Harappa - Literatura - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
MacS


Witam,

chciałbym więcej poczytać o cywilizacji Indusu,

czy możecie podać jakąś polskojęzyczną literaturę na ten temat?

Pozdrawiam

MacS
Nikt nie odpowiedział, to znaczy co? Że nie ma takiej literatury w języku polskim??
pilaster
QUOTE(MacS @ 27/09/2020, 22:43)
Nikt nie odpowiedział, to znaczy co? Że nie ma takiej literatury w języku polskim??
*



To ciekawe zagadnienie, bo pilaster również od dawna szuka czegoś porządnego o cywilizacji Indusu (a nawet Indii w ogólności) i również nie może niczego podobnego znaleźć. Nie oznacza to jeszcze, że żadnej takiej pozycji nie ma, ale znacznie zmniejsza prawdopodobienstwo, że jest. sad.gif

Bez trudu mógłby pilaster polecić bardzo dobre opracowania o cywilizacji Chin, Japonii, Ameryki prekolumbijskiej.

Ale o Indiach ani dudu. confused1.gif
Net_Skater
Cos jest, ale wydane dawno i w malym nakladzie.
Rok 1973: Panstwowy Instytut wydawniczy - "Indie" - Arthur L. Basham (naklad 17000). Jak na tamte czasy, dosc drogo (90 zl).
Przepisuje z opisu na winetce ksiazki:
"Ksiazka wybitnego znawcy spraw hinduskich A.L. Bashama daje bogaty obraz kultury, religii oraz zycia politycznego i spolecznego Indii przedmuzulmanskich. Autor pisze jezykiem jasnym i precyzyjnym, a bogaty material podaje w przejrzystym ukladzie pozwalajacym czytelnikowi bez trudu zorientowac sie w calosci. Najciekawsza czescia ksiazki sa rozdzialy omawiajace stosunki spoleczne i zycie codzienne dawnych Indii oraz rozdzial poswiecony religiom Indii omowionym w ich aspekcie filozoficznym. Specyficzny charakter dawnych klas i znaczenie systemu kastowego Indii staja sie w wykladzie Bashama jasne i zrozumiale. Ksiazka jest przegladem kultury i zycia Indii w najbardziej tworczych i burzliwych wiekach ich rozwoju. Sluzyc moze jako kompendium wiadomosci o dawnych Indiach".
Co do autora: strona BASHAM wskazuje, ze facet byl ekspertem w temacie.

N_S
Drobnikow
Nie wiem co w tym przypadku oznacza "więcej", ale w j. polskim faktycznie trudno coś znaleźć. Z literatury popularnonaukowej mogę polecić:

M. Łukasiewicz "Co nowego w starożytności" 1976 r., zawierająca wnikliwy choć mocno zestarzały rozdział o tej cywilizacji.

National Geographic Polska, vol. 2 nr 6(9) czerwiec 2000 r., temat numeru.
MacS

Bo coś niecoś jest w internecie, a ja mam nadzieję na coś więcej - w formie książkowej.

Mam "Dzieje i kultura ludów Azji centralnej" i "Strażnicy złota", liczyłem jednak na jakąś konkretną pozycje w temacie samej Harappy po polsku - tym bardziej, że temat znany jest od lat i chyba czas, aby ktoś coś napisał - wydał po polsku - co aktualnie wiemy na dziś.. Dzięki za odpowiedzi.


El_Slavco
Znalazłem kilka pozycji traktujących o historii Indii. Natomiast nie czytałem ich, więc nie wiem co zawierają odnośnie najstarszych cywilizacji doliny Indusu:
1. Boivin Michel, Indie: zarys historii, Warszawa 2011;
2. Kaniewicz Jan, Historia Indii (kilka wydań, ostatnie chyba 2003);
3. Wolpert Stanley, Nowa historia Indii, Warszawa 2010.
Drobnikow
Bo to niszowy temat. Jest tego mało nawet po angielsku, raptem trzy te same książki, na które powołują się wszystkie artykuły w polskiej prasie / Internecie.

No i periodyk uniwersytecki w j. angielskiem "Current studies on the Indus Civilization".

Brak źródeł pisanych (rozszyfrowanych) i skąpość dzieł sztuki utrudnia badania.
MacS
Dzięki za pomoc!
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.