Waluta Bizancjum - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Bizancjum
Al-amunn
Witam,
Przeglądając książkę D.Quirini-Popławskiej o handlu niewolnikami czarnomorskimi natknąłem się na wzmianę o hiperperach - złotych monetach bizantyjskich (opis dotyczył XIV/pocz XV wieku). Nazwa mnie zaintrygowała, a że nie jestem specem od Bizancjum sięgnąłem do "pierwszej deski ratunku" czyli internetu. Niestety nic się nie wygooglało pod tym hasłem (oprócz jednej nieaktualnej aukcji monet na stronie rumuńskiej smile.gif ). Stąd moje pytanie do osób zorientowanych w temacie - czy owe hiperpery to jakaś inna nazwa bardziej popularnej waluty, czy też faktycznie osobny pieniądz. Jeśli tak, kiedy wszedł do obiegu (i do kiedy był używany) i wogóle co o nim wiadomo?
Pozdrawiam
Stolem
Witam!

Hiperper został wprowadzony w 1092 i wtedy był 21 1/2 karatowy. Później udział złota malał (do 50-60%), aż wreszcie od 1367 roku był bity tylko jego srebrny odpowiednik.

Poniższa publikacja o bizantyjskich monetach zawiera więcej informacji jak również zdjęcia.
http://www.doaks.org/publications/doaks_on...ns/byzcoins.pdf

Pozdrowienia,
Stolem





szapur II
Pewne sprostowanie, również w polskiej literaturze przedmiotu właściwa nazwa interesującej nas tutaj monety, która została wprowadzona, jak napisał Stolem, przez Aleksego I, brzmi hyperpyron - i w takiej formie łatwo o niej znaleźć informacje smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.