Branka - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA W NIEWOLI > Powstanie styczniowe
Bonsai
witam!
Co sądzicie o decyzji Wielopolskiego?
Czy macie może tekst źródłowy o samej brance, rozporządzenie czy coś takiego? Bardzo zależy mi na tekstach źródłowych. Sprawdzałam na Skarbach Dziedzictwa Narodowego jednak nie ma tam o decyzjo o zorganizowaniu przymusowym poborze do Armii Rosyjskiej...
eXmouth
no a co mam sądzić? Zrobił to bo tajna policja odkryła plan powstania styczniowego i musiał on jakoś zaradzić powstaniu. W chłopach była nadzieja więc powołał on chłopów do armii. Proste
Gandalf de Grey
Salvete,

Chyba do konca to tak chlopow nie obejmowala branka a tzw patriotyczna mlodziez- byla "intencja" branki.

Ja przy okazji od jakiegos czasu szukam owej listy przeznaczonych na branke. Czy ktos o niej slyszal w Polsce wyzwolonej ? Czy to bylo tylko na Warszawe i okolice czy tez obejmowalo cale K.P. ?

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
adam1234
W chłopach była nadzieja więc powołał on chłopów do armii.

Tak było zwykle, jednak akurat w 1862 roku wymyślono, że "ułaskawi" się chłopów i biedniejszą częśc społeczeństwa, a wzięcie do wojska inteligencji miejskiej miał zniszczyć siatkę konspiracyjną (dlatego również odstapiono od losowania zamieniając je na listy imienne sporządzone przez policję carską).

Czy to bylo tylko na Warszawe i okolice czy tez obejmowalo cale K.P. ?

Branka obejmowała całe Królestwo Polskie jak i całe Imperium rosyjskie. Jednak nie dokładnie w tym samym czasie.

Andrzej80
Przeprowadzono brankę wtym okresie gdyż chciano rozbic organizację Patriotyczne dążące do wybuchu powstania. Branka zdecydowała o wybuchu powstania.
adam1234
Jednak jeśli o samą decyzję branki, myślę, że był to dobry pomysł, za jednym zamchem pozbyto się elementu reakcyjnego, nie osadzająć go w więzieniach, a wysyłając na 25 lat do wojska carskiego. Jednak, paradoksalnie to było bezpośrednia przyczyną wybuchu.
Sarissoforoj
Ja się nie dziwię, że wybuchło powstanie po ogłoszeniu branki. Powołanie do armii rosyjskie było niemal równoznaczne ze śmiercią. Ograniczona ilość urlopów, olbrzymie odległości do pokonania w czasie podróży, fatalna komunikacja powodowały, że faktycznie na zawsze zrywało się kontakty z rodziną, znajomymi i rodzinnymi okolicami. Powrotu nie było, bo gdzie i do kogo. Do tego straszne warunki służby, wszechobecna korupcja, choroby, brak higieny. Podaje się, śmiertelność w wyniku wypadków, chorób i fatalnego obchodzenia się z żołnierzami przez przełożonych sięgały 10% rocznie. Drugie tyle ubywało w wyniku kalectwa, dezercji i prowadzenia lokalnych walk.
dzastineczka
punktu widzenia Wielopolskiego dobry manewr, który miał przynieść upragniony spokój kto mógł wywołac powstanie? wiadomo Ci najbardziej inteligentni i najlepiej zorienotwani, jak się ich pozbyć?? aresztowania i procesy nie wchodziły w grę bo po 1. za długo by to trwało a po 2.istniał łatwiejszy sposób - zupełnie legalny pobór do wojska
Cóż miała zrobić biedna młodziez zginąć w carskim wojsku, ukrywać się latami w lasach i przeczakać aż sprawa ucichnie? a może zaryzykować kolejnym powstaniem narodowym, który mógł przynieść sukces...
Lilianna
Wielopolski, jako naczelnik cywilny Królestwa Polskiego, bardzo dobrze orientował się w sytuacji i wiedział, że powstanie nie ma sensu w obecnych okolicznościach (oczywiście reprezentował zupełnie inną opcję polityczną, ale sprawa niepodległości była i jemu bliska, choć w przyszłości trochę dalszej niż dla "czerwonych"). Paradoksalnie, aby ratować rodaków przed represjami, większym uciskiem i nieuniknioną klęską musiał ich zdradzić i wiedział, że jedynym sposobem jest pozbycie się najbardziej aktywnych członków tajnych towarzystw, które zamierzały rozpocząć walkę zbrojną. W obliczu tego, że przyszli powstańcy mieli by spędzić kilkanaście lat w wojsku carskim na Kaukazie, odcięci od informacji z kraju i bez wpływu na bieg wydarzeń, wybuch powstania był nieunikniony.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.