwu krakowskiemu. Wartość tej dziesięciny oblicza się na około 7 marek. Tąż Zbigniew kardynał i biskup krakowski przydał na własność skarbowi biskupiemu, na rzecz kościoła w Thuchowyecz. Tam (tj. w miejscowości Grillow) też folwark/nieruchomość ... podobnie "meszne".

meszne to rodzaj opłaty na rzecz plebana.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.