Perdikkas I - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Grecja archaiczna i klasyczna
Astaldo
Według jednego z podań założycielem dynastii Argeadów był Karanos (syn Temnosa) po nim był Kojnos a po nim Temnos. Czy w tej wersji Perdikksa I który rządzi po Temnosie jest jego synem?

fodele
Postać Perdikkasa I niejasno wynurza się z odległej historii spowitej oparami mitów i legend wink.gif
Wikipedia grecka podaje następującą kolejność władców dynastii macedońskiej:
1.Karanos
2.Kinos (w wersji polskiej - "Kojnos")
3.Tyrimas
4.Perdikkas I
Wspomniany przez Ciebie Temenos był jednym z władców Argos na Peloponezie.
Perdikkas I, jak również dwaj jego bracia - Gauanes i Aeropus, zgodnie z podaniem Herodota byli potomkami Temenidów, co nie oznacza jednak, że byli synami samego Temenosa.
Po przejściu przez Illirię i dotarciu, wraz z braćmi, do Macedonii (a konkretnie do miasta Lebaias) Perdikkas I został królem i panował tu od ok. 700 r.p.n.e. do 678 p.n.e. Uważany jest za założyciela państwa i dynastii Temenidów z Argos.
Legenda mówiąca o powstaniu tejże dynastii wskazuje na to, że Perdikkasa I z poprzednim władcą Macedonii nie łączyły żadne więzi rodzinne, a tronu nie przejął on drogą pokojową.
O tym co konkretnie, oprócz powinowactwa krwi, łączyło go z Temnosem.... confused1.gif znane mi żródła pisane milczą.

Pozdrawiam!
Astaldo
Tyrimas to w polskim tłumaczeniu w Temnos ("Starożytna Macedonia, Hammonda) i włśnie o tego Temnosa czy też Temenosa bo i z taka wersją tez się spotkałem (ale w odniesieniu do władcy Argos) mi chodziło.

Czytałem autorów u których Perdikkas był synem Karanosa, potomkiem / synem Temnosa z Argos ale nie mogę znaleźć informacji który autor przedstawia wersję w której po Tyrimas/Temnosie następuje Perdikkas

Ps. Czy może ktoś wie czy znane jest imię króla u którego Perdikkas wraz z braćmi był na służbie? Czy może był to ten sam władca Orestydy od którego Karanos miał dostać ziemie w jednej z wersji mitu?
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.