Barbarzyńcy Według Terry'ego Jonesa - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Źródła historyczne > Multimedia > Źródła filmowe i dźwiękowe
Sewer
Co myślicie na temat tego programu ??
Podważa on dorobek cywilizacji Rzymskiej, przez jakieś dziwne tezy.
Wszyscy wiedzą że Celtowie byli dobrymi rzemieślnikami, Persowie kupcami, a Hunowie byli dobrymi wojownikami ale to ni jak ma się do Imperium Romanum.
Pan Terry podaje jedną cechę i zrównuje ją z Rzymską w czym barbarium wygrywa.

Oglądając Discovery coraz bardziej mam negatywną opinie na temat historyków Angielskich.
Dardedevil
swojego czasu namiętnie to oglądałem początkowo jego informacje zdawały się zachwycające ale po konsultacji z historykami obeznanymi w starożytności straciłem ten podziw okazały się po części przesadzone i nie mające dobrych podstaw .
Domen
Z tym że akurat to, że Rzymianie wyrzucali swoje dzieci na śmietnik, że niszczyli inne kultury, i że Syrakuz nie mogli zdobyć przez wiele lat z powodu wynalazków Archimedesa takich jak np. ogromne skupiające promienie słoneczne lustra, czy wspomniane haki przewracające okręty - to akurat prawda. Prawdą też jest, że oprócz prawa rzymskiego, dorobek kultury rzymskiej jest raczej niewielki... To, że w Rzymie większość piętrowych domów była ledwo trzymającymi się do kupy, łatwopalnymi ruderami, to też prawda, tak samo jak to że przyrost naturalny był przewyższany w tym mieście przez liczbę zgonów (za to napływ ludzi z prowincji w pełni to rekompensował). To że duża część rzymskich władców była despotycznymi debilami, to też prawda...

Kilka anegdotek (prawdziwych!):

Cesarz Honoriusz miał koguta o imieniu Rzym. Cesarz ukrywał się razem z Rzymem w swojej wilii na wsi, przed atakującymi kraj Gotami. Kiedy goniec przybył do jego willi i obwieścił cesarzowi złą wieść: "Rzym padł!", Honoriusz początkowo był bliski załamania nerwowego, kiedy jednak wyjaśniło się, że nie chodzi o jego ulubionego kogucika, po prostu rozpłakał się ze szczęścia...

Cesarz Tyberiusz z kolei, był bardzo miłym, towarzyskim i wyrozumiałym człowiekiem. Na tyle wyrozumiałym, że ludziom którzy ośmielili się mu sprzeciwić nie ścinano głów... za to cesarz osobiście łamał im nogi... - ulubione powiedzonko Tyberiusza: "Mogą mnie nienawidzić, byle by byli posłuszni".

Powiedzonka Kaliguli:

Do przyjaciół w czasie uczty:
"Wystarczy jedno moje skinienie, a polecą wasze głowy"

Do ludu:
"Jesteście tylko głowami czekającymi na ścięcie"

Kaligula słynął też z inteligencji i obycia w zasadach rządzenia państwem i polityki. Wykazał to aż nadto, mianując konsulem swojego przyjaciela Incitatusa. Incitatus był koniem...

Zapomniałbym dodać - Kaligula to nie było jego imię, naprawdę nazywał się Gajusz, Kaligula to przydomek, który znaczy tyle co "Bucik" (dlaczego tak go nazwali?, sam nie wiem - może był głupi jak bucik?...)

Co do dzieł takich jak "O Wojnie Galijskiej" należy pamiętać, że pisał to Cezar, czyli zwycięzca...
Domen
Co do niektórych angielskich historyków:

"W Anglii, w południowej części muru Hadriana znajduje się jedna z rzymskich twierdz. W 1971 roku w miejscowym muzeum wystawiono najnowsze znalezisko. Była to moneta - "sestercja rzymska z lat 135 - 138 n.e. Na rewersie monety znajduje się litera >>R<<, oznaczająca Rzym" - głosiła muzealna tabliczka.
Pewien "ekspert", pani Fiona Gordon, podważyła jednak te ustalenia. Sestercja ta była bowiem... upominkiem-reklamówką rozdawaną wraz z butelkami soku owocowego "ROBINSON" - tak stwierdziła pani "ekspert".
Kustosze muzeum z zakłopotaniem potwierdzili prawdziwośc ustaleń pani Gordon.
Ich zakłopotanie było tym większe, że pani Fiona Gordon miała zaledwie 9 lat... Blamaż..."
simon13
Kaligula oznacza bucik i nadano ten przydomek Gajuszowi z tego powodu,że jako dziecko często paradował w tym typie obuwia.Myślę,że wiedza historyczna Anglików na różnych poziomach jest wykładnią ich edukacji.Mało kto tu wie skąd jest nazwa stadionu Chelsea,więc czego można oczekiwac po historykach-amatorach.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.