Gepidowie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
Elemund
Czy zna ktoś jakieś artykuły lub książki o germańskich Gepidach? Mogą to być pozycje obcojęzyczne. Z góry dziękuję za pomoc!
szapur II
Taki tajemniczy jak inne... Poszukiwania biblio dobrze rozpoczynać od bibliotek, nawet katalogów, albo haseł w encyklopediach historycznych - typu RE, RGA, albo nawet polski SSS. Na zachętę dwie pozycje:
- kilka lat temu wyszła pozycja Testimonia najdawniejszych dziejów Słowian. Seria łacińska, t. 1, Starożytność. Pisarze najdawniejsi, oprac. A. Kotłowska, R. Grzesik, Poznań-Warszawa 2016: otóż tam poza wypisami jest swego rodzaju uzupełnienie SSS, słownik pojęć, m.in. s.v. Gepidzi, s. 205n, podają wybraną literaturę;
- czasem ten wybór dziwi, bo jak na autorów związanych z Poznaniem, powinni pewne artykuły podać, np. takie z tamtejszych periodyków, ale uzupełnię wobec tego tu o pracę: M. Pańdura, Ardarici gladius, "Slavia Antiqua" 45, 2004, s. 55 i dalej.
asceta
W książce M. Mączyńskiej "Wędrówki Ludów. Historia niespokojnej epoki IV i V wieku" jest rozdział o Gepidach. Krótki, 3 strony. smile.gif
Bibliografia dla rozdziału wymienia 4 pozycje smile.gif

I. Bona, Gepiden in Siebenbürgen – Gepiden an der Theiss (Probleme der Forschungsmethode und Fundinterpretation). Acta Archeologica Hungarica 31, 1979, s. 9 – 50

T. Capelle, Die Minaturenkette von Szilágysomló (Şimleul Silvaniei), Universitätsforschungen zur Prähistorischen Archäologie 22, Bonn 1994,

D. Csálany, Archäologishe Denkmäler der Gepiden im Mitteldonaubecken (454 – 568 u. Z.). Archeologia Hungarica 38, Budapest 1961.

W. Pohl, Die Gepiden und die „gentes” an der mittleren Donau im fünften und sechsten Jahrhundert (w: Die Völker an der mittleren und unteren Donau im fünften und sechsten Jahrhundert, Wien 1980, s. 239 – 305.

Oprócz tego są pozycje ogólne. Ale nie czarujmy się. O Gepidach jest mało.
szapur II
Wcale nie tak mało istnieje prac o Gepidach, nawet po polsku, jak się odpowiednio poszuka, złoży się tak dobre kilkanaście przynajmniej pozycji. Już nie mówiąc o pracach w kongresowych, szczególnie po niemiecku, czy węgierskich... Od publikacji książki M. Mączyńskiej minęło sporo czasu, już nie wspominając, że to co Asceto przepisałeś to taki skromny wybór prac, nawet jak na okres wydania tej książki, najpierw wyszła po niemiecku pod koniec lat 1980-tych.
asceta
No, cóż, to nie jest chyba pełna bibliografia, tylko jak zaznaczono najważniejsze pozycje. Jest to też praca pisana z pozycji archeologa i dotyczy określonej epoki. Na pewno jest tego więcej, oczywiście głównie w języku niemieckim i węgierskim. W porównaniu do innych ludów germańskich jest jednak tego dramatycznie mało i to nawet jeżeli porównujemy do ludów wschodniogermańskioh. Gdy się porówna to co mamy o Gotach. Wandalach czy nawet Longobardach lub Burgundach, no to jest przepaść. Może o Skirach jest jeszcze mniej.

Gepidzi mieli duże związki z Gotami - co dobrze zostało uwidocznione w dziele Jordanesa - i wiele dzieł o Gotach mówi też przy okazji o Gepidach. Niektóre pozycje wręcz piszą o "Gotach i Gepidach" w tytule i to także w języku polskim (ale dotyczą one czasów sprzed wędrówki ludów).
Ciekawa jest hipoteza utożsamiająca Hreidgotów z Gepidami - ale o tym mógłby się wypowiedzieć użytkownik i moderator forum wojtek k., który tę hipotezę wyznaje. Wypuścił nawet opracowanie na ten temat:
https://www.magnapolonia.org/wp-content/upl...i_gniazdowi.pdf
można się z bibliografią zapoznać.

Jak również cały temat: Goci gniazdowi
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=51159
szapur II
Niestety prof. Mączyńska nie podała najważniejszych pozycji - i to nie chodzi o to, że jeszcze nie istniały. Jakieś jeszcze istniały, a już po 1996 r. to trochę tej literatury przybyło, tak po polsku, jak i w różnych innych językach. Poza tym pod kątem nowszych badań lepiej jest korzystać z trochę zmienionej nowszej wersji książki prof. Mączyńskiej - Światło z popiołów. Wędrówki ludów w Europie w IV i V wieku, Warszawa 2013.
asceta
Znalazłem coś takiego.
Istvan Bona, Margit Nagy
Gepidische Gräberfelder am Theissgebiet, cały tom o Gepidach ale tylko o pochówkach

No i staroć. Z XIX wieku.
Felix Dahn, Die Könige der Germanen. 12 tomów.
W II tomie jest coś o Gepidach.
https://books.google.de/books?id=t-UBAAAAYA...epage&q&f=false

str. 15 - 27.

Zwraca uwagę, że w tym monumentalnym kompleksowym dziele o germańskich królestwach, o Gepidach i tak jest niewiele.
szapur II
W latach 1970-tych pewien badacz węgierski wydał wypisy źródłowe odnośnie Gepidów, wcześniej np. Ostgermanen Ludwiga Schmidta, poza tym itd. itd, smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.