Familia Czartoryskich - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Okres saski
ota
Czy ktos moglby mi przyblizyc wizerunek tej XVIII wiecznej koterii? Interesuja mnie fakty, ale i Wasze opinie. Kiedy powstalo to stronnictwo, najwybitniejsi jego czlownkowie, dzialanosc, stosunek wobec Sasow, czyli wszystko co da sie o nim powiedziec. Oraz - jak oceniacie jego dzialbnosc?
Elear Polski
To ja może powiem o stosunkach do Sasów.
Sobieski umarł.Czartoryscy w tym czasie są starym litewskim rodem podupadłm lecz mamiętającym o dawnej chwale.Na tron wstępuje August II.Król ten chciał władzy absolutnej i dlatego zaczą promowac nową klasę magnaterii.
W której główny prym wiedli Czartoryscy a po bokach za nimi stali zkoligaceni z nimi Poniatowscy oraz Sieniawscy.Rody te doszły do dośc dużych wpływów ale nie zapomniały nigdy kto ich wypromował. rolleyes.gif Pozdrawiam.
ota
Czy projekty reform ustroju panstwa autorstwa Familii z lat 40 byly czynione przy wspoludziale lub chociaz minimalnym zainteresowaniu dworu drezdenskiego? - August III kojarz mi sie z absolutna biernoscia polityczna.
Poza tym Familia oparla sie w koncu o Rosje; czy w latach 50 nie oznaczalo to juz wkroczenia w szeregi opozycji antysaskiej?
I kolejne pytanie - w jakich wojewodztwach RP Czartoryscy dominowali?
Oraz jakie postacie (lub jedna) wyroznily sie w tym stronnictwie najbardziej. Prosze o ich krotka charakterystyke.
Elear Polski
QUOTE(ota @ 14/11/2006, 16:34)
Czy projekty reform ustroju panstwa autorstwa Familii z lat 40 byly czynione przy wspoludziale lub chociaz minimalnym zainteresowaniu dworu drezdenskiego? - August III kojarz mi sie z absolutna biernoscia polityczna.
*



O zainteresowaniu dworu saskiego wobec projektu reform słyszałem.Zza Augusta II naturalnie August popierał wzmocnienie władzy monarszej w Polsce-podobnie jak Czartoryscy,w końcu on sam Czartoryskich wypromował.Natomiast za Augusta III Sasa,król bynajmniej wogóle nie interesował sie Polską więc czemu miałby interesować sie reformami? confused1.gif Pozdrawiam.
Bohdan
Familia Czartoryskich - to nazwa stronnictwa, zgrupowanego wokół magnackich rodów Czartoryskich i Poniatowskich w połowie XVIII wieku, dążącego do wprowadzenia reform społeczno-ustrojowych w Rzeczypospolitej w oparciu o przeprowadzony z pomocą wojsk rosyjskich zamach stanu (Reformy Czartoryskich).
Ich celem miało być:
- usprawnienie centralnej władzy królewskiej
- ukrócenie anarchii, wynikającej z nadużywania "wolności" szlacheckich, np. likwidacja liberum veto w sejmie
- domagali się usprawnienia działalności sejmów oraz reform skarbowo-wojskowych, a także podatkowych.
W 1766 sejm Czaplica obalił większość wprowadzonych przez nich zmian ustrojowych na sejmie konwokacyjnym w 1764.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.