Najwspanialsza katedra gotycka - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia sztuki > SZTUKA ŚREDNIOWIECZA
Pages: 1, 2
Lucreccia
Jaka gotycka katedra wg. was jest najwspanialsza? ja uważam ze niesamowita jest katedra w Kolonii.

co wy na to?
Yenna Savil
Sądzę, że ile ludzi tyle opinii. smile.gif Do moich faworytów zaliczam katedrę św. Stefana w Wiedniu i katedrę św. Wita w Pradze. Po prostu mogę patrzeć godzinami. *^^*
Sir NonGomery
Mnie urzekła katedra w Barcelonie, jest niezwykła na zewnątrz i także wewnątrz.

user posted image
Ironside
Kolonii na włąsne oczy nie widziałem, zato niesamowite wrażenie robi Mediolan. Z zewnątrz wygląda co prawda jak kura na jajach, ale w środku... Jeju, tego sie opisać nie da... Pięc naw, cztery rzdy gigantycznych kolumn, OGROM chyba bardziej przytłaczający niż w Bazylice Św Piotra!
Anakin
polacem katedrę z najwyższą wieżą średniowiecza - Ulm
LeoDaVinci
Na mnie najwieksze wrazenie zrobila katedra Notre-Dame de Reims. Przytlacza jej wielkosc zarowno na zewnatrz jak i we wnatrz. To tu odbywaly sie koronacje prawie wszystkich krolow francuskich, z Reims i ta katedra zwiazana jest takze historia Joanny d'Arc. Dla mnie piekno tej katedru ma dwa wymiary: ten, ktory widzimy- materialny, namacaly oraz ten historyczny- gdy sie tam wejdzie i pomysli o tych wszystkich waznych wydarzeniach jakie mialy tu miejsce to czlowiek czuje sie jak w niesamowitum wehikule czasu- tam czuc historie! Niesamowite przezycie. smile.gif
krakowiak
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny i położenie to Kutna Hora. Ale najbardziej lubię naszą swojska katedrę wawelską, gdzie chodziłem na wagary. A, że było to w czasach gdy jeszcze nie zamykano wszystkiego na cztery spusty to wychodziliśmy po belkowaniu nad Dzwon Zygmunta i krętymi metalowymi schodkami dostawaliśmy się na galeryjkę na hełmie wieży. Jaki stąd był widok !
Konstanthinos
Z europejskich - Sewilla i Mediolan za ogrom, dość nietypowe jak na tamte czasy rozwiązania i wykonanie. Z polskich - Gniezno i Wrocław za ambicje i wygląd.
bartek920
Dla mnie klasyk- Notre Dame
Gaius Julius
Katedra św Wita w Pradze - po prostu cudo smile.gif
Krzysztof M.
QUOTE(bartek920 @ 2/01/2007, 15:23)
Dla mnie klasyk- Notre Dame
*



Paryska Notre-Dame wymięka w porównaniu z katedrą w Reims (Notre Dame de Reims). To jest dopiero cudo!

Mam pytanie dla znawców gotyckiej architektury: - czy Hala Sukienna w Ypres jest rzeczywiście największą świecką budowlą gotycką w Europie?
jagienka74
Podobno tak, jednak ta dzisiejsza nie jest niestety orginalna, wiadomo...

Najwspanialsza katedra gotycka, jaka do tej pory widzialam - Sw. Wita w Pradze. Katedra w Kolonii jest wielka, moze robic wrazenie, ale mnie zawiodla - wielkosc nie zawsze idzie w parze z... pieknem.
rycymer
Na mnie niesamowite znaczenie wywiera Duomo St. Maria Nascente di Milano... biggrin.gif
yarovit
Katedra w Antwerpii jest niesamowita. Moim zdaniem na glowe bije praska. Niestety, nie mialem okazji na wlasne oczy widziec tej w Kolonii.

Mam tez slabosc wobec katedry w Bruggii. Nie za duza i zbudowana w troche archaicznym gotyku, ale robi piorunujace wrazenie strzelistoscia wiezy. Niestety, zostala w swojej historii raz zburzona i to, co widzimy teraz to odbudowana wersja.
rycymer
Skoro już jesteśmy przy Belgii, to interesujące są również katedry w Tournai i Ypres (ciekawa jest niderlandzka nazwa tego miasta - "Leper" biggrin.gif).

Więcej na ten temat na tej stronie: http://www.templariusze.org/galeria_katedry2.php.
jagienka74
Rycymerze - Ieper, nie Leper (na szczescie).

Z katedry antwerpskiej to tylko wieza na mnie zrobila naprawde duze wrazenie.
rycymer
QUOTE(jagienka74 @ 7/08/2007, 13:20)
Rycymerze - Ieper, nie Leper (na szczescie).

Z katedry antwerpskiej to tylko wieza na mnie zrobila naprawde duze wrazenie.
*



Drobny żart z mojej strony... wink.gif
Gabrielle deMornay
Trudno powiedzieć która z katedr gotyckich mi się najbardziej podoba. Z pewnością bardzo duzym sentymentem darzę katedrę krakowską (lokalny patriotyzm rolleyes.gif ), która opisywał prof M. Rożek jako centrum duchowe Polski. Uwielbiam wieżę Srebrnych Dzwonów, prezbiterium oraz bramę wykutą za Kazimierza Wielkiego prowadzącą do wnętrza budowli... Poza tym jak juz wczesniej pisano, katedra Św. Szczepana w Wiedniu ma swój niepowtarzalny urok smile.gif. Takoż strzelista katedra w Chartres, jej przepiękne witraże oraz labirynt oczywiście wink.gif
mentor01
jak dla mnie najpiekniejszą chociaż może nie typowo zamkniętą w kanon gotyku jest katedra w Salisbury:)
Dacicky
Zdecydowanie (i ponad wszystkie) Św. Barbara w Kutné Horze. Ma swój niepowtarzalny urok - dominująca nad miastem, majestatyczna, piękna...

http://www.kh.cz/?l=&r=55&a=&u=&typzob=2&z=198&old=

Całe miasteczko też godne polecenia smile.gif
Dracon Ounnefer
A mnie ostatnio urzekła katedra w Beauvais pod Paryżem... Ech, żeby jakakolwiek z tych katedr była w Polsce...

Katedra Beauvais
triskel
Zdecydowanie miejsce, od gtórego się wszystko naprawdę zacząło- nekropolia królow francuskich opactwo Saint Denis pod paryżem. Przebudowa chóru 1130- 1143 inicjowana przez Opata Sugera.

Duży sentyment z racji dzienników pozostawionych przez wyżej wymienionego, wiele mówiącej fascynacji widocznej w jego relacjach budowy, no i oczywiście opis burzy, która niszcząc wszystko dookoła pozastawiła nietknięte żebra apsydy, i jej bohaterskiego odparcia przez Bp. Gaufreda z Chartres. Niesamowita lektura.

Drugi powód, to dekoracja Fasady (niestety nie zachowana do naszych czasów, znana li tylko z opisów i relacji rysunkowych) będąca dziełem warsztatu Langwedockiego, a o tyleż istotna, że wprowadzająca portal królewski, którego idea znalazła piękne odzwierciedlenie w potrójnym portalu Katedry w Chartres

A druga to Sainte Chapelle wzniesiona na polecenie Ludwika IX w latach 1245- 1248 i stanowiąca oprawę dla relikwii korony cierniowej, z całkowicie przeszkloną górną kondygnacją- po prostu za piękno.
balum
Z dotychczas wymienionych dwie nie sa gotyckie, tylko neogotyckie: kolońska i praska. Z czasów Średniowiecza jest tam tylko chór. Paryskie Notre-Dame i St.Denis to też neogotyk, dzieła Viollet-le-Duca. Tak samo katedra w Mediolanie. Ukończono ja w roku 1858.
Warto pamietać, że owe średniowieczne budowle często średniowiecznymi nie są.
marszalek113
Mnie zachwyca katedra w Ulm. smile.gif
Eamr
QUOTE(Ironside @ 28/12/2006, 17:47)
Kolonii na włąsne oczy nie widziałem, zato niesamowite wrażenie robi Mediolan. Z zewnątrz wygląda co prawda jak kura na jajach, ale w środku...
*


AUUUUU!!!!

Z tych zagranicznych cudów osobiście widziałam tylko Mediolan. Byłam 5 dni w Mediolanie i 5 dni latałam koło katedry-w katedrze-na dachu katedry... (z przerwami na żarcie i galerię rzeźby w Castello Sforzesco itp). Duomo mnie wniebowzięło.

Z zewnątrz NIE WYGLĄDA JAK KURA NA JAJACH. Jeży się sterczynami, posągami i ozdobami ale to jest boskie w jej ogromie. Posąg Madonny na szczycie ma 4 m wysokości. Mediolańczycy nazywają go Madonnina - to zdrobnienie, tak jakby Madonneczka... ? smile.gif

A wewnątrz... przekraczasz próg i na horyzoncie widzisz ołtarz. Nie wiem ilu ludzi potrzeba, by objąć trzon kolumny. Wielu. Doprawdy, Mediolan wart jest mszy.

Prawda, że ukończono ją w XIX wieku, ale wg średniowiecznych planów.

Szczęśliwcom, którzy jeszcze jej nie wiedzieli polecam 2 sposoby zapoznania się z Duomo - 1. stacja metra o nazwie oczywiście 'Duomo' jest prawie pod ścianą katedry. Królestwo za Wasze miny, gdy wyjdziecie spod ziemi o metry od tego kolosa; 2. dojście jakąś wijącą się uliczką do zabytku - o coś widać... oooo... to chyba okno... JAK WIELKIE JEST TO, DO CZEGO NALEŻY TO OKNO????
mariusz 70
Katedra w Burgos jezeli chodzi o wnetrze.
balum
Ołtarz w Burgos gotycki nie jest.
mariusz 70
Niestety czesto powpychano barokowe ulepszenia do pieknych gotyckich wnetrz.W Hiszpani niemal standard.
Micza
Z tych co widziałem: nasza poznańska, praska (no nie całkiem neogotycka), chartres, i nie pamiętam czy to katedra sagrada familia w Barcelonie (popis architektoniczny A. Gaudiego zatem nie gotycka).

user posted image
balum
QUOTE
Z tych co widziałem: nasza poznańska

katedra poznańska w obecnej formie jest neogotycka. Byał zabrokizowana, potem jeszcze przebudowana przez Schoegera w stylu klasycyzmu. Po wojnie zgotycyzowana.
QUOTE(mariusz 70 @ 21/06/2009, 10:12)
Niestety czesto powpychano barokowe ulepszenia do pieknych gotyckich wnetrz.W Hiszpani niemal standard.
*


Dlaczego niestety? Barokizowano gotyckie kościoły zazwyczaj w wielkim smakiem. Np. fara świdnicka czy franciszkanie w Kłodzku. Cudeńka.
mariusz 70
Oczywiscie kwestia gustu.Ja osobiscie wole surowy gotyk niz wesoly barok.A jakie macie opinie o takim kuriozum jak barcelonska Sagrada Familia?
balum
QUOTE(mariusz 70 @ 22/06/2009, 7:21)
Oczywiscie kwestia gustu.Ja osobiscie wole surowy gotyk niz wesoly barok.

Ten surowy gotyk to efekt puryfikacji konserwatprskich w XIX i XX w. Czy barok jest wesoły? Bywał i taki. Ale bywał także straszący i pesymistyczny.
QUOTE
A jakie macie opinie o takim kuriozum jak barcelonska Sagrada Familia?

Kuriozum? Mozna i tak nazwać. Niemniej robi wrażenie.
mariusz 70
Napisalem kuriozum ,ale nie w sensie negatywnym.Lubie Gaudiego i znalem katedre z wielu efektownych zdjec,przy pierwszym bezposrednim kontakcie troszke niestety sie zawiodlem.Moze spowodowala to masa rusztowan i dzwigow jaka byla otoczona.Ciekawe czy zostanie ukonczona za naszego zycia,troszke to smutne ze jedno z najbogatszych miast w Europie nie moze wysuplac troche grosza na ukonczenie jednej ze swoich najwiekszych atrakcji turystycznych.
marszalek113
Sagrada Familia jest rzeczywiście przepiękna, ale po pierwsze nie jest gotycka, tylko secesyjno-neogotycka i ma status bazyliki, a nie katedry, których dotyczy pytanie.

m113
Valkyrie
Dla mnie Katedra w Chartres [Cathedrale Notre-Dame de Chartres] - po prostu cudo.
Dagome
Przyłączam się do klubu chwalców katedry w Reims.
rycymer
Do jednych spośród najpiekniejszych katedr gotyckich naszej - i chyba nie tylko naszej - części Europy zaliczyć należy także Szent Erzsébet - székesegyház, czyli Katedrę św. Elżbiety w Koszycach.

user posted image
Ježek
Frankfurt nad Menem - nie wiem czemu.
gregski
Katedra w Carcassone. A właściwie pół ponieważ do jednonawowej katedry romańskiej dobudowano drugą nawę gotycką. Początkowo chciano romańską świątynię rozebrać i zbudować gotycka od podstaw ale na szczęście zabrakło kasy.
Całość niezbyt imponująca rozmiarami ale wszystko wspaniale "gra".

A widział ktoś katedrę w Albi?
Co to za styl? Budowę rozpoczęto w XIII wieku. Moim zdaniem obiekt jedyny w swoim rodzaju. Żadna inna budowla którą widziałem do tej pory nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia jak właśnie katedra w Albi.
Nie wiem tylko czy można ja zaliczyć do gotyku.
Naamah
Paryska N. D. robi wrażenie to prawda, ale czy warto rozgraniczać tu katedrę od bazyliki jeżeli chodzi o architekturę?
Historykiem architektury nie jestem ale Kościół św. Seweryna, czy Germana, albo Kaplica Saint Chapelle czy Bazylika St. Dennis to cuda Paryża nie ustępujące KATEDRZE.. czyż nie?

lechu1993
Obstawiał bym Kolonię, NDame, i Moguncję.
Maggiore
W katedrze św. Cecylii w Albi dominuje gotyk i chyba możemy ją zaliczyć, bo szkoda by było o niej nie wspomnieć;] Naprawdę ciekawe założenie. Mnie się szczególnie jeszcze podoba katedra Nidaros w Trondheim.
asceta
QUOTE(rycymer @ 14/09/2009, 11:37)
Do jednych spośród najpiekniejszych katedr gotyckich naszej - i chyba nie tylko naszej - części Europy zaliczyć należy także Szent Erzsébet - székesegyház, czyli Katedrę św. Elżbiety w Koszycach.

user posted image
*



Rzeczywiście urocza. I uroczo położona na środku wrzecionowatego Rynku.
Pytanie tylko, czy nalezy ją zaliczać do zbioru "katedry gotyckie".
Chodzi o pewną zbieżność czasową. Kościół św. Elżbiety w Koszycach.
1. gotycki jest.
2. katedrą jest.

Ale katedrą został w 1804 roku, a więc wieki po epoce gotyku. Przedtem był zwykłym kościołem parafialnym.


Jedną z najwspanialszych gotyckich katedr chociaż taką mało klasyczną jest katedra w Sienie.
jackomusik
W ciągu ostatnich półtorej tygodnia miałem zaszczyt trzykrotnie gościć w katedrze w Sewilli. Moim zdaniem jest to jeden z najwspanialszych przykładów gotyku w Europie. Wiem, że wcześniej była meczetem. Niemniej jednak w ciągu wieków rozbudowy ujawniła się w niej kwintesencja gotyku, a jej kontrast z architekturą mudejar tylko tę kwintesencję uwydatnia. Z zewnątrz zachwyca ogromem oraz detalicznością ornamentyki. Był tam ze mną znajomy Szkot studiujący w Durnham - miejscu, gdzie również istnieje wielka gotycka katedra. Mimo to świątynią w Sewilli był oczarowany.

Najwięcej szczegółów architektonicznych widać z okien wieży Giraldy podczas wspinaczki na jej szczyt i już na szczycie. I jedyne, co psuje zwiedzanie tak pięknego miejsca, to jego totalna komercjalizacja, ale w Hiszpanii to normalne...
Ludi
Ciężko mi się zdecydować, bo gotyk uwielbiam, ale ogromne wrażenie robi na mnie katedra w Beauvais. W życiu jej nie widziałam, bardzo chciałabym ją zobaczyć na żywo, ale na zdjęciach wydaje mi się taka... koronkowa? Ma oryginalny kształt, bo brakuje jej wyraźnie wyższych wież, ale wygląda niesamowicie.
Jeśli chodzi o lokalne budowle, kocham katedrę we Wrocławiu (jak i cały Ostrów Tumski, na którym bywam parę razy w tygodniu i przeszłam go już dziesiątki razy wzdłuż i wszerz).
rycymer
Duże wrażenie zrobiła na mnie w zeszłoroczne wakacje Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze, która uchodzi co prawda za najwspanialszy przykład dalmatyńskiego renesansu, lecz zawiera w sobie również mnóstwo elementów wcześniejszych, romańskich i gotyckich. Do tych ostatnich zalicza się tzw. Radovanov portal, główny portal katedry:

user posted image

user posted image

Sama zaś Katedra św. Wawrzyńca wygląda tak:

user posted image
szapur II
QUOTE(rycymer @ 14/09/2009, 10:37)
Do jednych spośród najpiekniejszych katedr gotyckich naszej - i chyba nie tylko naszej - części Europy zaliczyć należy także Szent Erzsébet - székesegyház, czyli Katedrę św. Elżbiety w Koszycach.

user posted image
*


Muszę się przyłączyć do tej opinii, zresztą Słowacja czyt Górne Węgry obfitują w miarę dobrze zachowane wraz z wyposażeniem gotyckie kościoły, choćby św. Egidiusza w Bardiowie, czy sw. Jakuba w Lewoczy.
Gdyby ktoś był zainteresowany, link do strony o właśnie tym ostatnim kosciele:
http://www.chramsvjakuba.sk/pl.html
rycymer
QUOTE
czy sw. Jakuba w Lewoczy.

Z tego, co sobie przypominam, to tamtejszy ołtarz św. Jakuba Apostoła to najwyższy drewniany ołtarz gotycki na świecie, dzieło Mistrza Pawła z Lewoczy zresztą.

Swoją drogą, kto jeszcze pamięta Madonę Majstra Pavla ze 100 Sk? tongue.gif
szapur II
Jeszcze była na monecie, chyba 1 sk smile.gif
w załączeniu zdjęcie głównego ołtarza kościoła św. Jakuba.
Micza
balum


post 21/06/2009, 9:39


Z tych co widziałem: nasza poznańska

katedra poznańska w obecnej formie jest neogotycka. Byał zabrokizowana, potem jeszcze przebudowana przez Schoegera w stylu klasycyzmu. Po wojnie zgotycyzowana.


aaa
nie zgadzam sie, gdybys spojrzal na gnieznieska i poznanska to dosc trudno odroznic (a to obok wawelskiej to KATEDRY najstarsze), mamy i w poznanskiej plaskorzezby Wita Stwosza, mamy podziemie nawet nie romanskie bo wczesniejsze, czasy świetnosci tej Świątyni to czasy Mieszka i Bolesława Chrobrego, potem najazd Brzetysława, to stare dzieje. To że w przeszłości była i barokowa i klasycystyczna to raczej jej ducha czasu zalety. Ja tam żadne neo nie widzę. Na Ostrowie Tumskim nadal krasi słowiańszczyzna.

Nie pamiętam czy tego Brzetysława (przepraszam) słusznie podpiąłem pod poznańską (Giecz bodajże), lecz jak mówię bryła gnieźnieńskiej i poznańskiej łatwa do pomylenia.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.