Etymologia Nazwiska Rzepczyński - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Heraldyka i Weksylologia
husarian11
Hej od pewnego czasu szukam herbu przyporządkowanego do nazwiska Rzepczyński. Znalazłem kilka informacji ale z pewnością nie mogę swtierdzić herbu przyporządkowanego do tego nazwiska. Przeszukałam prawie wszytskie spisy online i znalazłam kilka informacji
1. w miesięczniku hearldycznym tomie 11, strona 136 znazłam wzmiankę że nazwisko Rezpczyński wywodzi się od rodu Jabłkowskich herbu Wczele, Dresław Jabłkowski zakupił wieś Rzepczyce(niestniejącą dziś) w Wielkopolsce i był zwany Rzepczyńskim. Jednak wzmianka Rzepczyńskich kończy się na Przedwoju.
2. W Sumariuszu Metryki Koronnej ''Księga Wpisów podkanclerzego Tomasza Zamoyskiego z lat 1628 -1635
ze zbiorów szwedzkiego Riksarkivet w Sztokholmie'' znazłam wzmianki o Wojciechu i Janie Rzepczyńskim, ten drugi był pełnomocnikiem Andrzej Poniatwoskiego z Duchnik, sekretarza JkM. Niestety przy obu nazwiskach nie było podanego herbu.
3. W wielu archiwach w przy tym nazwisku pojawia sie imię Jan.
Przeszukałam mnóstwo archiwów i wpisów i nie mogę znaleźć herbu. Chiałabym zapytać o pomoc i wskazówki w jaki sposób mogę odkryć herb przypisany do tego nazwiska.
Serdecznie dziękuję za wszytskie odpowiedzi i komentarze. wink.gif
sirdaniel
Trzeba ustalić o jakie terytorium chodzi. Są Rzepczyńscy na Kaszubach, w Lubelskim, Pełno nazwisk obecnie w okolicach Nidzicy, a najstarsze wystąpienia w genetece to Świętokrzyskie, Mazowieckie i Ukraina. Praktycznie możesz trafić na kilka herbów rodzin niespokrewnionych ze sobą.

Bazowanie tylko na nazwisku według mnie nieopłacalne, ale szukać można. Jeśli odszukujesz swoją rodzinę, to polecam najpierw znaleźć jak najstarsze metryki i dokuemty. Jeśli podasz dane swoich przodków wtedy można coś wywnioskować.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.