Wymiana 50 niszczycieli na bazy - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Alianci zachodni > Marynarka wojenna (US Navy, Royal Navy...)
yanosyk
Rzad amerykanski zawarl obronny uklad z rzadem W. Brytanii. Po jego podpisaniu Stany Zjednoczone przekazuja W. Brytanii 50 niszczycieli z I wojny swiatowej oraz amunicje i bron wzamian za postawienie do dyspozycji amerykanskiej baz brytyjskich na półkuli zachodniej, m.in. na Funlandach, Bermudach i Gujanie Brytyjskiej.

(Edit. ortogr.)
Polak
Ale czy jest jakieś pytanie, czegoś nie rozumiesz, chcesz, aby Ci coś wyjaśnić?
Net_Skater
QUOTE
Ale czy jest jakieś pytanie, czegoś nie rozumiesz, chcesz, aby Ci coś wyjaśnić?

Popieram pytanie postawione przez uzytkownika Polak. Czy "obronny uklad" o ktorym pisze uzytkownik yanosyk, to "Land Lease" ?
Drugie pytanie: co to takiego jest "Funlandy" ?? Bede wdzieczny za wyjasnienie.

N_S
korten
Czy nie rozchodzi sie wam o Lend-Lease Bill z 11 marca 1941. Na mocy tej ustawy zaaprobowanej przez Kongres, Amerykanie wypozyczyli Brytyjczykom 50 niszczycieli w zamaian za uzytkowanie baz.Jesli chodzi o "Funlandy" to naszemu przyjacielowi na pewna chodzilo o baze Argentia na Nowej Funlandii.
W miare wprowadzania Lend-Lease Bill, Amerykanie utworzyli tzw. Atlantic Fleet Support Group zlozona z niszczycieli (US Navy) i latajacych lodzi Catalina. Amerykanie zwolnili Brytyjczykow z baz na Islandii. Odtad US Navy patroluje szlaki konwojow atlantyckich do punktow spotkan z Royal Navy.
Dalsze rozszerzanie wspolpracy doszlo na mocy tzw. Western Hemisphere Defence Plan Number 4,na mocy ktorego amerykanskie okrety byly autoryzowane do ataku na okrety nieprzyjacielskie atakujace statki brytyjskie. Niemcy uwazali to za naruszenie neutralnosci Stanow Zjednoczonych.
stasi
QUOTE(yanosyk @ 15/04/2005, 22:15)
Rzad amerykanski zawarl obronny uklad z rzadem  W. Brytanii. Po jego podpisaniu Stany Zjednoczone przekazuja W. Brytanii 50 niszczycieli z I wojny swiatowej oraz amunicje i bron wzamian za postawienie do dyspozycji amerykanskiej baz  brytyjskich na półkuli zachodniej, m.in. na Funlandach, Bermudach i Gujanie Brytyjskiej.

(Edit. ortogr.)
*


To chodziło raczej o miejsca na bazy, a nie same bazy:
,,brytyjski rząd wyraził zgodę na zwolnione z czynszów i innych opłat wydzierżawienie Stanom Zjednoczonym na okres 99 lat terenów pod "natychmiastowe wybudowanie i użytkowanie" baz morskich oraz lotnisk w 8 lokalizacjach:
Była amerykańska baza sił powietrznych w Stephenville na Nowej Fundlandii (1941-1966)

Antigua
Gujana Brytyjska
Jamajka
Bahamy
Trynidad
Saint Lucia
Bermudy
Nowa Fundlandia.

W zamian rząd amerykański zobowiązał się "niezwłocznie przekazać" 50 niszczycieli o wyporności 1200 t."
Ciekawe jaki status mają te bazy teraz? I co amerykanom przyszło po ich stworzeniu? Oczywiście jeśli wszystkie powstały.
Oczywiście Brytyjczycy mieli korzyść natychmiastową, niby to stare niszczyciele ale do walki z Ubotami nadawały się
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.