Podręczniki I Nauka W Podstawówce - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Michalo
Dobry wieczór,ciekaw jestem czego teraz dzieci uczą się w pierwszych klasach szkoły podstawowej.Nie chodzi mi o ogół nauki lecz o język polski a mianowicie o hmm kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. W tamte wakacje miałem remont w domu i o dziwo znalazłem podręczniki z klasy 1 szkoły podstawowej no i z ciekaowści sobie je przeglądnąłem. Było tam pełno treści patriotycznych np wierszyk o pani,która na lekcje przyniosła czerwoną tkanine i białą i uszyła z nich flage Polski, znajdowało się tam jeszcze świadectwo Polaka (hmm to to od "Kto ty jesteś? Polak mały..."??). Jeszcze wiele innych wierszy o treści patriotycznej zawierał owy podręcznik,tak więc chciałbym spytać czego teraz dzieci uczy się w szkole? O UE? Hmm pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

ps. urodziłem się w 1988 jeśli chodzi o te podręczniki to tak chyba rok hmm 95 chyba wink.gif

ps2. może i nie jestem tolerancyjny ale nie chciałbym żeby moje dziecko uczyło się o miłości dwóch panów pingwinów lub o księciu,który nie potrafił się zdecydować na księżniczke więc wybrał księcia wink.gif kiedyś mówili w tv że to ma miejsce na wyspach i jest w fazie początkowej.
Marko Ramius
hehe Ciekawy temat. Też chciałbym się dowiedzieć czego to teraz uczą. Nie wiem ile w tym prawdy ale słyszałem że teraz w kalsach 1-3 to dzieci uczą się malować słoneczka zamiast pisać, czytać i liczyć.
Michalo
We wrześniu kuzyn mojej dziewczyny zaczyna 1 klase szkoły podstawowej więc co nieco skubne o czym teraz się dzieci uczą wink.gif
zoil
Ja miałam w domu pierwszaka; musieli się uczyć czytać dłuższych czytanek + na pamięć wierszów, pioseneczek - a ja, jako nieco "młodsze" pokolenie musiałam tego słuchać tongue.gif
Pojawiał się tam Brzechwa, była czytanka o powstawaniu biblioteki, księgarniach, antykwariatach, zmyślone historyjki. Jeśli można uznać to za coś będące w kontekście historycznym - legenda o smoku wawelskim, no i w listopadzie rozmawiali o barwach flagi polskiej; jakieś wierszyki na ten temat też mi się o uszy obiły blink.gif
Jak dla mnie - nic ciekawego biggrin.gif

może i nie jestem tolerancyjny ale nie chciałbym żeby moje dziecko uczyło się o miłości dwóch panów pingwinów lub o księciu,który nie potrafił się zdecydować na księżniczke więc wybrał księcia wink.gif

Nie zauważyłam tongue.gif w tej sytuacji może powinnam przekartkować książki wink.gif

Pozdrawiam.
Michalo
Więc nic się nie zmieniło? Nadal jest wpajanie patriotyzmu? A jest coś może o Uni Europejskiej?
zoil
A jest coś może o Uni Europejskiej?

W pierwszej klasie hmm., na pewno o UE było coś w klasie "zero" - poznawali państwa przynależące tam. Poza tym też rysowali flagę ( pamiętam, pamiętam rolleyes.gif bo pomagałam wycinać gwiazdeczki tongue.gif ).
Jeśli chodzi o pierwszą klasę - to był również jakiś wierszyk bodajże czterolinijkowy, a obok niego flaga.

Raczej program klas 1-3 skupia się na tym, że są omawiane na bieżąco ważniejsz daty i święta. Np. w listopadzie - dzień niepodległości; nauczycielka opowiada o tym jak zagarnięto Polskę itp.

Mieli też konkurs taki - plastyczny; że tak powiem z historii lokalnej; mieli narysować księcia. No a pani na forum klasy o nim opowiadała wink.gif

Pozdrawiam.
wojtek_bartnik
Ciekawe, Michalo, też się urodziłem w 1988r. ale uważam, że może przydałoby się naszym dzieciom trochę wiedzy o panach pingwinach. Nie wiem co jest złego w tolerancji?

Tymczasem twoja troska o mury Ciemnogrodu jest zbyteczna, bo nawet w podręcznikach mojego siostrzeńca z 3kl panów pingwinów ani pań pingwinek nie uświadczysz.
Michalo
Jeśli Ciemnogrodem nazywasz tradycyjne wychowanie,gdzie dużą wartość ma rodzina,związek kobiety i mężczyzny,to tak.Będę troszczył się o te mury.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.