Wyprawa 10 tysięcy "anabasis": bitwa pod Cunaxa - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Imperium perskie
Szakal_ UŚ
[FONT=Courier][SIZE=1][COLOR=blue]
Cześć Wszystkim. Pisze prace mgr o wyprawie 10 Tysięcy i szukam materiałów o bitwie pod Cunaxą Interesuje mnie zwłaszcza plan bitwy.Niestety nigdzie nie mogę takiego znaleźć.
etubel
Proponuję sięgnąć do źródła czyli do "Anabazis" Ksenofonta. Polski przekład pt. "Wyprawa Cyrusa" miał nie tak dawno dwa wznowienia (Czytelnik oraz DaGostini wraz z Ossolineum - seria Arcydzieła Kultury Antycznej) toteż nie powinno być problemu z jej dostaniem. Można też skorzystać z "Armii świata antycznego" Johna Morby'ego - znakomicie zilustrowanego albumu gdzie można znaleźć opis bitwy pod Kunaksą oraz helleńskiego i perskiego uzbrojenia z tamtych czasów. Oprócz tego polecam też słownik "Władcy i wodzowie starożytności" (jednym z współautorów jest Marek Stępień). Znajdują się tam biogramy Cyrusa Młodszego i Artaksereksesa II Memnona.
Szakal_ UŚ
QUOTE(etubel @ 20/12/2006, 12:52)
Proponuję sięgnąć do źródła czyli do "Anabazis" Ksenofonta. Polski przekład pt. "Wyprawa Cyrusa" miał nie tak dawno dwa wznowienia (Czytelnik oraz DaGostini wraz z Ossolineum - seria Arcydzieła Kultury Antycznej) toteż nie powinno być problemu z jej dostaniem. Można też skorzystać z "Armii świata antycznego" Johna Morby'ego - znakomicie zilustrowanego albumu gdzie można znaleźć opis bitwy pod Kunaksą oraz helleńskiego i perskiego uzbrojenia z tamtych czasów. Oprócz tego polecam też słownik "Władcy i wodzowie starożytności" (jednym z współautorów jest Marek Stępień). Znajdują się tam biogramy Cyrusa Młodszego i Artaksereksesa II Memnona.
*


Dzięki etubel za pomoc wyprawę anabazy mam w domu z przekładu Madydy ponadto mam historie grecka ksenofonta pomysle o tych albumach wlasnie najgorsze jest to ze nigdzie nie umiałem znaleźc planu bitwy pod Kunaksą
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.