Uzbrojenie Ajnów - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > >> INNE CYWILIZACJE > Japonia do XX wieku
godfrydl
Czym walczyli Ajnowie przeciw Japończykom? Kiedy się właściwie te walki skończyły?
Rado
Skończyć nie skończyły się chyba nigdy, chociaż można uznać że w XI w. Japończycy mieli już taką przewagę że Ainowie nie stanowili realnego zagrożenia ale bunty zdarzały się właściwie ciągle (ot choćby bunt Shakushain czy wydarzenia tzw rewolty Menashi-Kunashir). Pierwotnie uzywali krótkich łuków, włóczni i raczej krótkich mieczy (bardzo ciekawie noszonych) które później stały się bronią czysto rytualną.
godfrydl
Napisałbys cos więcej, np. o tym noszeniu mieczy albo o tych rewoltach?
Rado
Jeśli chodzi o strój i broń- zerknij tu

Co do wydarzeń które wspomniałem- nie były to jakieś gigantyczne rewolty. W powstaniu Shakushanina (plus minus z lat 1669-1672) tak naprawdę poszło o notorycznie obchodzone przez Ainów zakazy związane z handlem z Chinami. Klan Matsumae próbował ująć handel (de facto przemyt) prowadzony przez Ainów w karby, przy okazji narzucając własne, jak nietrudno się domyślić wyjątkowo dla Ainów niekorzystne, ceny (iskrą na prochy było zmniejszenie miary ryżu uzywanej w handlu). Shakushain zjednoczył plemiona pod hasłem walki ze wspólnym wrogiem i na dobrą sprawę opanował całe Ezo wybijając przeciwników. Oczywiście powstanie nie miało większych szans w konfrontacji z całą machiną shogunatu, co ciekawe zgodnie z logiką Tokugawów ekspedycja karna wybiła również tych Japończyków którzy przeżyli. O ile pamiętam Shakushain nie walczył pod hasłem wyzwolenia swojej rasy- od początku do końca było wiadomo że chodzi o pieniądze.

Bitwa czy rewolta Menashi-Kunashir (maj 1789) zaczęła się od pogłosek (nie wiadomo na ile prawdziwych) o próbie otrucia Ainów zatrutą sake chociaż prawdziwą przyczyną wydaje sie być- ponownie- wyjątkowo agresywne działanie kupców japońskich. W czasie zamieszek Ainowie zabili kilkudziesięciu (coś koło 80) Japończyków, Japończycy ścięli 37 przywódców rewolty i aresztowali kilkudziesięciu jej uczestników.
MikoQba
Co do broni to bardzo szybko zaadoptowali miecz japoński. Natomiast krótkiemu łukowi pozostali wierni do końca i nie zamienili go na łuk japoński.
godfrydl
Cholera, ale oni naprawdę zagadkowi. Wyglądają jakby parę tysięcy lat temu rozbili się tam statkiem Europejczycy.
Rado
Czy ja wiem- bliżej im chyba do plemion zachodniej Syberii/Ameryki Północnej niż do europejczyków. Inna rzecz że nie ma bata, tak czy owak musza być ludnością napływową
MikoQba
QUOTE(Rado @ 20/03/2007, 18:01)
Czy ja wiem- bliżej im chyba do plemion zachodniej Syberii/Ameryki Północnej niż do europejczyków. Inna rzecz że nie ma bata, tak czy owak musza być ludnością napływową
*


Mi te gęste brody i obfite nawet jak na rasę białą owłosienie na ciele, plemion syberyjskich, a już na pewno amerykańskich nie przypomina. Z powodu tego bujnego owłosienia japonczycy zwali ich czesto "ludzmi- psami".
godfrydl
QUOTE
tak czy owak musza być ludnością napływową

Napływową ludnością są raczej Japończycy...
Coobeck
Vitam
Zważywszy na to, że Homo Sapiens wyewoluował we wschodniej Afryce, to tylko tam można mówić o tubylcach. Wszędzie na całym świecie mamy do czynienia z ludnością napływową, co najwyżej kwestią jest to, kiedy ten napływ nastapił smile.gif
Co do pochodzenia Ainów - aż do mniej więcej IV w. p.n.e. koczownicy pochodzenia indoeuropejskiego dominowali na stepach Azji, prawdopodobnie to oni przez wiele stuleci niepokoili Chiny. Dopiero od czasu zjednoczenia Hunów nastał okres dominacji plemion turecko-mongolsko-mandżurskich. Być może zatem rzeczywiście kiedys-kiedyś jakaś grupa indoeuropejczyków zawędrowała przez Azję aż na wyspy japońskie... Z północnych Chin mieli już niedaleko.
Rado
QUOTE
Mi te gęste brody i obfite nawet jak na rasę białą owłosienie na ciele, plemion syberyjskich, a już na pewno amerykańskich nie przypomina. Z powodu tego bujnego owłosienia japonczycy zwali ich czesto "ludzmi- psami".


Wiesz- nie opieram się na własnej (dość wątpliwej z racji mizernej wiedzy) ocenie tylko badaniach mądrzejszych ode mnie, dokładniej na badaniach Cavalli-Sforzy. Jeśli chodzi o genetykę to najbliżsi Ainom są podobno mieszkańcy Sachalina- głównie Giliacy ale też Czukcze, Koriacy i Aleuci.

QUOTE
Napływową ludnością są raczej Japończycy...


I jedni i drudzy. Ainowie byli pierwsi, Japończycy wtórnie skolonizowali wyspy walcząc z Ainami.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.