Od Armii Czerwonej do Armii Radzieckiej - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > DZIEJE NAJNOWSZE > Zimna wojna 1945-1989
Gronostaj
Cześć! W roku 1946 lądowe siły zbrojne ZSRS zostają oficjalnie przemianowane z "Armii Czerwonej" na "Armię Radziecką" i to drugie określenie funkcjonuje aż do roku 1991. Czy wiecie jakie decyzje legły u podstaw tej zmiany terminologii? Czy to po prostu kolejna nic nie znacząca operacja starych towarzyszy Stalina z czasów jego młodości, przeprowadzona tylko po to, aby ci nie chcący odejść jeszcze w stan spoczynku oficerowie mieli po prostu co robić, czy też zadecydowała tu propaganda, której sternicy uznali, iż "Armia Radziecka" jest nazwą bardziej odpowiednią dla czasaów rozpoczynającego się właśnie wielkiego wyścigu zbrojeń? Czy młodzi dowódcy wojsk sowieckich chcieli za wszelką cenę odciąć się od przeszłości swej machiny wojennej, gdy to w latach 1920. bolszewicka machina wojenna była całkowicie prymitywnym tworem? Liczę na liczne odpowiedzi i mam nadzieję, iż nie zignorujecie mego pytania.

Pozdrawiam!
poliloli
Ja myślę, że chciano też zerwać z przeszłością (nie zawsze wspaniałą) armii czerwonej. Mówię tutaj o wielu mordach dokonywanych na ludności cywilnej. Poza tym rok 1946 to prawdziwy początek Zimnej Wojny. Myślę, że chciano odróżnić Armię Radziecką i wskazać na jej integracyjny charakter (chodzi mi o słowo Radziecka, a więc taka, która łączy wszystkie państwa związkowe).
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.