Republika Weimarska a Traktat Wersalski - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > I WOJNA SWIATOWA I OKRES MIĘDZYWOJENNY > Lata 1914-1939 ogólnie
Lemonka
Witam,

nie wiem czy dobrze umieszczam topic, ale mam nadziję, że tak smile.gif
Interesuje mnie kwestia upadku Republiki i wpływu jaki miał na to traktat.

Jednym z postanowień traktatu, które w sposób bezpośredni przełożyło się na kryzys Republiki to w moim przekonaniu wysokość reparacji wojennych i zmniejszenie liczebności armii.

Trudna sytuacja gospodarcza, pogłębiająca się w wyniku wielkiego kryzysu gospodarczego oraz masa bezrobotnych żołnierzy powracających z frontu, nie potrafiących odnaleźć się w nowych warunkach, to czynniki, które moim zdaniem dobiły Republikę. Cała ta sytuacja pchała społeczeństwo w ramiona bardzo radykalnych partii, jak np. NSDAP.

Proszę o wasze zdanie, jakie postanowienia traktatu wpłynęły na upadek Republiki Weimarskiej?

Zapraszam do dyskusji smile.gif
michałŻak
Głównymi postanowieniami traktatu nie były ograniczenia armii i spłata reparacji wojennych lecz ubytki terytorialne na rzecz Polski i Francji.
berkisz
QUOTE(Lemonka @ 25/05/2008, 19:24)
Witam,



Proszę o wasze zdanie, jakie postanowienia traktatu wpłynęły na upadek Republiki Weimarskiej?


*


Moim zdaniem główną rolę odegrało obarczenie Niemiec pełną odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas wojny a poza tym narzucenie ustępstw terytorialnych, przede wszystkim na rzecz Polski (Pomorze Gdańskie, utrata portu w Gdańsku) a także na rzecz znienawidzonej Francji (Alzacja i Lotaryngia).

Dział V. Alzacja i Lotaryngia

Wysokie układające się strony, uznając obowiązek moralny naprawienia krzywdy wyrządzonej przez Niemcy w r. 1871 zarówno prawom Francji, jak i woli ludności Alzacji i Lotaryngii, którą oddzielono od ojczyzny mimo uroczystego protestu ich przedstawicieli w Zgromadzeniu w Bordeaux, zgadzają się na następujące:

Art. 51. Terytoria, odstąpione Niemcom na podstawie preliminarzy pokoju, podpisanych w Wersalu 26 lutego 1871 r., i traktatu frankfurckiego z 10 maja 1871 r., przywraca się pod zwierzchnictwo francuskie od dnia zawieszenia broni z 11 listopada 1918 r.

Postanowienia traktatów, ustalających granicę sprzed r. 1871, odzyskują moc obowiązującą. [...]

[Art. 52-59 regulują kwestie związane z cesją Alzacji i Lotaryngii; aneks reguluje sprawę obywatelstwa.]
Oddanie pod powiernicto Ligi Narodów strategicznego dla gospodarki Zagłębia Saary równiez nie było bez znaczenia.


Według mnie ograniczenia co do armii nie miały w tym względzie tak wielkiego znaczenia, ponieważ z takimi reparacjami nawet bez zapisów w traktacie o demilitaryzacji Niemcom trudno byłoby odbudowac potęge armii.
Surowe postanowienia traktaktu pchnęły Niemcy ku kolejnej wojnie. Pewna analogia rysuje sie tu wobec Japonii w przededniu wojny. Japonia poniekąd też zmuszona została do rozpoczęcia walki z powoku restrykcyjnego embarga nałożonego na nią przez USA. Oczywiscie w żadnym wypadku nie usprawiedliwia to agresorów.
poliloli
Wysokość reparacji nie została podana w samym Traktacie Wersalskim. Dopiero potem, na konferencjach w Boulogne (VI 1920) ustalono ich kwotę na 274 mld marek. Potem obcięto je w Londynie rok później na 132 mld. Niemcom nie tyle przeszkadzała utrata Alzacji i Lotaryngii, co właśnie konieczność ograniczenia zbrojeń i okupacja Zagłębia Saary. Mocno zredukowana armia, konieczność zdemilitaryzowania Nadrenii wpłynęła negatywnie na nastrój społeczeństwa i wytworzyła poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Na tym poczuciu swój autorytet zbudował Hitler. Oczywiście odszkodowania miały decydujący wpływ, ale ich wygórowany rozmiar to już nie postanowienie Traktatu Wersalskiego.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.