Endecy w latach 1980-89 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Od kryzysu do demokracji 1980-1989
magister
wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
Nerwa
QUOTE(magister @ 24/01/2007, 15:05)
wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
*

Też obstawiam na tą frakcję, ze względu na osoby Jędrzeja i Macieja Giertychów.
pozdrawiam
godfrydl
A nie zapomniałeś o Ruchu Młodej Polski?
Anakin
ankieta chyba dla wąskich specjalistów. A wystarczyło w pierwszym poście trochę przybliżyć podane ugrupowania wraz z osobami które je reprezentują i pewnie szerzej byłyby kojarzone.

Ja np. nie rozumiem tzw. "grupy krakowskiej PAX". Czemu nie cały PAX?

A co z Polskimi Klubami Inteligencji Katolickiej (np. Bender w Lublinie) czy to się mieści już w któreś z wymienionych?

A zo z Gwiazdami. Na własne uszy słyszałem w wywiadzie z nimi, że w tym okresie określali sie jako narodowcy.

Gdzie był Wiesław Chrzanowski? (bo nie wiem)
tomasz31
ciekawy wątek, a może ktoś ma większą wiedzę na temat FEST-MOST, trochę szukałem wiadomości o tej organizacji lecz niewiele mogłem znaleźć, poza rozszyfrowaniem skrótu i zaliczeniem jej do subkultur młodzieżowych lat osiemdziesiątych
Anakin
ale nie chodzi o założone w 1984 drugoobiegowe Wolne Pismo MOST, a potem także Wydawnictwo MOST ?
tomasz31
Możliwe,ja z kolei myślałem o organizacji, której pełna nazwa brzmi Faszystowskie Elity Szerzenia Terroryzmu(lub Młodzieżowe). Czytałem gdzieś o niej dawno temu,chyba jeszcze za komuny,lecz nie napotkałem już żadnej informacji o niej a szkoda. Być może miała profil zbliżony do Federacji Młodzieży Walczącej?
Narodowiec1906
Ja zaznaczam NOP. To w tamtym czasie jedyna na prawdę narodowa organizacja prawdziwie patriotyczna. Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji. Co prawda NOP bardziej odwołuje się do narodowego radykalizmu a ja jestem narodowym demokrata ale to jedyna narodowa organizacja w tym okresie. PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.
marcin71
NOP w tym czasie to grupa neoendecka+narodowi radykałowie+narodowi konserwatyści po 1981 część neoendecka trafiła do PRON,PAX,po 1989 do narodowakonserwa do ZCHN i NOP pozostała jako grupa NR

ps. ta na marginesie to więcej neoendeków było w PRON czy Grunwaldzie czy opozycji,co ciekawe poza NOP większość grup to efemerydy albo amorficzne twory np. mityczna wink.gif LND która powstała prawdopodobnie w umysłach neoendeków ex członków Grunwaldu i PRON po 1989,a PWN i jej kontakty z SB,szkolenia na terenie koszar ZOMO.
Janek Krasicki
najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
Anakin
QUOTE(Janek Krasicki @ 6/11/2009, 15:41)
najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
*

Żeby być ścisłym to trudno Tejkowskiego zaliczyć do klerykałów jak sam się deklarował jako neopoganin. W ogóle nie wiem czy jest jakikolwiek sens dyskutować nad grupami będącymi emanacjami służb bezpieczeństwa. Oczywiście agenturalność występuje wszędzie, ale jeśli geneza i cała działalność jest realizację pewnego programu to mamy tu do czynienia po prostu z działalnością państwa, nawet jak przez przypadek zaangażuje się parę naiwnych niczego nie podejrzewających oszołomów.
Necrotrup
Po II wojnie światowej i pogromie narodowców zgotowanym przez nazistów i komunistów w zasadzie nie widzę żadnej organizacji w kraju, która mogłaby być postrzegana jako spadkobierca idei Dmowskiego.
O ile w ogóle o jakimś spadkobiercy Dmowskiego można było mówić przed wojną.
Narodowiec1906
Jest napisane wyraźnie najbliższa idei Dmowskiego, a nie spadkobierca. Nie ma w Polsce organizacji która byłaby w pełni spadkobiercą Dmowskiego. Po pierwsze ze względu na wypaczenia części grup, kolaborację z komuchami innych oraz na wymordowanie elity ruchu narodowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zmieniają się warunki funkcjonowania Polski i ruchu narodowego. A sam Dmowski mówił, że nie ma nic gorszego od politycznego talmudyzmu i przestrzegał by nie trzymać się kurczowo jego poglądów jeśli stracą one aktualność.
farkas93
Odświeżę stary temat.

Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji.

PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.

Jakby patrzeć w taki sposób to i Dmowskiego by nie można uznać za narodowca. W końcu współpracował z caratem, przed I wojną światową był przeciwny działalności organizacji niepodległościowych. Nonsens. Zresztą nawet w opozycji w PRL znajdowały się rusofilskie organizacje endeckie np. Komitet Samoobrony Polskiej.

Ciekawe natomiast wydaje się środowisko duszpasterstwa przy Zagórnej w Warszawie. W latach 1984-1988 spotykało się większość stołecznych środowisk opozycyjnych nurtu narodowego. Można o nim przeczytać w książce Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy.. Może wiecie gdzie jeszcze można znaleźć o nim informacje?

Inną interesującą inicjatywą było też wydawnictwo samizdatowe Unia Nowoczesnego Humanizmu.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.