Do odpowiedzi! - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Zabawy historyczne
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47
corvinus
W czasach panowania dynastii Ming zostało sprowadzone do Chin zwierzę, które Chińczycy zidetyfikowali jako mitycznego jednorożca. Co to było za zwierzę ?

PS Anakin, tylko bardzo proszę daj już spokój z tym..no wiesz... wacko.gif
oakmeke
Czy chodzi o zyrafe, ktora przywiozl z Afryki admiral Zheng He?
oakmeke
Dzieki Corvinus.
Nie wiem czy nie bedzie za trudne. Jakby cos to glosno lametowac smile.gif

Jednym z pionierow rosyjskiej kolonizacji nad Amurem byl Polak, jeniec wojny polsko-rosyjkiej, zeslany do warzelni soli nad Lena za zamordowanie gubernatora prowincji. W 1655 zmusony zostal do ucieczki nad Bajkal, na "niczyje" ziemie nad Amurem. Tu zalozyl fortece i na czele druzyny podejmowal wyprawy wzdluz rzeki. Na opanowanym przez siebie terytorium byl samodzielnym wladca, zyskal sobie szerokie uznanie Chinczykow i Rosjan...

Pytanie moje brzmi jak on sie nazywal.
oakmeke
Pardon... do ucieczki zostal zmuszony w 1665 nie 55. Sory za pomylke smile.gif
oakmeke
Niestety nie...
Adam Kamienski, autor pierwszego opisu Syberii w jezyku polskim opartego na autopsji ( "Dyaryusz", wydany dopiero w 1874 w Poznaniu ), jeniec rosyjaki od 1657 lub 1660, to nie ta osoba o ktora mi chodzi smile.gif
oakmeke
Mysle, ze minelo juz dostatecznie sporo czasu tongue.gif
Chodzilo mi o Nicefora Czernichowskiego .
Wzmianke o nim zasiegnalem z "Polscy podroznicy i odkrywcy" Wacława Słabczyńskiego, W-wa 1988.
Szkoda, ze nikt sie to postacia u nas nie zajal. Nie czesto zdarza sie wkoncu polskojezyczne niezalezne panstewko graniczace z Chinami wink.gif biggrin.gif
A moim zdaniem Czernichowski obok kurlandzkich koloni i polskiej zalogi na Kremlu to najciekwsze fakty z historii polski totalnie pomijane przez historykow.
oakmeke
To teraz jesli mozna troche latwiejsze ( chyba ) pytanko...
Jak sie nazywal okret flagowy dunskiego admirala Nielsa Juela, wczesniej dowodzil z niego nim m.in. slunny Cornelius Tromp? Okret ten byl jednym z najwiekszych owczesnie ( 100 dzial, 650 zalogi ). Zwodowano go jako "Prins Christian" a zatonal w 1717 jako "Elephanten"
Sarissoforoj
Poczatkowo nazywał się "Księżniczka Charlotte Amalie" w celu unikniecia podwójnej nazwy "Prins Christian". W 1674 nazwano go "Christianus Quintus". Reszta jego historii jest przedstawiona przez ciebie.
A propos Tromp był Holendrem.
oakmeke
Zgadza sie Sarissoforoj, chociaz przyznam, ze nigdzie nie widzialem "Księżniczka Charlotte Amalie" confused1.gif Twoja kolej.

A propos Tromp był Holendrem.

Nie powiedzialem ze byl Dunczykiem, nie? smile.gif
Sarissoforoj
Kapitan 4 pułku piechoty liniowej Armii Królestwa Polskiego. Jeden z bohaterów nocy listopadowej. Na czele swej kompanii z własnej inicjatywy w godzinach wieczornych dnia 19.02.1831 roku zajął nie obsadzoną przez nikogo Olszynkę Grochowską. W natepnych dniach rozgorzała się tu bitwa, która powstrzymała ofensywę rosyjską i unicestwiła plany pokonania Polaków w kilka tygodni.

O kim mowa?
Sarissoforoj
Nie chodzi oczywiście o Dwernickiego, choćby z prostej różnicy stopnii generał - kapitan. Dwernicki to kawalerzysta, nasz bohater to piechur.
Mała podpowiedź. Kapitan ... wyprowadził w dniu 29.11.1830 roku mimo oporu dowódcy pułku płk Ludwika Bogusławskiego wspomniany wyżej 4 ppl. Dzięki postawie tego pułku właśnie powstanie nie upadło w pierszych godzinach.
rafalm
kapitan Roślakowski
rafalm
Dziękuję smile.gif

Jako, że na początku topicu administrator napisał, iż pytania nie powinny być zbyt trudne, dlatego zadam następujące pytanie:
26.IX.1809 roku Napoleon odwołał ze stanowiska szefa sztabu armii Hiszpanii marszałka Jourdana, a na jego miejsce powołał marszałka Soulta. Kto objął dowództwo II korpusu armii Hiszpanii po Soulcie?
pbhaal
Honore Theodore Maxime GAZAN, chociaz glowy nie dam
rafalm
W owym czasie Gazan był dowódcą 2 dywizji piechoty w V korpusie marszałka Mortiera.
Anakin
Henri-Francois Delaborde?
Anakin
acha.. znaczy teraz ja?

dobra... druga polowa XVIII to wiek rozbiorow Polski. A jednak byl moment gdy terytorium naszego kraju zostalo powiekszone. Kiedy i o co?
rolleyes.gif
P.A.Hadrianus
W 1793 roku na ostatnie dwa lata Polska odzyskała okolice Taurogów na Żmudzi, należące do Prus od 1691 roku. Przeszły pod ich zwierznictwo w wyniku powiązań rodzinnych Radziwiłłów z Hohenzollernami.

-patrz Atlas Historyczny Świata PPWK strona 88
Anakin
czlowiek uczy sie cale zycie...

na ale jak sie juz powiedzialo:
QUOTE(Anakin @ Nov 14 2004, 11:39 PM)
umowmy sie, ze od dawna nie nalezala do Polski  rolleyes.gif
*

to badzmy konsekwentni. Od dawna znaczy sie, utracilismy pare epok wczesniej.
corvinus
Księstwo Siewierskie w 1790 roku.
Anakin
na dawno Hedri.. i juz bym sie dal przekonac gdyby nie to ze Corvi zgadl mi w myslach przed Twoim odwolaniem...

Corvinus tobie palma i kolejka rolleyes.gif
krzystofer
Były 2 poprawne odpowiedzi - ja więc dodam jeszcze trzecią. smile.gif
W 1698 roku na zjeżdzie w Johannesburgu(nie mylic z tym z RPA, w koncu Johannesburg to Pisz na Mazurach) August II wyraził ciche zezwolenie na zajęcie Elbląga przez siły elektora brandenburskiego Fryderyka III. W zamian oczekiwał nadania mu należącego na elektora obwodu krośnieńskiego który rozdzielał Saksonię i Polskę. Oczywiście nie dostał oczekiwanego prezentu. Natomiast z oddanego lekkomyślnie Elbląga usunięto Brandenburczyków dopiero 1 lutego 1701 roku, a więc w XVIII wieku. Tak więc nabylismy w XVIII wieku jedno miasto(za to jakie!), którego wkraczając 1 stycznia 1701 roku nie mieliśmy.

I forgot to add - nie żądam żebyście mi pozwolili zadać pytanie(vide spór powyżej), tylko tak od siebie dodałem, bo widzę że ktoś zadał fajne pytanie. biggrin.gif
oakmeke
Hm... czegoz ja sie tu dowiaduje. Czy ktos ma jeszcze wiecej takich ziolek? biggrin.gif Zaraz sie jeszcze okaze ze Franzuci oddali Kanade a dopiero potem my Anglikom tongue.gif
oakmeke
* oddali nam Kanade a dopiero my ja Anglikom.
P.A.Hadrianus
Oakmeke pliss używaj edycji postów, chociażby w przypadku poprawiania błędów, a nie nabijaj sztucznie licznika.

Krzystofer, a nie w Johannisburgu?
P.A.Hadrianus
W którym roku i gdzie założono najstarszy niemiecki uniwersytet. Oczywiście chodzi o obecnie znajdujący się na terenie Niemiec.

P.S. U góry własnego posta jest opcja edytuj, nic trudnego.
Anakin
Heidelberg 1386

dobrze, ze dodales na dzisiejszym terytorium Niemiec, bo juz wpisywalem Prage rolleyes.gif
P.A.Hadrianus
Ja mam informację, że Heidelberg to 1385 rok. Ale nie będziemy się kłócić o datę, bo nie jest to ten uniwersytet.
Willie the Pimp
Niestety wszędzie podają Heidelberg.
Zresztą zobacz tutaj. Praga chyba odpada?
A może chodzi o Wiedeń? Toż to też Niemcy.

Ja mam informację, że Heidelberg to 1385 rok - u Zientary?
Hannibal
Również mam datę 1385 dla uniwersytetu w Heidelbergu. Jednak znalazłem, że pierwsza próba założenia uniwersytetu miała miejsce w Erfurcie w 1379 roku. Uniwersytet ten ponownie założono w 1392.
P.A.Hadrianus
Brawo Hannibal, Erfurt 1379. Odnowienie w 1392.
Analogia do Krakowa. W końcu 1364 uznana data, chociaż jest przecież Jagielloński prawda:)

Jak zwykle moje pytania nie wytrzymają nawet doby:)
Ale i dobrze, więcej się dowiemy, niż czekając przez tydzień na odpowiedź ile było kurtyzan na Soborze Trydenckim:)
P.A.Hadrianus
Drezno napewno nie, już lepiej Lipsk w 1409 ale odpowiedź właściwa już padła.
Hannibal
Teraz domyślam się moje pytanie smile.gif A zatem...

W pobliżu jakiej miejscowości Stefan Batory przeprowadził swą pierwszą wieksza bitwę (nie była ona zwycięska, lecz powstrzymała postępy wroga - buntownikow, wspieranych przez Habsburgów) po objeciu przez niego stanowiska żupana komitatu Bihar?
P.A.Hadrianus
Marzec 1562 roku pod Hadad.
P.A.Hadrianus
Będzie łatwe.

Pomiędzy jakimi państwami podpisano układ pokojowy w dniu 24 grudnia 1814 roku w Gandawie.
Anakin
USA i W. Brytania?
Anakin
to olimpiada jest w pekinie??? (to jeszczxe nie jest pytanie konkursowe)

historia jest taka. Pewnego razu Atenczycy wyruszyli na pewna wyprawe. Nieduza i niedaleka. Sek w tym, ze, niezaleznie od przyczyny (bo wersje sie roznia) zakonczyla sie totalna katastrofa. Do Attyki powrocil zaledwie jeden na wpol oszalaly uczestnik. Niestety szczescie z ocalecenia zycia nie trwalo dlugo. Za wiesc hiobowa przyplacil wnet zyciem.

Pytanie brzmi: czym smierc mu zadano.
Michał
Coś mi się obiło o uszy. Czy nie użyli do tego czasem spinek do ubrań?
Anakin
BINGO

zony tych co nie wrocili z wyprawy na Eginę, sprzączkami swych himationow zakluly biedaka.

Kolejna ofiara zdazenia stala sie... moda. Atenczycy zakazali oddtad naszenie ubran doryckich i swym kobietom nakazali nosic jonskie chitony do ktorych nie trzeba bylo uzywac tego niebezpiecznego przyrzadu rolleyes.gif

prosimy Pana Michała...
Anakin
no co ja chlopaki poradze, ze tak bylo
dziewczyny zadzialaly, jak wspomnialem spontanicznie, nawet po noze do kuchni sie wrocily, tylko tymi spineczkami - za kazdym uderzeniem pytajac - pewnie od pewnego momentu juz retorycznie - gdzie jest jej maz?

A odpowiedzialnosc? Powiedziane bylo, ze ukarac je nie mozna bylo - nie wiem, czy przez "udzial w zbiegowisku ze kskutkiem smiertelnym" niemozna bylo wykazac indywidualnej odpowidzialności, czy kobiet byly immunitetowane. A moze niepolitycznie bylo karac wdowy po weteranach?

tak czy siak MICHAŁ MA ZADAWAĆ NASTEPNE PYTANIE !!! !!!
Michał
Hej!

Przepraszam za opóżnienie.
Moje pytanie: Pewien dowódca powidział mniej więcej coś takiego: "Skoro nie chcą jeść niech się przynajmniej napiją".
Kto to był i w jakim kontekście padły te słowa?
Michał
Podpowiedż: Dowódca miał na myśli pewne zwierzęta.
Willie the Pimp
Odpowiem cytatem z Cycka De natura deorum :

"Czy żadnego wrażenia nie zrobi na nas zuchwalstwo
Publiusza Klaudiusza z czasów pierwszej wojny pu-
nickiej? Stroił on żarty i naśmiewał się z bogów,
a kiedy wypuszczone z klatki kurczęta nie jadły,
kazał wrzucić je do wody, ażeby piły, skoro jeść
nie chciały. Za szyderstwo to wskutek klęski floty
Klaudiusz sam zapłacił łzami, narodowi rzymskiemu
zaś przyniosło ono wielkie nieszczęście".

Zresztą jego siostrzyczka popełniła nie mniejsze faux pa. Pamiętasz?

--------
No dobra, zakładając, że dobrze odpowiedziałem wink.gif niech to będzie następna zagadka:

Czym sobie Klodzia zasłużyła na gniew ludu?
Michał
Oczywiścię Willie ma rację. Być może kiedyś Hannibal powiedział coś podobnego ale nie zostało to utrwalone smile.gif
Willie the Pimp
Mea Culpa. Ale mógłbys też Anakinie czytać wcześniejsze posty wink.gif

No dobra, zakładając, że dobrze odpowiedziałem  niech to będzie następna zagadka:

Czym sobie Klodzia (1) zasłużyła na gniew ludu?

1. siostra P. Claudiusa Pulchra - nie Clodiusa !

Dodam tylko, że pytanie jest jakby przedłużeniem poprzedniego.
Anakin
Claudia Pulchra Tertulla vel Klodia byla dziewczynka pelni zycia. Kochankami jej byl m.in. poeta Katullus. Oskarzana o otrucie swego meza, sama oskarzyla bylego kochanka Marka Celiusza o probe otrucia. Celiusz broniony przez Cycerona zostal uniewinniony, a imie Klodii okryte nie-sla-wa ! rolleyes.gif
Willie the Pimp
he he, mówiłem, że nie sistra Clodiusa tylko Claudiusa. W zasadzie nie powinienem też pisać Clodia tylko Claudia.

Chociaż jak się nie mylę to Cycek w Pro Caelio (Obrona Celiusza) atakując Klodzie młodszą wspomina o Klodzi/Klaudii starszej (o jakieś 200 lat wink.gif ). i o jej faux pas.

Zresztą cała ta rodzinka była zdegegegenerowana.

---------
Poza tym:

Odpowiem cytatem z Cycka De natura deorum :

"Czy żadnego wrażenia nie zrobi na nas zuchwalstwo
Publiusza Klaudiusza z czasów pierwszej wojny pu-
nickiej
?

Tak więc nie może chodzić o Clodiusa i jego siostrzyczkę o "wołowych oczach" - jak pisał Cycek.
oakmeke
Podaj odpowiedz Willie!!!!!!!!!
tongue.gif
Przydaloby sie juz jakies inne pytanko...

BTW... nie daloby sie skrocic max. czasu na podanie odpowiedzi do jakichs dwoch dni naprzyklad? Czekac dluzej to meczarnie rolleyes.gif
No chociaz z moim jednym pytaniem tez bylo podobnie. tongue.gif
Willie the Pimp
no nie przesadzaj, wystarczy Swetoniusz (przetłumaczony !) wink.gif

Poza tym wydawało mi się, że jest to dosyć znana anegdota.

ps. żeby nie przedłużać: Biblioteka/Swetoniusz/Tyberiusz/krótka historia rodu Claudiusów wink.gif.
Dodam jeszcze, że ta pani odwołała się do czynów swojego brata (czyli do poprzedniej zagadki) w spósób niezbyt dyplomatyczny, przez co naraziła się na "sąd ludu".
corvinus
Wobec zagrożenia Paryża przez Wielka Armię wikingów, Karol Łysy podjął w 60-tych latach IX wieku decyzję o budowie pewnego szczególnego rodzaju fortyfikacji. O czym mowa i jak nazywał się największy i najsłynniejszy tego rodzaju obiekt ?
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.