Henryk Żeglarz - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Odkrycia geograficzne
Alcarcalimo
witam,
moglibyście mi przybliżyć postać Henryka Żeglarza.Nie mogę znaleźć na forum wątku na jego temat a notka w wikipedi jest raczej uboga dry.gif

Myśle że tak ważna postać dla historii świata zasłużyła chociaż na swój watek na tym forum smile.gif
Mamedov
Henryk Żeglarz (1394 - 1460) portugalski żeglarz, który osobiście dowodził wyprawami do Maroka, następnie organizował wyprawy geograficzne wzdłuż Afryki (sam w nich nie uczestniczył), które doprowadziły do odkrycia Wysp Kanaryjskich i Azorów (1471 r.) oraz dotarł do równika. Wokół dworu w Sagres skupił astronomów i kartografów, patronował pracom nad innowacjami technicznymi dotyczącymi żeglugi. Jego działalność zapoczątkowała portugalską ekspansję morską oraz erę wielkich odkryć geograficznych.
Mikołaj Radziwiłł Rudy
Założył w Lizbonie uniwersytet, a w Sagres pierwszą w historii Europy szkołę żeglarską. Znał Kolumba, nawet odmówił mu sfinansowania jego projektów dotyczących wyprawy morskiej, której celem było dotarcie do Indii. Był generalnym administratorem Zakonu Chrystusa.

Organizowane przez niego wyprawy odkryły m.in.:

* Ceuta - 1415
* Madera - 1418
* Azory - 1432
* Rio de Oro - 1436
* wyspa Arguin - 1443
* Senegal - 1445


Nerthus
tutaj trochę o nim jest smile.gif :

http://www.rp.pl/artykul/121555.html

też nie za wiele , ale zawsze może będzie jakaś informacja jakiej nie wiesz ..? rolleyes.gif
carantuhill
QUOTE(Mikołaj Radziwiłł Rudy @ 5/10/2010, 18:40)
Znał Kolumba, nawet odmówił mu sfinansowania jego projektów dotyczących wyprawy morskiej, której celem było dotarcie do Indii.



Kurcze Kolumb w wieku 9 lat planował wyprawę do Indii?

Grapeshot
Wikipedia ma dość dużo na ten temat tu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_the_Navigator

ale w języku angielskim. Tam facet nazywa się Henry the Navigator. Jest tam też częściowe tłumaczenie na język polski.
Ramond
Wszyscy są świadomi istnienia Wikipedii.
Grapeshot
QUOTE
Wszyscy są świadomi istnienia Wikipedii.


Bardzo przepraszam Ramond. Nie wiedziałem, że wszyscy tu wpisują hasła po angielsku. Dobrze, że nie zadałem sobie trudu tłumaczenia tego na polski. W tej sytuacji proponuję szukać po portugalsku.

To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.