Najmłodszy/najstarszy żołnierz wszechczasów - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > Historia powszechna ogólnie
Petreus007
W historii wojen mamy wiele przykładów walczących osób które w normalnych warunkach nie nadawałyby się w ogóle do armii. Znacie może jakąś jednostkę bądź osobę z imienia i nazwiska którego wiek nie odpowiadał standardom ówczesnej walki. Chodzi mi głównie o żołnierzy którzy mimo wieku wartością bojową często przewyższali przeciętnych żołnierzy. I co sądzicie o aspekcie moralnym powoływania do armii "dzieci i starców" ? (choć to już może temat na "mównice")
Gronostaj
QUOTE(Petreus007 @ 1/08/2008, 15:12)
W historii wojen mamy wiele przykładów walczących osób które w normalnych warunkach nie nadawałyby się w ogóle do armii. Znacie może jakąś jednostkę bądź osobę z imienia i nazwiska którego wiek nie odpowiadał standardom ówczesnej walki. Chodzi mi głównie o żołnierzy którzy mimo wieku wartością bojową często przewyższali przeciętnych żołnierzy. I co sądzicie o aspekcie moralnym powoływania do armii "dzieci i starców" ? (choć to już może temat na "mównice")
*


W 1918 r. jednym z uczestników obrony Lwowa przed Ukraińcami był... siedmiolatek. Słynny swego czasu był dwunastoletni ochotnik - białogwardzista z okresu Fińskiej Wojny Domowej. Co zaś do starców to podczas Wojny Domowej w Rosji wielu z nich walczyło na pierwszej linii, nie rzadko mieli oni nawet po 80 lat.

Pozdrawiam!
Konto Usuniete 13.04.15
Podobno w konfliktach afrykańskich walczą nawet pięciolatki .Nie wiem co prawda jak udaje im się skłonić dziecko w takim wieku do udziału w wojnie .Bardzo młodym wiekiem odznaczali się żołnierze Pol-Pota .
yarovit
QUOTE(Amandil @ 1/08/2008, 20:23)
Nie wiem co prawda jak udaje im się skłonić dziecko w takim wieku do udziału w wojnie .


Narkotyki.
Celt
Po co w 5latka pchać chemie; powiedz mi kolego czy TY mając tyle lat nie bawiłeś sie w wojne? nie miałeś ochoty dotknąć PRAWDZIWEGO munduru, a co byś powiedział jakby Ci dali prawdziwy karabin i powiedzieli że sie możesz bawić do woli ? do tego dochodzi jakże popularne dla dzieci naśladownictwo!
Popatrz- Twój kolega bawi sie w prawdziwą wojne więc.... czemu masz sie i Ty nie pobawić tak samo wink.gif
I kwestia braku wyobraźni; dorosły człowiek wie co robi; że zabijanie jest złe itp "sentymentalne bzdury"; nie jest świadom tego że może zostać sam zabity lub okaleczony ; dla dzieciaka wojna to zabawa; a po jakimś czasie; jak uda mu sie przeżyć do czasu gdy zacznie myśleć .... okazuje się że jedyny zawód jaki zna to żołnierz... tak powstaje błędne koło;)
Turin Dagnir
Mieliśmy kiedyś w szkole film o wojnach w Afryce i opowiadali tam, że trzynastoletnie dzieciaki gwałciły kobiety. Było tam coś o narkotykach, macie rację.
Gronostaj
QUOTE(yarovit @ 1/08/2008, 20:25)
QUOTE(Amandil @ 1/08/2008, 20:23)
Nie wiem co prawda jak udaje im się skłonić dziecko w takim wieku do udziału w wojnie .


Narkotyki.
*


Albo cukierki. wink.gif Takie młode dzieci jeszcze nie są na tyle rozwinięte psychicznie żeby zdawać sobie w pełni sprawę ze swojego działania. Jak dla mnie wysłanie w bój osób w tak młodym wieku to ohydna zbrodnia wojenna. sad.gif

Podczas Wojny Paragwajskiej pampasowy dyktator zmobilizował wszystkich mężczyzn od 14 roku życia wzwyż, poza księżmi. Nie sprawiło to jednak, że zdołał wygrać.

Pozdrawiam!
Konto Usuniete 13.04.15
Można jeszcze wspomnieć o austriackim feldmarszałku Radetzkym .Pobił on Sardyńczyków pod Custozzą ( w roku 1848 ) oraz pod Novarą( w roku 1849 ), a miał wtedy odpowiednio 82 i 83 lata ( urodził się w roku 1766) .Potem był jeszcze generałem-gubernatorem miasta Wenecja .
yarovit
Nie chcę robić off-topu. Dzieci - żołnierze w Afryce są autentycznie faszerowane narkotykami. Rzeczywiście, to co wymieniliście jest prawdą. Dzieci nie mają lęku przed śmiercią i często nie potrafią odróżnić dobra od zła. Jednak narkotyki to "ostateczny szlif" - dziecku takiemu nie znudzi się "zabawa", jest posłuszne, zawsze wróci do bazy, gdyż jest uzależnione.
Konto Usuniete 13.04.15
Jeden z najbardziej makabrycznych konfliktów z udziałem dzieci toczy się w Ugandzie .Joseph Kony ogłosił że nawiedził go Duch Święty .Stworzył tak zwana Armię Bożego Oporu .Jego ludzie porywają dzieci ,po czym zmuszają je do podrzynania gardeł i obcinania rąk schwytanym nieszczęśnikom.Dziewczynki służa w wiadomych celach ,,Mesjaszowi '' i jego wyznawcom .
Gronostaj
QUOTE(Amandil @ 2/08/2008, 20:56)
Można jeszcze wspomnieć o austryjackim  feldmarszałku Radetzkym .Pobił on Sardyńczyków pod Custozzą ( w roku 1848 ) oraz pod Novarą( w roku 1849 ), a miał wtedy odpowiednio 82 i 83 lata ( urodził się w roku 1766) .Potem był jeszcze generałem-gubernatorem miasta Wenecja .
*


Dowódca Armii Duńskiej z okresu wojny z Prusami i Austrią 1864 roku też do najmłodszych nie należał, ale wódz jak wino - im starszy tym lepszy. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
Piotr Malewski
Hetman Chodkiewicz dowodził zwycięsko dowodził pod Chocimiem i w trakcie bitwy umarł ze starości.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.