Gułag - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki historyczne > Książki historyczne – lata międzywojenne
Elvert
Co myślicie o tych pozycjach , chodzi tu o "Gułag" A.Applebaum a jeśli chodzi o Sprawę Honoru to chyba wiadomo . Zastanawiam się czy warto kupić te książki i proszę o opinie .
Filip II
Sprawe Honoru polecam mozna sie dowiedziec kilku ciekawych rzeczy... Wie ktos jak ta ksiazka sprzedawala sie na zachodzie ? Czy znalazla wielu odbiorcow ?

Gułagu nie czytałem. Tez przymierzam sie do kupna... Podobno autorka temat potraktowala " w hollywodzki sposób".
tom123
Witam

Jeśli chodzi o książkę "Gułag" Anny Appelbaum, to niestety jest to książka pisana pod czytelnika amerykańskiego (styl pisania). Znajduje się tam trochę błędów (największy jaki znalazłem, to stwierdzenie że Magadan znajduje się u ujścia Kołymy). Ogólnie pierwsza część, historyczna, nie stoi według mnie na wysokim poziomie merytorycznym (z tego co wiem polski konsultant naukowy tego dzieła, prof. Wieczorkiewicz, też nie oceniał go wysoko). Za to przyjemnie czytało się część dotyczącą życia codziennego w GUŁAG-u. Warto, o ile interesuje Cię szerzej temat, poczytać trochę literatury obozowej (Szałamow, Sołżenicyn(nawet z jego moralizatorstwem), Herling-Grudziński i inni)

Swoją drogą, jeśli Amerykanie zachwycają taką książką, to z nami nie jest żle.

Pozdrawiam
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.