Prezentacja Maturalna - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Pomoc ogólnie
WojtekD
"Różne ujęcia scen batalistycznych w literaturze i sztuce, omów temat, analizując wybrane przykłady."

to jest temat mojej prezentacji z polskiego na maturę. czy możecie poddać mi jakieś pomysły jak się za to zabrać, co wykorzystać etc.?? bo szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak:( z góry dziękujęsmile.gif
Andrzej
Możesz użyć klucza chronologicznego - po jednym, dwóch przykładach z poszczególnych epok (od starożytności po czasy współczesne).
aniul
Możesz wziąc pod uwagę obraz Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" i opisać tez scenę bitwy przedstawioną w "Krzyżakach" Sienkiewicza. W ogóle wszystkie jego utwory zawirają sceny batalistyczne...
OverHaul
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=12406
Temat przekopany wzdłuż i wszerz, propozycji w bród.
WojtekD
dzięki:) a dobrym pomysłem będzie pozostanie np przy IIWŚ?? np opis powstania w Gettcie Warszawskim w "Pianiście" i w jakimś innym filmie??
Akane
Scena batalistyczna - pojedynki rycerskie np. w Krzyżakach, obraz bitwa pod grunwaldem, ale rowniez opis bitwy warszawskiej w Przedwiosniu. Na koniec ciekawym by było zaznaczenie parodii pojedynkow rycerskich np w Ferdydurke. Sceny batalistyczne obecne sa rowniez u J.C. Paska w pamietnikach.
Vadel
witam...również mam ten temat. Wybrałem już dzieła mam tylko problem ze znalezieniem interpretacji o opisu obrazu "Cud na Wisłą" Jerzego Kossaka...liczę na pomoc;)
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.