Klasztor w Terce (bieszczady) - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA LOKALNA
Stały Bywalec
W przewodnikach turystycznych i in. książkach poświęconych Bieszczadom można znaleźć krótką informację, że w Terce (blisko obecnego Jez. Solińskiego) był kiedyś klasztor prawosławny - po raz pierwszy wzmiankowany w 1489 r. I że w 1780 r. ten klasztor już nie istniał.
Po unii w 1596 r. był to podobno (?) już klasztor greckokatolicki.

Sięgnąłem więc po "ambitniejszą" literaturę. Specjalnie zamówiłem przesyłkę z Lublina - książkę pt. "Kościoły wschodnie w Rzeczypospolitej około 1772 r.". Autor: Witold Kołbuk. Wyd. Instytut Europy Środkowo - Wschodniej, Lublin, 1998.
Jest to typowa monografia naukowa, w części opisowej moim zdaniem jednak troszkę "spłycona".

Ale ad rem, czyli o parafii w TERCE (cyt. z ww. pracy):
"Terka, województwo ruskie, cerkiew drewniana, patronat szlachecki, pod wezwaniem św. Praksedy Panny i Męczennicy. Źródło informacji: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Grecko - Katolickiego Biskupstwa w Przemyślu, Wizytacja cerkwi w Dekanacie Baligrodzkim Anno Domini 1761".

W tej książce są również wymienione wszystkie (wg stanu ok. 1772 r.) monastery: bazyliańskie (męskie i żeńskie), prawosławne (męskie i żeńskie) + jeden (więcej nie było) monaster ormiańskokatolicki, żeński.
W żadnym z tych wykazów NIE MA TERKI.

A zatem z chwilą przejścia ziemi bieszczadzkiej pod zabór austriacki (I rozbiór Polski, 1772) w Terce żadnego klasztoru już nie było. Zlikwidowano go więc wcześniej.

No i kto tę tajemnicę teraz rozwikła ? Co to był za klasztor w Terce, o którym w niektórych książkach i przewodnikach bieszczadzkich jest napisane tylko, że ... był, a w 1780 r. już nie istniał. Do kiedy konkretnie istniał ? Dlaczego go zlikwidowano ?

Pozdrawiam, a przy okazji życzę Wszystkim
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2004 Roku.

Stały Bywalec
z forum dyskusyjnego na wortalu www.bieszczady.info.pl
Suza
przyznam sie szczerze, ze nie wiem, ale sama jestem bardzo tym zainteresowana! ostatnio bylam troszke w Bieszczadach i zwiedzalam tamtejsze pozostalosci historii. Chcialam tez wlasnie dowiedziec sie cos o Terce. Mam nadzieje, ze ktos potrafi udzielic informacji na ten temat... czekam z niecierpliwoscia!
piotpal
Witam! Znalazłem coś o Terce.
Oto link: http://bieszczady.net.pl/cerkiewki.html.
Zwrócićcie uwagę, że jest tam podana książka: Stanisław Kryciński "Cerkwie w Bieszczadach".
Wazdar
Stanisław Kryciński pisze, że w Terce według tradycji pierwsza cerkiew znajdowała sie na terenie klasztoru zbudowanego na stokach wzgórza Monaster, gdzie w okresie międzywojennym znajdowała się murowana kapliczka.
Sama cerkiew parafialna p.w. św. Proroka Ilii była drewniana, zbud. w 1771 lub 1781 r. Na jej miejscu wzniesiono w 1911 r. murowaną. W roku 1914 spłonęła, odnowiono ją w 1922 r. Ostatecznie rozebrana w pocz. lat 50-tych XX w.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.