Wojna polsko-bolszewicka 1920 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
Słotisz
Witam mam naotatke w zeszycie na temat warunków postawionych Polsce przez strone bolszewicką podczas traktatu pokojowego w Mińsku w roku 1920. Zapisane mam iż:
-armia polska liczyc ma 50 tys
-Nadwyzka broni i sprzetu oddawane ma byc bolszewikom
- Swobodny tranzyt ludzi i materiałów
Czy jest to możliwe zeby Polacy podpisali taki uklad? Przeciez Polska wychodzila z wojny z armią czerwoną zwycięsko i chyba ona byla strona którą dyktowala warunki. Wydaje mi sie to nie prawdopodobne, aby wchodzaca wtedy w poczet suwerennych krajów Polska miala byc uniezalezniona i zobowiazana do oddawania broni bolszewikom. Czy były to tylko warunki? Czy jest to wogole prawda? Zachexcam do napisania na temat postanowień i warunków postawionych przez obie strony w Mińsku.
Polidaktyl
Ale w Mińsku Bolszewicy proponowali PRZED naszą ofensywą kiedy los Warszawy było niepewny. I nawet wydawało się że to Bolszewicy wygrają. My tlyko przeciągaliśmy te rozmowy i z dobrym skutkiem po po kontrnatarciu wieprzańskim to my dyktowaliśmy już warunki ale w Rydze
polllack
Taaak, dodatkowo kazali nam zapłacić za zniszczenia spowodowane działaniami wojennymi na wschód od Bugu. Tam miał już być ZSSR, granica miała być linia Curzona. Chcieli też linii kolejowej, która szła przez Polskę, miała być w teretorium Rosji. Mialiśmy też dać im maszyny z wszystkich fabryk broni.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.