Walki o przełamanie umocnień Przemyskiego RU - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > ZSRR i alianci wschodni > Bitwy i kampanie (głównie ZSRR)
vanKeck
Witam od dłuższego czasu usilnie poszukuję literatury dotyczące walk o umocnienia Przemyskiego rejonu umocnionego w dniach 22 - 28 VI 1941, a szczególnie o działaniach 8 korpusu strzeleckiego 26 Armii.
Jeśli znacie coś godnego polecenia to piszcie... zna może ktoś historyków zajmujących się problematyką walk sowiecko - niemieckich na terenie południowo - wschodniej Polski w roku 1941?.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki...
Forteca
skontaktuj się z z A. Małyszem, jak nie masz namiarów to na priv. wink.gif
heikumkeikum
Przeczytaj koniecznie Mark Sołonin "22 czerwca 1941 czyli jak zaczęła się wielka wojna ojczyźniana". Jest tam wzmianka o dywizji piechoty która trzykrotnie odbijała Przemyśl, a oprócz tego cały rozdział poświęcony temu odcinkowi frontu.
W skrócie- naprzeciw siebie stały armie niemieckie i radzieckie. Rosjanie mieli 7 (!!!) krotną przewagę w czołgach i parokrotną w każdym innym sprzęcie. Dywizje były zgrupowane do ataku na Niemcy i miały niedługo ruszyć do boju. Ale na pierwszą wieść, że Niemcy atakują 90 procent wojsk się wycofało porzucając sprzęt, w tym np czołgi T34 i Kw, które nawet nie mając amunicji po prostu taranowały niemieckie działa ppanc. Powody tego były bardzo proste, najpierw panikę rozsiał aparat partyjny a kiedy za plecami zabrakło bagnetów NKWD cała nieomal armia rzuciła się do ucieczki, tak to wyglądało w pierwszych tygodniach wojny. Są tam też oczywiście opisy tych jednostek które walczyły, np opis paniki Niemców gdy sobie zdali sprawę, że ich sprzęt potrafi przebić pancerz T34 z 100metrów, a T34 robi to bez problemu z kilometra:) polecam tą książkę, autora już pewnie niedługo osobiście Putin wyśle na Syberię wiec śpieszmy się czytać ludzi tak szybko ich aresztująbiggrin.gif
vanKeck
Na takim poziomie ogólności to odpowiednie informacje to raczej posiadam..smile.gif chodzi o bardzo szczególowe info o pozycjach poszczególnych pułków strzeleckich, obsad poszczególnych punków oporu...wzmiankowana dywizja do 99 dywizja strzelecka 8 Korpusu Strzeleckiego płk. Diemnientiewa...a polecaną książkę przeczytam...smile.gif
Piro
QUOTE(vanKeck @ 8/01/2007, 17:17)
Witam od dłuższego czasu usilnie poszukuję literatury dotyczące walk o umocnienia Przemyskiego rejonu umocnionego w dniach 22 - 28 VI 1941, a szczególnie o działaniach 8 korpusu strzeleckiego 26 Armii.
Jeśli znacie coś godnego polecenia to piszcie... zna może ktoś historyków  zajmujących się problematyką walk sowiecko - niemieckich na terenie południowo - wschodniej Polski w roku 1941?.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki...
*T Bereza
P Chmielowiec
J Grechuta
W cieniu "Linii Mołotowa"
Rzeszów 2002
Głównie o RRU ale jest też sporo o walkach na skrzydle- PRU

pogrzeb u Bagramiana,sporo jest u Popiela- wszak 8KZmech miał być drugim rzutem 8KS, ze starych - podaję z pamięci- fale Barbarossy nad Sanem, tygrys Z ćwiczeń do boju,mogę poszperać- ach- jest wątek na forum o bitwie wołyńskiej,poszperaj w naszym wątku suworowskim...
Pozdrawiam
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.