Identyfikacja herbu - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Heraldyka i Weksylologia
Kandahar
Jest na berlińskim srebrze z ok. 1840 r.
sirdaniel
To może ja podpowiem. W środku jeden herb to odwrócona podkowa z krzyżykiem, dwa orły po przekątnej, i ostatni jakiś zdeformowany, a u góry wbity topór - czyli herb topór.
Może to być jakaś rodzina magnacka spod herbu topór herbami po przodkach. Najbliżej wyglądające herby to Ossolińscy spod herbu topór. A ten konkretnie herb należałby do jakiegoś Ossolińskiego, mającego po rodzicach i dziadkach te herby w środku. Aczkolwiek oprócz Ossolińskich są jeszcze 3 rody magnackie h. Topór.

Inną interpretacyją było by uznanie całego herbu jako złożonego, a herbu w środku u góry po lewej patrząc na obrazek - jako herbu rodowego, a resztę jako po rodzicach i dziadkach. Niestety jak już wspomniałem nie jest on wyraźny. Może to siedzący lew z półksiężycem przed sobą? Albo miecz lub strzała pionowa pomiędzy dwoma półksiężycami odwróconymi do siebie. Ta wersja z mieczem to herb Ostoja.
Ale po przemyśleniu bym widział strzałę pionem do góry pomiędzy połksiężycami albo podkowami.

Tutaj jest zbiór podobnych herbów do tych z obrazka, przebieraj https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._herbowych.djvu

To tyle co mogłem pomóc.
Kandahar
To wydawnictwo znam. I tego herbu tam nie ma. Jak i Siebmarchenwappenbuch i kilka inszych herbarzy.
Niestety nie wiem, czy to ubogacony herb Polski czy herb niemiecki.
Heb górny to raczej strzała zakończona półpierścieniem i dwa półksiężyce po bokach - Czewoja? a u dołu Ogończyk lub jego odmiana, bo nie wiem poziomka kreska to zniekształcenie, czy tak miało być.
sirdaniel
Hej, dopiero teraz zobaczyłem tę nieregularność w krzyżyku na dolnym herbie. Może to jest herb Prus II lub III https://genealogia.okiem.pl/glossary/glossary.php?word=Prus ?

Też się zgadzam z górnym herbem że to strzała co na dole ma półokręg, jak bym kiedyś taką strzałkę widział.. Aczkolwiek może to odmiana h. Ostoi albo h. Belina, tyle że one są z mieczami. W tym linku jest dużo właśnie podobnych herbów do składowych z tego jednego złożonego.

Co powiesz na takie znalezisko: Walerian Olszowski herbu Prus II (zm. 1650), ojciec prymasa Andrzeja Olszowskiego i dobrodziej familii w pamięci potomstwa wyrażonej na nagrobku ojca w Stolcu. Kliknij w PDF pod artykułem https://czasopisma.uni.lodz.pl/historica/issue/view/203


Jakober
Panowie,
W klejnocie herbu nie widnieje topór, lecz zbrojne ramię z uniesionym mieczem.
Korona rangowa (bardzo niewyraźnie odwzorowanie, ale stawiałbym na hrabiowską) umieszczona na hełmie, co jest typowe m.in. dla polskich herbów szlacheckich. Podobnie i kształt tarczy wskazywać może na polskość herbu.
W pierwszym polu herbu - od patrzącego lewym górnym, najbardziej zatartym - moim zdaniem herb Belina: w uproszczeniu miecz i otaczające go trzy podkowy. Czyli byłby to herb własny - to korespondowałoby z klejnotem herbu.
W polu drugim i trzecim orzeł lub Orla - trudno powiedzieć. W polu czwartym herb Pobóg - to byłby herb babki ze strony matki.
A zatem poszukać szlachcica herbu Belina z babką herbu Pobóg.

Kandahar, Możesz znaleźć jakieś znaki jubilerskie na tym srebrze? Może da się dotrzeć do informacji o właścicielu herbu przez pochodzenie srebra.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.