Lipkowie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Stosunki polsko-turecko-tatarskie
Pacal_II
1. Czy są jakieś obrazy przedstawiające lipków w służbie rzeczpospolitej? Ich ubiór i uzbrojenie.
2. Czy szlachta tatarska kultywowała islam, i jeśli tak to na ile zmieniała się ich kultura i wierzenia pod wpływem kultury polskiej.
3. Czy mógłby ktoś podać nazwy jakihś najbardziej znanych herbów tatarskich?
Hieronim Lubomirski
QUOTE
2. Czy szlachta tatarska kultywowała islam, i jeśli tak to na ile zmieniała się ich kultura i wierzenia pod wpływem kultury polskiej.

Z czasem część rodów przeszła na katolicyzm np Sienkiewicze, stopniowo ulegali polonizacji, a jedynym wyróżnikiem pozostała religia

QUOTE
3. Czy mógłby ktoś podać nazwy jakihś najbardziej znanych herbów tatarskich?

Np. Bajbuza
Pancerny04
Istnieje jakas (nowsza?) literatura o tatarskiej szlachcie?
lancelot
QUOTE
Z czasem część rodów przeszła na katolicyzm np Sienkiewicze, stopniowo ulegali polonizacji, a jedynym wyróżnikiem pozostała religia
Chyba Cię nie zrozumiałem, część przeszła na katolicyzm a jedynym wyróżnikiem pozostała religia? wink.gif
Owszem wtapiali się w większość katolickiej szlachty ale do dziś (chyba min. na Roztoczu) mieszkają ich potomkowie muzułmanie, o ile pamietam jeszcze w dwudziestoleciu w naszej kawalerii funkcjonowła jakaś jednostka tatarska (proszę o ew. uściślenie lub skorygowanie).
artifakt
QUOTE(lancelot @ 1/06/2009, 10:48)
QUOTE
Z czasem część rodów przeszła na katolicyzm np Sienkiewicze, stopniowo ulegali polonizacji, a jedynym wyróżnikiem pozostała religia
Chyba Cię nie zrozumiałem, część przeszła na katolicyzm a jedynym wyróżnikiem pozostała religia? wink.gif
Owszem wtapiali się w większość katolickiej szlachty ale do dziś (chyba min. na Roztoczu) mieszkają ich potomkowie muzułmanie, o ile pamietam jeszcze w dwudziestoleciu w naszej kawalerii funkcjonowła jakaś jednostka tatarska (proszę o ew. uściślenie lub skorygowanie).
*



Na Podlasiu. Bohonniki i Kruszyniany (polecam restaurację o Dżennety i rosół z pyzami) smile.gif
Hieronim Lubomirski
QUOTE
Chyba Cię nie zrozumiałem, część przeszła na katolicyzm a jedynym wyróżnikiem pozostała religia?

Racja wraziłem się nieprecyzyjnie sory, chodziło o to, że wiele rodów po zmianie wiary całkowicie się zasymilowało, u pozostałych, wyróżnikiem pozostała religia
lancelot
A no tak, teraz jasno i przejrzyście, dzięki.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.