Wojna polsko-bolszewicka 1920 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
polllack
Wraz z Armią Hallera do Polski wjechało ponad 120 czołgów FT-17. Jaką odegrały rolnę w wojnie polsko-bolszewickiej? Z góry zakładam że żadną lub niewielką, ze względu na ich osiągi.
corvinus
W skali całej wojny ich rola była rzeczywiście niewielka, do najbardziej udanych epizdów można zaliczyć działania pod Mikulińcami na przełomie lipca i sierpnia 1920.
Polecam artykuł Lucjana Faca " Polska broń pancerna w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r." ( w: Rocznik Przemyski t. XL 2004 zeszty 1)
J.K.M. jacek
http://www.geocities.com/pibwl/ft17pl.htm Tutaj proszę kolegi cała historia tego pieknego nie spełnionego czołgu smile.gif
qrak
Nie rozumiem, czemu uzyte zostało określenie, niespełniony czołg?
J.K.M. jacek
QUOTE(qrak @ 9/05/2007, 17:10)
Nie rozumiem, czemu uzyte zostało określenie, niespełniony czołg?
*


Prawda, działał i walczył, ale nie miał wpływu na losy wojny, poza tym Piłsudski słabo oceniał jego przydatność na tamtej wojnie, a również można go było zdecydowanie lepiej wykożystać podczas Kampani Wrześniowej.
Gronostaj
Specyficzny charakter wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 21 r. z góry przekreślał możliwość odegrania przez ówczesne czołgi kluczowej roli w bitwach, nawet FT 17 nie był w stanie przesądzić losów wojny.

Ciekawy artykuł o naszych FT 17:
http://www.geocities.com/witekjl/renaultpol.html


Pozdrawiam!
Damian W.
Może, nie mogły przesądzić losów wojny, Gronostaju. Ale, odegrały duży efekt psychologiczny i militarny - wspierały, przecież polskie natarcia!
I, zdecydowanie FT-17, pasowały lepiej, do tego teatru wojny, niż wielkie i ociężałe angielskie Mark V.

Pozdrawiam!
Gronostaj
Z tym czynnikiem psychologicznym to się zgodzę. W czasie wojny z Polską czy wojny wewnętrznej wielokrotnie bolszewików ogarniała panika na widok groźnych pojazdów, mimo faktu, że przecierz i Armia Czerwona miała w tym czasie czołgi. Widocznie było ich tak mało, że większość żołnierzy nie zdąrzyła się z nimi zapoznać.

QUOTE(Damian W. @ 11/10/2007, 21:06)
I, zdecydowanie FT-17, pasowały lepiej, do tego teatru wojny, niż wielkie i ociężałe angielskie Mark V.

Pozdrawiam!
*
Tak jest. Naszczęście nasi mieli tanki z Francji a nie Wielkiej Brytanii. Natomiast przeciwnik miał i takie i takie, ale za to było ich mniej i nie były skoncentrowane w jednym miejscu, tylko rozrzucone na olbrzymiej długości froncie. Tak więc czołgi przysłużyły się bardziej WP. smile.gif

Mam pytanie związane z temate więc zadam je tutaj. Czy w czasie wojny polsko-bolszewickiej miała miejsce jakaś potyczka pancerna?


Pozdrawiam!

Damian W.
Wydaje mi się, Gronostaju, że raczej nie. Na naszym, dość rozległym froncie, gdzie czołgi stanowiły znikomy procent walczących stron i po za tym, porozrzucane po różnych odcinkach i oddziałach, byłoby niemożliwe, aby doszło (może cudem), do zebrania i spotkania z wrogimi czołgami.
Gronostaj
Ale za to była szarża bolszewickiej kawalerii na nasze czołgi!
Damian W.
Bolszewicka kawaleria, to bolszewicka kawaleria. Pełni brawury i odwagi, oraz posłuszni swoim dowódcom! Którzy, jak widzimy wyżej, byli niekompetentni! I, dlatego się nie dziwię, że kawaleria, szarżowała, na czołgi!
Gronostaj
Ale co ciekawe i godne uwagi to kawaleria wygrała!

Pozdrawiam!
Damian W.
A, tego nie wiedziałem! To, pierwszy przypadek, o którym słyszałem, żeby kawaleria, wygrała z czołgami!
No, ale cóż powiedzieć? Wszystko, się może, w historii zdarzyć!
Nawet, to o czym, mowa wyżej!

Pozdrawiam!
Gronostaj
Wiesz to było prawie 90 lat temu, a wtedy czołgi dopiero raczkowały. Przy odrobinie szczęścia taki wynik starcia był całkiem prawdopodobny.Pozdrawiam!
Damian W.
Może i czołgi i raczkowały, ale i tak można, uznać to za godny wyczyn. Bo, któż szarżowałby, na ciężki, metalowy, garbaty a na dodatek! ruchomy obiekt. Tylko kawaleria - a, w szczególności - "czerwona" kawaleria! Można by, powiedzieć, szarża Lekkiej Brygady bis.

Pozdrawiam!
JMSkelnik
Warto też przeczytać książkę Pawła Żarkowskiego, Polska sztuka wojenna w okresie bitwy warszawskiej, Warszawa 2000
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.