Tempelhof naszym lotniskiem krajowym. - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Od kryzysu do demokracji 1980-1989
gregski
W latach 80- tych nastąpił niesamowity "wysyp" uprowadzeń naszych samolotów na Zachód. Krążył dowcip, że większość pasażerów lata na liniach krajowych tylko po to aby zostać porwanym, bowiem duża część pasażerów korzystała z okazji i nie wracała do kraju. Ba, chyba z raz zdarzyło się że to właśnie załoga „porwała" samolot. Władze starały się ukrócić ten proceder a to dołączając do każdego lotu tajniaków, a to uzbrojonych antyterrorystów ale wyniki były „takie sobie”.
Maciej Zembaty napisał nawet piosenkę na ten temat.
Najpopularniejszym lotniskiem, na którym lądowały porwane samoloty było właśnie berlińskie Tempelhof.
Czy ktoś ma jakieś dane ile tych porwań miało miejsce i jakie były losy porywaczy. Wiem, ze lądowali w więzieniu ale z jakimi wyrokami nie mam pojęcia.
lucam
Był raz artykuł w latach 90 w Skrzydlatej Polsce. Ze wspomnieniami Dziewulskiego, tam były jakieś liczby.
http://www.altair.com.pl/cz-sp-ar-1996-04 znalazłem
Fuser
QUOTE(gregski @ 13/03/2009, 16:37)
Maciej Zembaty napisał nawet piosenkę na ten temat.
*

Maciej Zembaty - Tempelhof
pogezan
QUOTE(gregski @ 13/03/2009, 15:37)
Ba, chyba z raz zdarzyło się że to właśnie załoga „porwała" samolot. Władze starały się ukrócić ten proceder a to dołączając do każdego lotu tajniaków, a to uzbrojonych antyterrorystów ale wyniki były „takie sobie”.

Mój kolega Piotr, był w zabezpieczeniu takich lotów i 1982 "buchnął" Antka, a że po wylądowaniu jeszcze się trochę postrzelał, to dostał wyrok 5-letni. Ten konkretny An-24 SP-LTK był porywany dwa lub trzy razy.

edit:
krótka historia kilku porwań: http://wyborcza.pl/alehistoria/1,137930,15...eRedirects=true
Fuser
"Były opozycjonista" opowiada o nieudanej próbie uprowadzenia samolotu na zachodnioberlińskie lotnisko:
Dziewulski o najsłynniejszej akcji: Terrorystę wyciągaliśmy spod siedzenia w samolocie, wpakował się tam ze strachu
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.