Endecy w latach 1980-89 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Od kryzysu do demokracji 1980-1989
magister
wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
Nerwa
QUOTE(magister @ 24/01/2007, 15:05)
wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
*


Też obstawiam na tą frakcję, ze względu na osoby Jędrzeja i Macieja Giertychów.
pozdrawiam
godfrydl
A nie zapomniałeś o Ruchu Młodej Polski?
Anakin
ankieta chyba dla wąskich specjalistów. A wystarczyło w pierwszym poście trochę przybliżyć podane ugrupowania wraz z osobami które je reprezentują i pewnie szerzej byłyby kojarzone.

Ja np. nie rozumiem tzw. "grupy krakowskiej PAX". Czemu nie cały PAX?

A co z Polskimi Klubami Inteligencji Katolickiej (np. Bender w Lublinie) czy to się mieści już w któreś z wymienionych?

A zo z Gwiazdami. Na własne uszy słyszałem w wywiadzie z nimi, że w tym okresie określali sie jako narodowcy.

Gdzie był Wiesław Chrzanowski? (bo nie wiem)
tomasz31
ciekawy wątek, a może ktoś ma większą wiedzę na temat FEST-MOST, trochę szukałem wiadomości o tej organizacji lecz niewiele mogłem znaleźć, poza rozszyfrowaniem skrótu i zaliczeniem jej do subkultur młodzieżowych lat osiemdziesiątych
Anakin
ale nie chodzi o założone w 1984 drugoobiegowe Wolne Pismo MOST, a potem także Wydawnictwo MOST ?
tomasz31
Możliwe,ja z kolei myślałem o organizacji, której pełna nazwa brzmi Faszystowskie Elity Szerzenia Terroryzmu(lub Młodzieżowe). Czytałem gdzieś o niej dawno temu,chyba jeszcze za komuny,lecz nie napotkałem już żadnej informacji o niej a szkoda. Być może miała profil zbliżony do Federacji Młodzieży Walczącej?
Narodowiec1906
Ja zaznaczam NOP. To w tamtym czasie jedyna na prawdę narodowa organizacja prawdziwie patriotyczna. Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji. Co prawda NOP bardziej odwołuje się do narodowego radykalizmu a ja jestem narodowym demokrata ale to jedyna narodowa organizacja w tym okresie. PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.
marcin71
NOP w tym czasie to grupa neoendecka+narodowi radykałowie+narodowi konserwatyści po 1981 część neoendecka trafiła do PRON,PAX,po 1989 do narodowakonserwa do ZCHN i NOP pozostała jako grupa NR

ps. ta na marginesie to więcej neoendeków było w PRON czy Grunwaldzie czy opozycji,co ciekawe poza NOP większość grup to efemerydy albo amorficzne twory np. mityczna wink.gif LND która powstała prawdopodobnie w umysłach neoendeków ex członków Grunwaldu i PRON po 1989,a PWN i jej kontakty z SB,szkolenia na terenie koszar ZOMO.
Janek Krasicki
najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
Anakin
QUOTE(Janek Krasicki @ 6/11/2009, 15:41)
najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
*Żeby być ścisłym to trudno Tejkowskiego zaliczyć do klerykałów jak sam się deklarował jako neopoganin. W ogóle nie wiem czy jest jakikolwiek sens dyskutować nad grupami będącymi emanacjami służb bezpieczeństwa. Oczywiście agenturalność występuje wszędzie, ale jeśli geneza i cała działalność jest realizację pewnego programu to mamy tu do czynienia po prostu z działalnością państwa, nawet jak przez przypadek zaangażuje się parę naiwnych niczego nie podejrzewających oszołomów.
Necrotrup
Po II wojnie światowej i pogromie narodowców zgotowanym przez nazistów i komunistów w zasadzie nie widzę żadnej organizacji w kraju, która mogłaby być postrzegana jako spadkobierca idei Dmowskiego.
O ile w ogóle o jakimś spadkobiercy Dmowskiego można było mówić przed wojną.
Narodowiec1906
Jest napisane wyraźnie najbliższa idei Dmowskiego, a nie spadkobierca. Nie ma w Polsce organizacji która byłaby w pełni spadkobiercą Dmowskiego. Po pierwsze ze względu na wypaczenia części grup, kolaborację z komuchami innych oraz na wymordowanie elity ruchu narodowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zmieniają się warunki funkcjonowania Polski i ruchu narodowego. A sam Dmowski mówił, że nie ma nic gorszego od politycznego talmudyzmu i przestrzegał by nie trzymać się kurczowo jego poglądów jeśli stracą one aktualność.
farkas93
Odświeżę stary temat.

QUOTE
Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji.


QUOTE
PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.


Jakby patrzeć w taki sposób to i Dmowskiego by nie można uznać za narodowca. W końcu współpracował z caratem, przed I wojną światową był przeciwny działalności organizacji niepodległościowych. Nonsens. Zresztą nawet w opozycji w PRL znajdowały się rusofilskie organizacje endeckie np. Komitet Samoobrony Polskiej.

Ciekawe natomiast wydaje się środowisko duszpasterstwa przy Zagórnej w Warszawie. W latach 1984-1988 spotykało się większość stołecznych środowisk opozycyjnych nurtu narodowego. Można o nim przeczytać w książce Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy.. Może wiecie gdzie jeszcze można znaleźć o nim informacje?

Inną interesującą inicjatywą było też wydawnictwo samizdatowe Unia Nowoczesnego Humanizmu.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.