Emigracja Zarobkowa - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
swatek
W niedługim czasie po przystąpieniu Polski do UE nastąpiło zjawisko wyjazdu do krajów 'starej unii' dużej ilości społeczeństwa. Wiele osób po zapoznaniu się z możliwościami zarobkowymi i perspektywami rozwoju w krajach 'zachodu' zdecydowało się na wyjazd w celach zarobkowych ( i nie tylko - wiele osób zdecydowało się na trwałą emigrację). Zjawisko nasiliło się w ostatnim roku.
Porównując zarobki i możliwości rozwoju w Polsce jest oczywistym, że w porównaniu do Francji, Niemiec, W. Brytanii, Hiszpanii czy Włoch wypadamy bardzo mizernie. Polska znajduję się na poziomie takim jak te kraje w połowie lat 60 ubiegłego wieku.

Czy przyczyną są rządy braci Kaczyńskich, SLD, czy istnienie tzw. Układu?

Oczywiście, że nie - przyczyną są rządy PZPR i związana z tym stagnacja i zacofanie gospodarcze. Nadrobienie tych opóźnień nie nastąpi w ciągu roku czy nawet 5 lat, potrzeba będzie czasu. Ale sam czas nie wystarczy, potrzeba włożyć dużo pracy aby poziom życia był porównywalny z poziomem w krajach 'starej unii'. Ale jeśli nie będziemy chętni do pracy nad rozwojem Polski, tylko będziemy patrzyli ile zarabia i czy jest poszukiwany dany specjalista na 'zachodzie' to w szybkim czasie staniemy się źródłem taniej siły roboczej dla UE.

P.S. Czy istnieją dane na temat emigracji zarobkowej po 1918 roku?
plama
Hola, hola. Który to mamy dzisiaj rok? 2007. A kiedy był Okrągły Stół? 1989. Powiedzmy sobie szczerze, zmarnotrawiono i zmarnowano 18 lat. Nie zwalajmy wszystkiego na Gierka, Jaruzelskiego o i Rakowskiego. A co jest przyczyną obecnej masowej emigracji? Spróbuję odkryć Amerykę. Teraźniejszych Polaków średnio obchodzą prognozy prognozy mądrali w niebieskich krawatach o tym, że Polska ekonomiczny poziom Hiszpanii za 30, 40 czy 50 lat. Oni chcą żyć bogato i dostatnio TERAZ, nawet jeśli podwójny polski magister ma zapieprzać na zmywaku w angielskiej restauracji.
plama
Proszę:

http://www.cefmr.pan.pl/docs/cefmr_wp_2005-04.pdf

Mozesz tam także znależć sporo bibliografii na ten temat.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.