Święty Wojciech - Męczennik - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > CZASY PRZODKÓW > Czasy przodków ogólnie
Darnika
Cześć. Chciałabym poznać wasze zdanie na temat miejsca pochowania świętego Wojciecha, męczennika. Jak wiadomo, władca Polski, Bolesław Chrobry wykupił ciało św. Wojciecha i złozył je w Gnieźnie, jako relikwię. Ale w późniejszym czasie, podczas napadu na Polskę przez Czechów podobno wykradziono zwłoki Wojciecha. Lecz słyszałm także, ze udało się je ukryć. Co sądzicie na ten temat? Czy wtedy rzeczywiście uratowana relikwie św. Wojciecha?
confused1.gif
gucelin
Z tego co mi wiadomo Brzetysław "ukradł" tylko rękę czy coś w tym stylu; tylko to naprawdę z relkwi Świętego jest w Pradze. Ale istnieją hipotezy, że książe czeski wykradł całą relikwię; może gdyby zbadało się zwłoki Gaudentego i porównało się DNA to może by coś wyszło...
agatstone
Ja gdzieś słyszałem, że po wyprawie Brzytysława, jakiś król odebrał Czchom relikwię (całe ciało) i ponownie złożył je w katedrze Gnieźnieńskiej. Nie wiem jaki król, a tym bardziej nie wiem czy ta historyjka jest prawdziwa. Czytałem o tym w jakiejś gazecie. Dlatego radzę brać ją z przymrużeniem oka wink.gif
gucelin
Ja tu w imię poprawy swoich poprzednich wywodów bo widać, że byłem jakiś przytłumiony przy swoim poprzednim poście. Jest tak: są dwie trumny/relikwiarze; jedna w Pradze, dróga w Gnieźnie. Wiadome jednak jest wedle przekazu Galla, że na zjeździe gnieźnieńskim "Bolesław ofiarował mu (tj. Ottonowi III) ramię św. Wojciecha" (Gall I 6). Skąd innąd wiemy, że "Wtedy to Czesi... zabarli ciało św. Wojciecha" (Gall I 19). Podobnież także zabrali ciało Gaudentego i umieścili po części w Pradze abo w Trzemesznie. Siłą tradycji uważa się jednak, że w Gnieźnie złożone są prawdziwe relkwie świętego (legenda o podmianie szczątków w ostatniej chwili na ciało jakiegoś zakonnika). Ramię przekazane cesarzowi zostało rozdzielone pomiędzy Rzym i Akwizgran. Za pontyfikatu Hlonda przekazano Polsce część rzymską; na podstawie innej zapiski Galla "jak o tym można dokładniej wyczytać w księdze o męczeństwie świętego (tj. Wojciecha)" stwierdzić należy, że informacja o ramieniu pochodzi z jeszcze bardziej wiarygodnego źródła, z którego kronikarz korzystał. Należy tako przyjąć, że ramię przekazane Polsce około 1920 jest najbardziej prawdziwą relikwią świętego i na podstawie badań na niej można bybyło najbardziej prawdopodobnie stwierdzić gdzie są prawdziwe szczątki.
agatstone
Byłem w Pradze i pytałem o to pracownika katedry. On powiedział, że szczątki są tu w Czechach. W drodze powrotnej jechałem przez Gniezno i zdecydowałem się zwiedzić Katedrę. Po zwiedzaniu, zapytałem przewodnika o to samo co za granicą. Powiedział mi, że prawdopodobnie podmieniono szczątki św. na ciało jakiegoś zwykłego zakonnika. Ale dodał, że jeśli nie są na 100% pewni tych relikwi, to są czegoś pewni. Mianowicie kard. †S. Wyszyński , były prymas polski był w Rzymie i z tamtad przywiózł orginalne ramię św. Wojtka, które podarował Chrobry Ottonowi III na zjeździe gnieźnieńskim w 1000r. i znajduje się ono w muzeum archidiecezjalnym, na terenie kościoła. POZDRO!!!


Akszugor
To nie żaden święty. To zwyczajny chuligan.
Czy świętym może być osoba postępująca nietolerancyjnie do innej wiary a także niszcząca świętości innej wiary.
Czy świętym będzie innowierca, który zniszczy kościół katolicki?
Nazwiemy go wandalem, chuliganem. Karą będzie więzienie.
W tamtych czasach karą była śmierć.
chr
QUOTE(Akszugor @ 18/04/2008, 23:09)
Czy świętym może być osoba postępująca nietolerancyjnie do innej wiary a także niszcząca świętości innej wiary.
*



Jakie to świętości innej wiary niszczył Wojciech, i w jaki sposób był nietolerancyjny ?
Belfer historyk
Wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłam do moich postów w tym temacie: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=20338&hl= , gdzie mam nadzieję wyjaśnione zostało tytułowe zagadnienie w oparciu o przekazy źródłowe i solidną wiedzę pozaźródłową, a nie opartą na stwierdzniach, że ktoś, gdzieś coś czytał albo słyszał.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.