Cywilizacja chińska - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
bisia
Jaki wpływ wywarła cywilizacja chińska na inne kultury? smile.gif
Twister
Po 1 - papier, proch itd. mniejsza z tym... w kadym podręczniku to jest...

Po 2
Ja zwracam uwage na aspekt handlowy... tzw. szlak lewantyńki prowadził m. in. do Chin oraz Indii...
Marco Polo - opis cywilizacji Dalekiego Wschodu
To są właśnie powody narodzenia się Wielkich Odkryć Geograficznych... bo niby po co Portugalczycy i Hiszpanie szukaliby drogi do Indii, a poprzez to również do Chin?? Właśnie z powodów handlowych... a przecież szlak lewantyński był zagrożony (choć to upadająca teza - bardziej przekonuje mnie fakt, iż był to niezwykle drogi interes)

A Mur Chiński?? Cud................................ długo Chińczycy mogli bronić się przed Azjatyckimi Nomadami... poprzez to Nomadzi wędrowali na Zachód... a przynajmniej był to jeden z powodów... drogę przez Chiny mieli zamkniętą...


Pozdrawiam...
traumatanzer
Ja dodałbym jeszcze kulturę smoków........
Wyobraźcie sobie minę Marco Polo gdy zobaczył te wszystkie smoki wirujące po wszystkich placach......
A dotego już wtedy znajdywamne na terenie chin jakieś szczątki dinozaurów.....
Może to brzmi jak jakieś sci-fi czy fantasy ale.....
Do tego dodałbym niepowtarzalną kulturę filozofów z tłamszoną dopiero przez Mao, ale to już inny wątek...... Konfucjusz, Lao-tsy, nie rozumiem dlaczego brak tego było w programie szkół chociażby średniej.....
Sokal
bardzo fascynuje mnie kultura i historia Chin oraz Japonii. Nie mam zbyt rozleglej wiedzy na ich temat, ale zawsze z zaciekawieniem wysluchuje faktow na ich temat.
ale wspomne o jednym filozofie: Sun Tzu (albo Cu, nie iwem dokladnie :/ ), w kazdym badz razie byl niezly, stworzyl wielkie dzielo pt. "sztuka wojowania", ktorej teoria byla wykorzystywana w japonii podczas "sengoku sei" (to chyba ten okres?? - wiek kraju ogarnietego wojna). z reszta na dalekim wschodzie zawsze byla ciekawa filozofia i przypowiastki smile.gif.
Cerberus
Dzięki Chińczykom mamy ryż i smoki biggrin.gif A tak na serio to cywilizacja chińska wywarła ogromny wpływ na inne cywilizacje wynaleźli proch,papier i Mur Chiński tongue.gif Mieli także doskonale zorganizowaną armię.
Sobiepan
Nie zapominajmy o sztukach walki, umiejetnosci kontrolowania oddechu, panowania nad odruchami i cialem, dodajmy do tego chinską medycynę (zioła, akupunktura), oraz wspaniałe tekstylia, terakotę itp. Niemniej jednak chiny bardzo szybko postanowily odizolowac sie (jako panstwo srodka), byc moze obawiajac sie utraty indywidualnosci, lub po prostu chcac przekonac ludnosc iz nigdzie nie jst lepiej i nie ma tak wysoce rozwinietego panstwa jak owe chiny wlasnie. Ta ksenofobia wlasciwie caly czas towarzyszyla chinczykom i ich historii. happy.gif
Boruta
QUOTE(Sobiepan @ May 1 2004, 07:35 PM)
Nie zapominajmy o sztukach walki

Te akurat powstaly wczesniej na zachodzie. Najstarsze dane mamy z Egiptu, Nubii, Bliskiego Wschodu. Niewykluczone ze na wschod dotarly one z Grecji gdzie zapasy, boks i pankration byly dyscyplinami olimpijskimi.
Sobiepan
Ciekawe czy mieli w Helladzie coś na kształt Shaolin...
Chinczycy tez jako pierwsi stosowali sejsmografy aby rozpoznac kiedy zdarzy sie trzęsienie ziemi. A mur chinski zbudowali zgodnie ze zboczem , rownolegle do niego, dlatego iz w ten sposob stal sie on jego elementem i wlasnie mogl przetrwac wszystkei te sejsmiczne wstrząsy. Chinczykom tez zawdzieczami jedzonko jak np. spagetti.
Michał
Chińczycy to ciekawy temat. Sobiepan zwrócił jednak uwagę na ważną rzecz. Chiny uważały się za pepek świata i resztę postrzegały jako barbarzyńców. Dobrze, że tyle wynależli ale dlaczego tego nie rozwinęli. Europejczycy potrafili to zrobić. Dodałbym jeszcze mniej spektakularny wynalazek - dzwony. Filozofia chińska, medycyna, rzemiosło, szkoda, że tego nie rozprzestrzenili sami wcześniej.
W swej istocie cywilizacja i kultura chińska miały rysy typowo antyczne. Dychotomia: my - barbarzyńcy. Jedynowładztwo, podbudowane kultowo, religijnie. Organizacja społeczna, rola wielkich budowli i inwestycji, świątynie itd.
China Master
Cywilizacja Chinska i Japonska byla juz wysoko rozwinieta w czasach gdy Europa byla zacofana. Wiele innowacji wprowadzonych przez Japonczyjow i chinczykow zostalo odkryte w reszcie swiata 100 120 lat pozniej. Polecam książkę 'Po slowiczej podlodze' to tak apropo wynalazkow pierwszy system alarmowy wykreowali wlasnie oni:D
AeshurTM
Ja dodałbym jeszcze kulturę smoków........ traumatanzer

A według mnie smoki chińskie na tyle różniły się od europejskich, że nie uważam "przeszczepienia" wiary w smoki do kultury Europy od kultury Chin.
Np: smoki chińskie zsyłały deszcz, a europejskie wręcz pluły ogniem.
ugedej
Udało mi się znaleźć ciekawostki na temat tej cywilizacji

132 n.e. – Sejsmoskop (Zhang Heng)
Alchemiczne teorie przemian substancji
XII w. – Wprowadzenie szczepień przeciw ospie
IX w. p.n.e. – Wzmianki o mostach pontonowych
IV w. – Mosty wiszące na żelaznych łańcuchach
od I w. p.n.e. – Głębokie odwierty w poszukiwaniu solanki
1835 – Odwiert sięga głębokości 1 km
krzystofer
QUOTE
XII w. – Wprowadzenie szczepień przeciw ospie


Byłbym wdzięczny gdybyś napisał cos więcej o tym 'wynalazku'. Bo niby obejmował tylko cesarza i cesarzową(czyli 2 jednostki), eunuchów, służbe i kochanki(20000 jednostek) czy może całą populacje. Myślę, że chyba Ci Ugedeju o coś innego chodziło - wymyślono jakiś skuteczny lek, bo wątpliwe żeby szczepionkę, ale i tak podano go(ją) zaledwie kilku osobom. Co do tematu najważniejszym wynalazkiem starożytnych Chińczyków był papier. To dzięki temu nauka tak szybko się rozwinęła. Można było więcej pisać, można było więcej osiągnąć. wink.gif
PwG
co do innych wynalazkow chinczyków dodam ze:
ok. 450 wynalezli chomąto, ok. 650 porcelana, ok. 940 soczewka, 969 ognie sztuczne, w 1041 r. czcionki drukarskie, 1117 użycie kompasu w nawigacji, 1232 wojskowe użycie prochu i rakiet, ok. 1240 okulary. nie zgodze sie z teza ze ich odkrycia nie zostaly wykorzystane. zostaly ale tylko w Chinach. Spowodawane to bylo izolacjonizmem samych Chinczyków. W ich mniemaniu Chinczycy byli prawie doskonali, jedyni cywilizowani w Azji wink.gif. No a w pozniejszych czasach to doskonale rozganizowane imperium przezywalo kryzysy wewnetrzne i panowania obcych dynastii. Mysle ze to dlatego Europejczycy byli w stanie tak latwo zdobyc hegemonie w Azji.
ememens
Dzięki Chinom z pewnością rozwinął się handel w Europie. Cywilizacji tej zawdzięczmy również wspaniale idiotyczne(znaczy cool) mity, np. że najpierw było jajko a po wykluciu się Pangu górna część skorupki była niebem a dolna Ziemią. Gdy Pangu rósł wraz z nim powiększały się Ziemia i niebo, a ludzie byli szkodnikami na jego ciele. Pangu dożył 18 tys. lat. Chinom również zawdzięczamy niesamowite budowle, nie wspominając już o Wlk. Murze smile.gif A propos Smoka to zachdnie smoki były złe i podłe, a te wschodnie były, cyt."...smok jest w Chinach zwierzęciem wielce sympatycznym, mimo że związanym z władzą." oraz "W wierzenach ludowych smok staje się panem deszczu. Poświęca mu się wielkie uroczystości.". Według mnie najlepszą częścią Chin była ich kultura biggrin.gif Oczywiście wynaleźli też papier i proch, i niezłe sztuki walki smile.gif
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka_chi%C5%84ska
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.