"Grafika Jako Nośnik Wzorców Ikonograficznych - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia sztuki > Historia sztuki ogólnie
miao
"Grafika jako nośnik wzorców ikonograficznych w malarstwie średniowiecznym i nowożytnym." Tym oto uroczym temetem uraczył nas nasz nauczyciel histori sztuki. I owszem napisaliśmy , okazało sie że 25 osób oddało pracę nie na temat. Prosimy o jakiekolwiek wskazówki dotyczące tematu, może znacie konkretną literaturę gdzie można znaleźć coś sensownego do tej pory już przerzuciłam :
"Rembrandt i jego czasy" - Avermaete Roger, PIW, 1978 Wa-wa
"Bruegel"- Philippe, Francoise Robert-Jones , Arkady, 2000 Wa-wa
"Techniki Sztuk Graficznych" - Ales Krejca - WaiF, 1984 Warszawa
"Albrecht Durer.W kręgu sztuki." - Kuno Mittelstadt , 1977 Warszawa
"Albrecht Durer" Jan Białosotcki ,Ruch 1970 Warszawa
"Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu" -Wolfgang Hutt,PWN 1985 Wa-wa
"Spotkanie z grafiką"-Stanisław Stopczyk,PZWS 1971 Warszawa
makron
Wielki szacunek za niewątpliwy ogrom pracy, ale Ty przedstawiłaś w niej szczegółowo rozwój technik grafiki na przestrzeni wieków, wymieniłaś autorów, natomiast nie zaakcentowałaś tego, w jaki sposób grafika była nośnikiem wzorców ikonograficznych w malarstwie dawnym. Stąd chyba Twój nauczyciel doszedł do wniosku, że praca jest nie na temat. Bo temat przecież nie brzmiał: "Historia rozwoju grafiki od średniowiecza do końca epoki nowożytnej". Nawet jeśli pewne informacje związane z zadanym tematem pojawiają się w różnych momentach Twojej pracy są one rozmyte w gąszczu innych wiadomości i słabo podkreślone (no i stanowią w niej procentowo mały udział w porównaniu z częścią "opisowo-historyczną").
Myślę zatem, że podstawowym problemem jest sama struktura pracy, w której właśnie brakuje wyraźnie wydzielonej części poświęconej "grafice jako nośnikowi wzorców ikonograficznych". Warto się zastanowić co sama rozumiesz przez "wzorce ikonograficzne" i w jaki sposób grafika mogła być ich "nośnikiem". Pomyśl chwilę nad tym i spróbuj ułożyć sobie szczegółowy plan pracy, zwracając szczególną uwagę no to, na czym chcesz się skupić. Pamiętaj też, że temat może być interpretowany na różne sposoby (dla przykładu, moim pierwszym skojarzeniem była rola grafiki w "rozpropagowaniu" znanych dzieł sztuki ważnych autorów, a zatem także i ich ikonografii, za pośrednictwem idących w tysiące kopii reprodukcji tych obrazów) i ważne jest, żebyś na samym początku zaznaczyła jak Ty sama ten temat rozumiesz, na jakich aspektach chciałabyś się skupić i dlaczego.
Włożyłaś w swoją pracę z pewnością wiele wysiłku, ale skupiając się na zawartości faktograficznej potraktowałaś chyba trochę po macoszemu jednolitość oraz konsekwencję struktury oraz, mimo wszystko, trochę zapomniałaś o bezpośrednim ustosunkowaniu się do tematu. Tu, według mnie, leży pies pogrzebany i chyba dlatego Twój nauczyciel nie przyjął Twojej pracy. Nie przejmuj się: masz w tej chwili mnóstwo danych i chodzi o to, że je lepiej poukładać; tak żeby widać było, że wykorzystujesz je na potrzeby zadanego tematu, a nie tylko w sposób trochę automatyczny opisujesz dzieje grafiki.
Na koniec chciałbym Ci podsunąć pewien tytuł, który być może przyda Ci się do pracy. Chodzi o książkę sprzed czterech wieków: Ikonologia (Iconologia). Jej autor, Włoch Cesare Ripa, zajmuje się ikonografią postaci alegorycznych (Cnota, Wiosna, Miłość itp. itd.) i intensywnie wykorzystuje grafikę do zilustrowania swoich przemyśleń. Ikonologia została wydana po polsku jakieś 10 lat temu i powinna być dostępna w większych bibliotekach miejskich. Jeśli z jakichś względów nie masz do niej dostępu, a nie boisz się włoskiego internetu, to załączam pod spodem link do zeskanowanej wersji oryginalnego tekstu. Nie bój się, jej obsługa jest prosta, a jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić jest kliknąć na numer strony: pojawi się tekst, a pod spodem zeskanowana ilustracja. W sumie to właśnie ilustracje (ich mnogość i program ikonograficzny) są tu najważniejsze.
http://bivio.signum.sns.it/bvWorkTOC.php?a...=Iconologia1611
Powodzenia.
mieszkoch
Możesz mi powiedzieć w jakiej szkole i której klasie się uczysz? Tzn. nie chcę znać żadnych konkretów jak miasta czy ulicy, ale po prostu pytam bo zastanawia mnie gdzie jest tak wysoki poziom. ja Sam w liceum nchyba na uszy nie słyszałem słowa "ikonografia". Chciałbym wiedzieć gdzie jest taka szkoła, wiedziałbym wtedy, gdzie posłać mojego synka, żeby nie musieć się martwić o jego edukację,.
miao
makron dziękuje za wyczerpującą odpowiedź ,lecę w posuzkiwaniu smile.gif

a uczę się w jednym z małopolskich liceów plastycznych wink.gif
klasa 3 liceum 4-letnie
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.